içinde ,

ÇAPA ETKİSİ VE PAZARLAMA

çapa etkisi

Anchoring Effect yani en kaba tabiri ile “Çapa Etkisi”, bizim farkına bile varmadan üzerimizde en çok kullanılan pazarlama stratejilerinden biridir. Çapa Etkisi temel olarak herhangi bir konu ile ilgili ilk duyduğumuz bilgiye inanmamız deyim yerindeyse ona çapa atmamız demektir. Bu ilk bilgiye o kadar odaklanırız ki ardından bize iletilen bilgiler daha değersiz kılınır ve ilk bilgi bütün seçim sürecimizi etkiler.
çapa etkisi öğrenci blogları.png
Bu etkinin bana göre en çok kendini gösterdiği yer indirim günleridir. Bunu nasıl mı yapıyorlar? Ürün başlangıç fiyatını yüksek koyarak, indirim ile inilecek her rakamı başlangıç fiyatına göre düşük kılıp, insanları satın aldıkları ürünün fiyatından memnun olmalarını sağlayarak yapıyorlar.
Konunun daha net anlaşılması için Çapa Etkisi ile ilgili yapılmış birkaç deneyden bahsetmek istiyorum.

DENEY 1

anchoring-affect Öğrenci blogları.jpg
Bu deneyde her iki gruptaki insanlardan verilen sayıları çarpmaları istenmiştir. Birinci gruba çarpım sırası büyükten küçüğe olarak gösterilmiş, ortalama 2250 cevabı alınmış. Aynı işlem rakamları küçükten büyüğe gösterilerek sorulduğunda ise ortalama 512 cevabı alınmış. Birinci grup ilk gördüğü 8 rakamını baz alarak değerlendirme yapmış, yani yüksek rakama (çapaya) maruz kalmış bunun için diğer gruba göre daha yüksek cevaplar vermiştir.

DENEY 2

SMU- öğrenci blogları.jpg
Southern Methodist University  tarafından 165 katılımcı ile bir bilgisayar oyunu üzerinden deney yürütülüyor. Katılımcılar 3 gruba ayrılıyor. Birinci grupta bulunan katılımcılara bu oyunun 100 üzerinden 90 puan almış bir oyun olduğu söyleniyor. İkinci grupta bulunan katılımcılara ise oyunun 61 puan almış olduğu söyleniliyor. Üçüncü gruptakilere ise oyun puanı hakkında hiçbir bilgi verilmiyor ve 3. grup kontrol grubu olarak değerlendiriliyor. Daha sonra bu üç grupta bulunan katılımcılardan oyunu oynamaları ve değerlendirmeleri isteniyor. Oyun puanını 90 olduğunu zanneden 1. grup ortalama 85 puan veriyor. 61 olduğunu zanneden 2. grup ise 71 puan veriyor. Kontrol grubu olan 3. grup ise oyuna 79 puan veriyor. Bu deneyde kontrol grubu olan 3. grubun verdiği cevap olan 79 doğru kabul edilir ise 61 puanına takılan (düşük çapa) grup gereğinden düşük puan vermiş, 91 puanına takılan (yüksek çapa) gereğinden yüksek puan vermiştir. İşin ilginç tarafı ise deneyin devamında katılımcılara 10$ ödül veya oyunun bir kopyası teklif edilmiş. Yüksek çapaya maruz kalan katılımcıların büyük çoğunluğu oyunun kopyasını almayı tercih etmiş %40’ı ise oyunu arkadaşlarına tavsiye etmiş.

Günlük Hayatta Çapa Etkisi Nerelerde Karşımıza Çıkıyor?

Aslında birçok indirim etiketinde gördüğümüz fiyatlar tam da bu etkiden yararlanılarak konulmuştur.
çapa etkisi oğrenci blogları.jpg
Fiyatı 10 lira olan bir ürünü 7 liraya aldıysan ya gerçekten çok iyi bir pazarlık sürecinin galibi oldun ya da çapa etkisine takıldın. (Siz 10 lira olan yüksek çapaya takıldığınız için 7 liraya aldığınız ürün sizi mutlu edecektir.)
En basitinden komşunuzun evinde yüksek sesle müzik dinlediğini hayal edin ve komşunuza müziğin sesini kısmasını söylediniz. Komşunuz sesi kısacağını ve sizi rahatsız ettiği için özür dilediğini hayal edin. Komşunuz sesi ne kadar kısarsa kıssın sizi tatmin edemez çünkü sesi ne kadar kısarsa kıssın ses seviyesi her zaman ilk ses seviyesi olan yüksek çapaya çapalanmıştır ve ses seviyesi çapadan uzaklaşamadığı için yüksek kalır. Bu yüzden komşunuzun günahını almayın muhtemelen yüksek çapaya takıldı. 😊
Sonuçta bu etkiye takılmamanın en temel koşulu kendinize limitler koymaktır. Herhangi bir şey satın alırken alacağımız ürünün ortalama piyasa fiyatını ona vereceğimiz minimum ve maximum fiyatları biliyorsak ve aklımızda belirlediysek belirlediğimiz fiyatlardan daha yüksek fiyatlara denk geldiğimizde kendimizi uyaralım.
Aşağıya bu konu ile ilgili okumayı isteyeceğiniz bir kitap bırakıyorum.
Thinking, Fast and Slow – Daniel Kahneman

KAYNAKÇA

KAYNAK 1
KAYNAK 2
KAYNAK 3

İlginizi Çekebilir : WWF’in 10 Adımlık Gelecek Atılımı

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

nidakaplan tarafından yazıldı

Bir cevap bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Iee

ÖĞRENCİDEN EDİSON'A IEEE

chanel ve kadınlar

COCO CHANEL