içinde

CHEF’S TABLE

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

CHEF’S TABLE Nedir| KARNINIZ AÇKEN İZLEMEYİN !

Netflix yapmış yine yapacağını. Harika bir konseptle karşımıza çıkarıyor bu belgeseli. Yemek sadece tabakta mı yenir? Veya Şekerden balon olur mu? ya da Yemek sadece mide için midir?

et

Aslında bakıldığında ilk gözlemde sıradan bir belgesel diyebilirsiniz. Ama bunun doğru olmadığını size söyleyebilirim. Chef’s Table, her bölümde farklı bir şefin hayatını konu alan, farklı kültürleri bize gösteren bir dizidir. Her meslekte olduğu gibi bu mesleğinde inişleri ve çıkışları vardır. Ama şeflerin inişlerinden sonraki çıkışları en kritik noktadır. Çünkü yaptıkları işte onlara karşı çok fazla duvar olması ve bu duvarları kırmaları en zorudur.

Şeflerin işi kendi kültürlerini çağa ayak uydurmaya çalıştırmaları ve yemeklerini bir köprü gibi kullanarak sağlamalarıdır. Ama bunu yaparken bazı engellerle karşılaşıyorlar. İlk engel tabi ki de değişimi istemeyenler oluyor. Belki de aşması en zor engel bu olabilir. Çünkü her kültürün yemeği aslında anneanne, babaanne tariflerinden geldiği için bunların değişmesini istemezler.

Hepsinin temelinde değişimin olması. Yüzyıllardır, her değişime karşı çıkanlar olduğu gibi değişim olduğunda ilk destekleyenler de onlar olmuştur. Bunu dizinin ilk bölümde görebilirsiniz. İtalyan bir şefin kendi klasik tariflerine (anneanne, babaanne tariflerine) modern bir hava katmak istemesi  ve ilk itirazların kendi çevresinden gelmesi. Ancak bu değişim olumlu bir yönde olunca ilk tebrikler de karşı olanlardan geldi.

sanat

Diğer bir engel ise yeni bir yemek yaratma sorunu. Çünkü yaratılması istenenin bir fiziki formunun olması lazım. Burada şefin yapması gereken standart kalıplardan çıkarak sıfırdan bir şeyleri yapabilmesi, bunu tabağa yansıtabilmesi ve yaptığını yedirebilmesi. Dizide bu engelin nasıl aşıldığını ve tabaktaki yemeğin bir hikayeye sahip olduğunu göreceksiniz. En basit örneği şekerin balon formunda size servis edilmesi. Hatta yaratılan yemeği imkansız bile bulabilirsiniz ama işte karşınızda.

Bütün engeller aşıldıktan sonra ortaya çıkan bir şaheser adeta. Önünüze konulan bir yemeğin aslında sadece bir yemek olmadığını ilk tadımda anlıyorsunuz ve yedikçe hikayesi ortaya çıkıyor. Şeflerin buradaki rolü sadece yemek yapmak olmadığı, sahip oldukları kültürü yaşatabilmeli ve geleceğe aktarabilmelidir.

Değişimden korkmayın, itirazlara boyun eğmeyin. İnanın ki değişim gerçekleştiğinde ilk arkanızda bulunacak insanlar size bu engelleri çıkaranlar olacaktır. Bu yüzden pes etmeyin.

İlginizi Çekebilir: Yolculuklardan Bir İz

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

ulasalgan tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ölüm

ÖLÜMÜ BEKLERKEN

Umudun Kalbi Mucize