Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

79 / 100

Son zamanlarda yaşanan sokağa çıkma yasakları ve emisyona sebep olacak taşıtların kullanılmamasının doğa üzerinde çeşitli etkiler yarattığını bu sebeple insanlığın olumsuz etkilenmesine karşın şehirlerimizin olumlu şekilde etkilendiğini görebiliriz. Bunun sebebi insanların son zamanlarda hava kirliliği konusunu çok geri plana atmış olmasıdır diyebiliriz.

Çevre Kirliliğinin Önüne Nasıl Geçebiliriz| Koronavirüs Havayı Nasıl Etkiledi

Türkiye’nin koronavirüs öncesi ve sonrası hava temizlik tablolarına bakarak bu konu hakkında bir miktar da olsa fikir sahibi olabiliriz. Görsellerin biri 5 Mart diğeri 19 Mart tarihinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki hava temizliği durumunu gösterir.

Türkiye hava temzilik haritası

Çevre Kirliliğinin Önüne Nasıl Geçebiliriz?| Havayı Kirleten Araçlar Nelerdi?

Günümüzde kullanılmaya devam edilen her türlü fosil yakıtla çalışan araç dünyamızın havasını olumsuz etkilemektedir. Bunlara kullandığımız arabalar, vapurlar hatta uçakları bile örnek olarak verebiliriz. Bunun yanı sıra ateşle yakılan her türlü maddenin yarattığı karbondioksit etkisi havamızı daha da kirli hale getirecektir.

Çevre Kirliliğinin Önüne Nasıl Geçebiliriz?| Hava Temizliğini Sağlayacak Çözüm Nedir?

Bu konuya karşı bilinen en klasik çözüm daha fazla ağaç dikmek olsa da sorunu kaynağından yok etmeye çalışmak en doğrusu olacaktır. Bir mühendis gibi düşündüğümüzde fosil yakıtların yerine aynı araçların yenilenebilir enerjili araçlarla değiştirilmesinin bu konuya en net çözümü sağlayacağını söyleyebiliriz.

Henüz yeni bir teknoloji sayılabilecek olan elektrikli araçlar sıfır emisyonla çalışabilmekte olup onlarca fayda sunabilmektedir. Bunlardan bazıları düşük maliyetli araç enerjisi, sessiz sürüş deneyimi gibi özelliklerdir. Her ne kadar bu özellikler hava kirliliğinden uzak olsa da doğayı koruyan enerjinin farklı türlerde de faydalar sağladığını görmemiz açısından güzel bir örnektir.

Çevre Kirliliğinin Önüne Nasıl Geçebiliriz?| Alternatif Yöntemler Nelerdir?

Bunların yanı sıra yine mümkün oldukça sanayilerde de elektrikli sistemlere geçilmesi, mümkün değilse hava filtreleri kullanılması, bazı şirketlerin yaptığı emisyon oranını nötrlemek için doğaya katkıda bulunma çabaları da hava kirliliğinin önüne geçmek için etkili olan yöntemlerden bazıları olarak sayılabilir.

İlginizi Çekebilir: Elektrik ve Benzin Geleceğin Teknolojisi Ne Olacak?

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Çevre Kirliliğinin Önüne Nasıl Geçebiliriz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Translate

Kendinize Değer Katın

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Trendler

Arşivler