Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Öncelikle belirtmeliyim ki bu yazımın içeriği ekseriyetle sorulardan oluşuyor. Kendime ve size anlatmak istediklerim var, umarım beğenirsiniz. Keyifli okumalar.

Çaresizlik insanoğlunun mayasında var. Yaşadığımız sorunların ardından sıkça çaresiz olduğumuzdan dem vuruyoruz.

Çaresizlik Nedir?

Çaresizlik, bir olay karşısında ne yapacağını bilememek, umutsuzluğa sürüklenmek, bir şey yapamamaktan dolayı yaşanan sıkışmışlık hissidir. Duygularımız her birimiz adına çok önemlidir. Bizi etkileyen, yoran ve yıpratan bu çaresizlik bizi hep kötü yola mı sürükler dersiniz?

şemsiyeli amca

Çaresizlik Yanında Erdem Getirir

Takdir edersiniz ki başarının arkasındaki en önemli şey istikrar ve yılmamak. Sabreden ve ısrarla isteyen biri er ya da geç muvaffak olmuyor mu?

Olmuyorsa zorlama diyenlere inat, zorlamıyorsan olmuyor demek gerekiyor. Ve her ne ise hedefimiz o doğrultuda tüm sınırlarımızı zorlamak durumundayız. Çok isteyip de yapamadığınız bir şeyi anımsayın şimdi. Ne kadar istediniz? Ne kadar çabaladınız?

Hayatın sillesini yemekten yanakları nasır tutmasına alışmış biriyle; ilk kez haksızlığa uğramış biri aynı durumda olabilir mi?

Bir sınava yıllarca giren ve en sonunda kazanan insanlardan duydum ben bu lafı. Ne demek hayatın sillesi? Hiç gerçekten bir sille yediniz mi? Bu yazıyı okuyanların arasında evet ben gerçekten bir tokat yedim diyenler de olabilir elbet, ama ondan kötü durumda olup da savaşan insanlar da var.

En kötüsünü düşünsek bile bu çaresizliğini kullanıp hayatını hayal bile edemeyeceğimiz yerlere taşımış insanların olduğu bir dünyada yaşamıyor muyuz?

boks muhammed ali

Çaresizliğimizi Nasıl Avantaja Çevirebiliriz?

Çaresizlik zor bir şey evet ama eğer ki üstesinden gelecek güce sahipseniz sizi çok iyi yerlere getirebilir.

 “Zafer pek bir şey öğretmez; yenilgi çok şey öğretir.”

Japon Atasözü

Maalesef ülkemizde zorlamadan, fark yaratmadan bir yere gelmek demek torpil demek.

Sistemde ayakta kalmak ve kendimizi korumak istiyorsak çok çaba göstermemiz lazım. Çabanın karşılığı geldikçe de motivasyonumuz katlanacaktır.

Eğer ki siz isterseniz başarabilirsiniz. Gerçekten isteyip şansınızı zorladıkça bir şekilde kazanan siz olursunuz.

Bir sınavı, başvuruyu, mülakatı onlarca kez deneyip de hala amacına ulaşamayan insanlar hangi motivasyonla istedikleri noktaya gelmek için çabalıyor dersiniz?

Çaresizlik…

Gidecek başka bir kapının olmayışı…

Belki de şikayet ettiğimiz çaresizlik bizi inanılmaz motive ediyordur, kim bilir?

Konfor ortamında olmamak bir şeylerden şikayet etmek yerine tırnaklarıyla kazıyarak bir şeyler peşinde koşmak çok değerli. Lütfen içinde olduğunuz çaresizliğinizi yönetmeyi iyi bilin.

Çaresiz kaldıkça kendinize bunun kötü bir durum olduğunu ama size de çok şey öğrettiğini hatırlatın. O baskın duygu geçtikten sonra ise haklı çıktığınızı göreceksiniz.

Bir sonraki yazıma kadar; çaresizliklerinizi avantajlarınız haline getirmeniz dileğiyle…

İlginizi Çekebilir : Corona iş hayatında ne gibi bir değişikliğe sebep oldu?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Çaresizlik

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.