içinde

Carlos Gardel Kimdir?

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Carlos Gardel “Tango” türünün ilk süper starı olmakla birlikte halen bu türün sürekliliğini koruyan sanatçılarındandır.1935’teki trajik ölümünden bu yana Arjantin’de kendisinden saygı ile bahsedilen Gardel, mahlas olarak “El Zorzal Criollo“(“The Creole Thrush) olarak anılmakta ve tango türünü popüler bir şarkı formu olarak benimseyen ilk şarkıcı olarak bilinmektedir. Önceleri bu tür tamamen enstrümantal bir dans müziği ve tepeden bakma bir biçimde elit kültürün ortak kökenlerini ve dünyevi şehvetlerini temsil etmekteydi. Gardel bu nitelikleri değiştirmemiş lakin kendisinin tutumu türün bütün beklentilerin de ötesinde bir ünlenmeye gitmesini sağlamıştır.Yetişmekte olan film kariyeri ve kapsamlı gezileri sayesinde Batı Avrupa ve Latin Amerika’da bir yıldız haline gelebilmiştir;aslında Tango’nun uluslar arası çapta kabul görülüşü bu türün Arjantin’deki şüpheci kimselerin gözünde mazur görülmesini sağlamıştır.Anlamlı ve hıçkıra hıçkıra çıkan bir bariton sesle kutsanmış halde Gardelin dokunaklı ve kederli “ballad”ları Tango‘nun duygusal dilinin ortaya çıkmasında önemli bir yer almıştır.
Daha da fazlası kendisinin  karizmatik kişilik tarzı,keskin kıyafetleri,nazik rötuşları ve  hayattaki güzel şeylerden aldığı hazzı,hayranlarının gözünde kendisinin özünde mütevazi olduğu kadar bir halk kahramanı olmasına sebebiyet vermiştir.Kendisinin bu göz kamaştırıcı yükselişi tangonun sembolik bir biçimde yolunun uluslararası çapta ünlenmesine ve meşru bir olgu haline gelmesine neden olmuştur.
Gardelin bu uğraşı sayesinde Buenos Aires halkı kendilerinin ve kültürlerinin kütlesel bir dizinde kabul gördüğüne şahit olmuştur.Şöhretinin en tepesindeyken hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan uçak kazası İspanyolca’nın ağırlıkta konuşulduğu dünyada büyük bir şok dalgası yaratmıştır.Bugün bile Arjantin’deki dine yakın kesim tarafından huşu ile anılmaktadır ve hayranları tarafından her gün daha iyi şarkı söylediğine dair rivayetler dahi bulunmaktadır.
WhatsApp Image 2019-07-02 saat 14.36.44.jpeg'de
Gardel,11 Aralık 1890 yılında Fransa’da dünyaya geldi.Annesinin 1893 te Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires’e göç etmesiyle birlikte çocukluğunu şehrin meydanlarında geçiren Gardel. 1906 yılında okuldan atılmasıyla birlikte  halk şarkıcısı Jose Betinotti rehberliğinde şarkı söylemeye ağırlık verdi.Üzerinden fazla bir zaman geçmeden kendisi kafe ve restoranlarda şarkı söylemeye başlamış ve bu süreçte bir çok politik ve maddi birikim yapma şansı elde etmiştir.1910 yılında artık şehrin sürekli gelen şarkıcılarından olmuş ve aynı zaman diliminde resmi olarak İspanyol kimliği olan ” Carlos Gardel” ismini almıştır.
WhatsApp Image 2019-07-02'de 14.36.44 (1)
1911 yılında yakın arkadaşı,Jose Razzano ile birlikte ilk kez sahne almaya başlayan Gardel,bir sonraki yol kadrosuna Francisco Martionu’yu  katmış ve bununla birlikte bir trio oluşturmuştur.1913 teki bir konsere Martinonun gecikmesi sonucu Gardel,Razzano ile düet yapmış ve 1914 yılında hatrı sayılır bir ün yapmıştır.Yolculuğunun ilerleyen zamanlarında kendisinin idol olarak aldığı opera şarkıcısı Enrico Caruso ile tanışacak,Caruso da kendisine büyük bir cesaret kaynağı olacaktır.
WhatsApp Image 2019-07-02 saat 14.36.45.jpeg'de
1917 yılında her ne kadar arkadaşları tarafından onay görmese de ve halkın duyduğu takdirde alışılagelmedik tepkiler vermesinden çekinilse de içerisinde Buenos Aires’e özgü argo kültürü bulunduran Mi Noche Triste(Benim Üzgün Gecem) adlı sözlü tango eserini halka açık bir konserde seslendirmiş, ve tepkilerin aksine aldığı beğeniler sonucu bu eser kayda geçen ilk vokal tango eseri olarak anılmıştır.1921 yılında Razzano ile birlikte ilk tango eserleri olan Medallita de la Suerte ‘yi kaleme almışlardır.
1930 yılında Jazz Sanatçısı Al Jonson’un kendisinden ilham almasıyla birlikte şöhretinin artmasında rol oynayacak hayatını anlatan bir filme alınır Gardel. Diğer bir film olan Luces de Buenos Aires filminin yaptığı hasılatla birlikte şarkısı Tomo Y Obligo da yanında gelmiştir. Ayriyetten diğer bir film olan 1935 yılında çekilmiş Tango Bar filmiyle ün yapmış, Por Una Cabeza isimli Tango eseri de bütün dünyada çok kısa bir sürede büyük bir beğeni toplamıştır. Sonraları 1933-34 ve 1935 yılları arasında dört film daha çekmiştir.
1935 yılında geçirdiği elim bir uçak kazası sonucu hayatını kaybetmiş lakin geriye ölümsüz eserler bırakmıştır.

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MİMARLIK İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN SORULAR

Dev Güç Olma Yolunda: ÇİN