içinde ,

Çevrimiçi Ekosistem Nedir?

teknoloji

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Ekosistem, belirli bir alanda yaşayan canlılar ile bunları çevreleyen cansızların oluşturduğu çevrelerin karşılıklı ilişkileri ile meydana gelen ve süreklilik arz eden ekolojik sistemlerdir. Gerçek dünyadaki ekosistemin dijital dünyadaki yansıması olan çevrimiçi ekosistem ise, gerçek dünya ekosistemlerinin bir soyutlamasıdır. İşte bu çevrimiçi ekosistem nedir cevabı. Gerçek dünyadaki ekosistemlerin çoğunun internet üzerinde ayna yansıması vardır. Örneğin; web siteniz, çevrimiçi ekosisteminizi oluşturan bağlantı siteleriyle çevrili dijital bir mahallede yer almaktadır. Bu sizin dijital dünyadaki ayak izinizdir. Çevrimiçi bir ekosistemi bir endüstri, web sitesi, marka, ürün, kişi veya bir konu çevresinde bir mahalleyi oluşturan siteler ağı olarak tanımlayabiliriz. Bir şirketi ele alalım; tüm paydaşlarınız ve daha fazlasını içeren (ortaklar, tedarikçiler, rakipler, müşteriler, analistler, eleştirmenler, blog yazarları, müşteriler ve tüketiciler gibi) bir ekosistemi oluşturursunuz.

Çevrimiçi ekosistem temelini 1970’lerde Amerika’da kullanılmaya başlanan internet oluşturur. İnternetin mevcut gelişimi; potansiyel müşterilere ürünleri ve ürünlere yönelik bilgileri sunan pazarlama girişimlerinin World Wide Web’de (www) hayata geçmesi ile hızlanmıştır. İnternet, şirketlere satışlarını daha az maliyetli ve daha kolay bir şekilde arttırabilmeleri için çeşitli fırsatlar sunmakta ve bir çevrimiçi ekosistem inşa etmektedir. Çevrimiçi bir ekosistem, tüketiciler ve müşterilerinizle etkili ve tutarlı bir şekilde etkileşime girmek için ücretsiz dijital platformlara (sosyal medya, bloglar, güçlü bir web sitesi vb.) sahip olmak anlamına gelir.

Çevrimiçi Ekosistem Çeşitleri Nelerdir?

 • Şirket Ekosistemi

Şirketimiz doğru ekosistemde mi yer alıyor?

Şirket ekosistemleri, iş ortaklarınızın, tedarikçilerinizin ve dağıtıcılarınızın dahil edileceği dijital mahalle olarak tanımlanır. Bu sizin iş ekosisteminizdir. Moore “iş ekosistemi” ni şöyle tanımlamıştır;

İş dünyasının organizmaları olan etkileşen organizasyonlar ve bireylerin temeli tarafından desteklenen ekonomik bir topluluk. Ekonomik topluluk, kendileri ekosistemin üyesi olan müşterilere değerli mallar ve hizmetler üretir. Üye organizmalar ayrıca tedarikçileri, lider üreticileri, rakipleri ve diğer paydaşları içerir. Zamanla, yeteneklerini ve rollerini birleştirirler ve kendilerini bir veya daha fazla merkezi şirket tarafından belirlenen yönlerle hizalama eğilimindedirler. Liderlik rolleri olan şirketler zamanla değişebilir, ancak ekosistem liderinin işlevi topluluk tarafından değerlenir, çünkü üyelerin yatırımlarını uyumlu hale getirmek ve karşılıklı olarak destekleyici roller bulmak için paylaşılan vizyonlara geçmelerini sağlar.

 • Rakip Ekosistemi

Rakipleriniz rekabet ettiğiniz ekosistemde iyi bir konumda mı?

Rakip ekosistemleri, rakiplerinizin konumlandırıldığı dijital mahalleler olarak tanımlanır. Rakiplerinizi ve onların ortakları, tedarikçileri ve dağıtıcı ağlarını içerir.

 • Kategori Ekosistemi

Rekabet ettiğimiz kategori nedir?

En iyi şirketler bizlere satmak için bir şeyler icat etmezler. Daha önce gelenler üzerinde giderek artan bir şekilde ürün veya hizmet üretmezler. Bunun yerine yeni bir kategori oluştururlar. Teknoloji endüstrisindeki en büyük kategori tasarımcıları kategoriyi asla şansa bırakmazlar. Dünyayı nasıl görmek istiyorlarsa bunun için piyasayı eğitmeyi tercih ederler.

 • Müşteri Ekosistemi

Müşteriniz kim?

Son ekosistem türü müşteri ekosistemidir. Pazarın, şirketinizin aradığı müşteri türüne göre bölünmesidir. Ekosistemi “yapılacak işlere”  göre bölümlere ayırmayı unutmayın.

Çevrimiçi Ekosistem Nedir| Başarılı Bir Çevrimiçi Ekosistem Oluşturmak İçin Beş Adım

 • İçeriği zengin bir web sitesi kurun

 Web siteniz genellikle markanızın yüzüdür; içeriğiniz kolayca erişilebilir ve anlaşılır olmalıdır.

 • Markanız için hangi sosyal medya platformlarının daha uygun olduğunu belirleyin

 Bir platformun diğerinden daha etkili olduğunu unutmayın. Etkili olmayan, zaman kaybı haline gelen platformları kullanmayın ya da çok zaman harcamayın. Hangisini seçerseniz seçin, sık sık güncelleme yapın ve etkin kullanın.

 • E-postalara ulaşın ve verimli kullanın

 Fazla e-posta göndererek müşterilerinizi sıkmayın ve e-postalarınızı doğrudan, alakalı, çekici ve basit tutmayı unutmayın.

 • Bir içerik planı oluşturun

 Ekosisteminizin üstünde kalmak için her şeyi yolunda tutan bir içerik planınızın olması önemlidir.

 • Ekosisteminizi sürekli güncelleyin

 “Canlı” bir varlığa sahip olmak, içeriğinizi düzenli olarak güncellemek ve sık sık sosyal medyaya katılmak sizi güncel tutar. Bu “canlı” çevrimiçi varlığın sürdürülmesi sürekli bir iştir. Ne kadar aktif olduğunuz görürlerse, o kadar güvenilir görünürsünüz. Kitleniz sizi ne kadar çok görürse, o kadar çok farkında olur ve sizi hatırlar.

Çevrimiçi Ekosistem Nedir| Çevrimiçi Ekosistemde Pazarlama

Ekosistem pazarlaması, görünürlük kazanmak, potansiyel müşteriler edinmek, dikkat çekmek ve müşteri oluşturmak için fikrinizi, mesajınızı veya ürününüzü doğru ekosistemlere yerleştirme işlemidir. Ekosistem pazarlama, esneklik, güven, kararlılık, uyumla beraber işbirliği ve karşılıklı bağımlılık ağları içermektedir.

Ekosistem Pazarlamanın Amacı;

 1. Kalıcı ekosistem değeri üretmek, mekanların, yerin ve doğanın yeniden üretimini sağlamak,
 2. Ekonomik belirlenim süreçlerini yönetmek,
 3. Ekolojik hakimiyet kurmaktır.

Dijital temelli tasarlanmış ekosistemler arasındaki rekabetin yönlendirilmesinde ekosistem pazarlama önemli rol oynamaktadır.

çevrimiçi-sistem

Çevrimiçi Ekosistem Nedir| Sonuç

Çevrimiçi kanallar ile üretilen bilgiyi saklama/paylaşma ve ona kolayca ulaşma olanağı bilginin, daha fazla üretilmesini sağlamlaştırmıştır. Dolayısıyla birçok alandaki bilgilere insanlar kolay, ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde erişebilmektedir. Tabi ki bu durumun dezavantajları da vardır. Günümüzde internette büyük bir bilgi kirliliği söz konusudur. Yalan haberler ve bunun dolaşıma bilinçli olarak sunulması çevrimiçi ulaşılan kaynaklara karşı bir güvensizlik oluşturmaktadır.

Güven, çevrimiçi ekosistemlerin yapı taşıdır. Aslında, markanızın geleceğidir. Şirketlerin kasıtlı olarak güven inşa eden, koruyan ve kollayan bir kültür yaratmaları gerekir. DNA’larına, stratejilerine ve günlük operasyonlarına güvenmek zorundadırlar. Bu şeffaflık çağında, bir şirketin işleri nasıl yaptığı önemli hale geldi. Güven; çalışanlardan müşterilere, tedarikçilere, yatırımcılara ve medyaya kadar tüm paydaşlarla ilişkilere nüfuz etmelidir.

 Günümüzde geleneksel yapıların ötesinde yeni, esnek ve uyarlanabilir şirket ağları oluşturuluyor. Tıpkı ekolojik dengenin bozulması durumunda, bir türün yok olma tehlikesi söz konusu olduğu gibi bir şirkette dijital dünyada, çevrimiçi ekosistem içinde yer edinmezse yok olmaya mahkumdur.

İlginizi Çekebilir: Yalın Startup’tan Öğrendiklerim

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Özlem Yalav tarafından yazıldı

Herkese merhaba. Süleyman Demirel Üniversitesi Pazarlama alanında yüksek öğrenim görmekteyim. Çalışma alanlarım olan;
Stratejik Pazarlama, Dijital Pazarlama, Marka Yönetimi, Medya ve Reklam Stratejileri konularında bilgilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu alanlarda çalışmalarım mevcut olmakla birlikte yüksek lisans tezim de Marka Deneyimi üzerinedir. Öğrencilere fayda sağlayacak güncel konularla sizlerleyim. İyi okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hepimizin İkiyüzlülüğü

hiphop kız

Lo-fi Hip Hop ve Müzik Listesi Vol 2