içinde ,

COCO CHANEL

chanel ve kadınlar

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Coco Chanel
“Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesinde yer almayı başaran tek moda tasarımcısıdır. Peki adından günümüzde dahi söz ettirmeyi nasıl başarmış? Sadece mükemmel tasarımlarıyla mı ya da şık çantalarıyla mı?  Kadınların her zaman yanında olması ve kadınlara tasarımlarıyla özgürlük vermesiyle ilgili olabilir mi tüm bunlar?
Chanel-and-models-1962
1900’ler kadınların güzel görünmesi için daha fazla parıltı ve dekolteye ihtiyaç duydukları bir zaman dilimiydi.  Uzun saçlar ve abartılı makyajlar güzel görünmek için önemli detaylardı.  Fakat Chanel güzel görünmekten ziyade akıllı ve toplumda değer gören bir birey olmaya önem verirdi. Çok erken yaşta kendi ayakları üzerinde durmak zorunda kaldığından döneminin diğer kadınları gibi bir erkeğe bağımlı değildi. Ve bu düşüncesi tasarımlarına yansıdı. . Coco kısa saclar bol ve siyah elbiseler erkek pantolon ve gömlekleriyle zamanın dayattıklarına karşı çıkıyordu. Tasarladığı rahat kıyafetleriyle kadın olmaktan vazgeçmeden eşit olunabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Kadınların ve erkeklerin eşit olması gerektiğine inanıyordu ki bu o dönem için alışılmadık bir düşünceydi. Her kadının istediği gibi giyinmesini bunu yaparken de aynı zamanda şık, rahat bir görünüş elde edebilmesini hedeflemiştir.indir
İşe şapka dikerek başlayan Coco o dönemin görkemli şapkaları yerine sade ama şık şapkalar dikerek  dikkatleri üzerine toplamaya başlamıştır. Kıyafet dikmeye başlamadan önce dahi hiçbir zaman korse giymemiştir. Tasarladıklarıyla zamanın ötesine geçen ama kendi zamanıyla çakışan bir tasarımcıdır. Korsesiz ve oldukça rahat kıyafetler tasarlamıştır.  Kadınlar için ilk pantolon tasarımını Coco Chanel yapsa da kadınlara pantolonu giydiren Yves Saint Laurent olmuştur çünkü Coco Chanel’in tasarladığı pantolanlar o zaman benimsenememişti.  Beyaz ten asillik ve soyluluğun göstergesi sayılırken  bunu kabul etmeyerek yanık tenli olmayı savunan da Chanel’in ta kendisidir.
modaya-ne-katti-600x337
Peki Coco ismi nereden geliyor? İlk aşkı olan subay Etiennr ondan şarkı söylemesini ister. Şarkı da Coco kelimesi çok kullanıldığından Etienne “artık sen Coco`sun, ben sana artık Coco diyeceğim” der. Böylece de markanın ismi oluşur. Hayatına birkaç kişi girmesine rağmen en ciddi ilişkisi Westminister dükü ile olsa da hiç evlenmez. Ona“Neden Westminister dükü ile evlenmediniz?” diye sorulduğunda ise; “Bugüne kadar birkaç tane Westminster Düşesi olmuştur ancak dünyada yalnızca bir tane Chanel vardır” diye cevap vermiştir.
Coco hep sıra dışı bir kadın olduğundan herkes biriyle evlenmek isterken Coco “hiçbir zaman birine ait olmayacağımı biliyordum” demişti. Bu yüzden de onlarca kez evlenme teklifi almasına rağmen hiçbirini kabul etmemiştir.
images
Kadınların bir seyler üretebileceğinin düşünülmediği ve sadece iyi bir eş olması gerektiğine inanılan dönemden bahsediyoruz. Coco’nun bunu aşarak zamanın ötesinde yaşadığını ve her zaman kadınların üretebileceğine, tarihte iz bırakabileceğine inandığını biliyoruz. İnandığını başarmış ve günümüzde dahi adından söz ettiren dünya devleri arasında girmiştir. Egemenliğin erkeklerde olduğu bir zaman diliminde kimseye aldırmadan doğru bildiği yoldan ilerleyerek kadınlara tasarımlarıyla yardım etmeyi başarmıştır.1971’de, 88 yaşında dünyaya gözlerini yummuştur ama yarattığı stil hâlâ canlıdır.

İlginizi Çekebilir: ÜRÜNLERİMİZ YÜZDE YÜZ ORİJİNALDİR!

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

gulsahbayer tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çapa etkisi

ÇAPA ETKİSİ VE PAZARLAMA

big_data

BIG DATA