içinde

Çocuk İhtimali ve Cinsel İstismar

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Sevgili anneler , babalar ve çocuklar ile ilgili meslekte bulunan tüm değerli meslektaşlarıma saygılarımı sunarak yazıma başlamak istiyorum. Bu yazımı hep birlikte birkaç başlık altında inceleyeceğiz ;

Çocuk İhtimali ve Cinsel İstismar| İHMAL DEYİP GEÇME!

Çocuk ihmali onun duygusal gereksinimlerine ve fiziksel ihtiyaçlarına doğru zamanda ve doğru şekilde müdahale edilip , çocuk için en iyi şekilde karşılanmasıdır.

Bu ihtiyaçları karşılayan bir ebeveyn olabildiği gibi bir uzmanda olabilir. Bir ihmale örnek verecek olursak ;ağlayan bir çocuğun yanına gidip onu teselli etmemiz ve onun duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılamamızdır.

Bütün bunlar yapılamadığı veya yanlış yapıldığı zaman,çocuk istismara açık hale gelebilir.

Çocuk İhtimali ve Cinsel İstismar| İHMALLER İSTİSMARI DOĞURABİLİR!

İhmal edilen çocuk,davranışsal ya da ruhsal anlamda geçirmiş olduğu travmaların sonucunda yanlış kişilere güvenebilir. Bunun sonucunda da yanlı kişiler ile bağlantı kurma isteği doğurabilir. Bu yanlışlığı aşmanın en önemli yolu Olayın düğüm noktasına bakmaktır. Kısacası ihmale mahal verecek davranışlardan kaçınmaktır.

Aldığımız tüm tedbirlere rağmen hala ir sorun olduğunu düşünüyorsak ,çocuk gelişimi uzmanlarından veya çocuklar ile çalışan psikologlardan destek alınmalıdır.

İhmal sonucu istismara uğrayan çocuklarımızı ,haberlerde sıkça görüp okumuşsunuzdur.

Bahçede oynadığını düşündüğü çocuğuna , göz takibin tam anlamıyla yapmayan ebevynin , çocuğunun bahçeden uzaklaşıp cinsel istismara uğraması da, ihmal sonucu bir istismardır.

İSTİSMAR BİLANÇOSU: TRAVMA TİP 1

Travma tip 1 : kısa süreli ve tek bir olaya kalma sonucu oluşur. (tecavüz,saldırı,dayak  gibi)

İstismar sonucu yaşanılabilen bazı problemlerin ana başlığı travmanın geçiriliyor olmasıdır. Yaşanılan psikolojinin çocukta ağır tahribat yaratması ve anksiyete (kaygı bozukluğu ) , depresyon, OKB (takıntı bozukluğu) gibi  ruhsal bozukluklar gözükebilmektedir.

Yardım alınmaması ve rehabilite edilmemesi durumunda , intihara yol açtığı gerek ülkemizde , gerekse dünya genelinde sıkça karşılaştığımız durumlardır.

EN YAKINIMIZDA OLAN KİŞİLER HER ZAMAN İÇİN EN GÜVENİLİR, DEĞİLDİR !

haber

Yapılan uzun soluklu araştırmaların sonucuna göre;

  • Çocukların cinsel istismara uğradıkları kişiler daha önceden tanıyor oldukları kişiler arasındandır.
  • Genellikle cinsel istismara uğradıkları kişiler ;yaşça büyük , çocuklar ile iyi anlaşan ,çocuklara sıcak davranan kısaca bu tabloya baktığımızda aslında suçlu gibi durmayan kişiler arasındandır. 
  • Hatta yine araştırmalara göre çocuk ruhlu ,evinde çocuklar için oyuncak bulunduran ,çocukların sevebileceği nesne ve yiyecekleri yanında taşıyan kişilerde olabilir.
  • İstismarcıların genel özellikleri arasında ; çocuklardan ebeveynlerinden sır saklamasını istemeleri ve çocukların istismarcılara güven vermek istemeleri şeklinde kendini gösterebilir.
  • Fakat son 10 yılda hızla gelişen teknoloji ile çağ atlayan dünyamız , çocukları sokaklardan evlere taşımıştır. Peki , bu şekilde çocuklarımız güvende mi acaba ?
  • Çocuklarımızın ellerinde bulundurdukları telefon,tablet vb. araçların nelere yol açabildiğini  bir önceki yazımda (bknz. Karmaşık olan otizm değil!) inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra isitismarcılar bir virüs gibi mutasyon geçirip karşımıza çıkmaktadır.
  • Örneğin ; mavi balina gibi oyunlar çocukları kısa sürede “oyun” adı altında , çocuğumuzu gerçeklikten koparan adeta bir siber saldıraya dönüşmüştür. Ayrıca argo, küfür içerikli ve yine cinsel içerikli videolarında erişeme açık olması da , çocuklarımızı istismara açık hale getirir. Bu yolda onlara rehberlik edip yol göstermek de biz çocuk gelişimcilerin görevidir.

Çocuk İhtimali ve Cinsel İstismar| NASIL İSTİSMARDAN KORUYABİLİRİZ?

Peki , bütün bu konular tamam da ben nasıl çocuğumu istismardan koruyacağım diyebilirsiniz ?

Benimde sizlere cevabım ;
Bir kil çamurunu düşünelim . ilk zamanlar nasılda kolay şekil alıyor , öyle değil mi ? zaman geçtikçe katılaşan ve taşlaşan bu kil çamuru aslında çocuğumuzun kişiliğidir.( 0-7 yaş arası kişilik gelişimi ) Ve ona şekil veren sizler olduğunuz için onun en iyi sizler tanırsınız. Bizler bu konuda eğitim almış çocuk gelişimcilerin amacı bu yolda size doğru bir şekilde rehberlik etmek ve gerektiğinde çıkmazlardan kurtarmaktır.

Ama en önemlisi eğer istismar olmasını istemiyorsak ihmal yaratmayalım !

Her istismarın , daha önceden oluşmuş olan bir ihmal ile bağlantısı vardır!

İhmaller masum değildir!

Unutmayalım ! İstismar çoğu zaman  önlenebilir.

Çocuk İhtimali ve Cinsel İstismar| KAYNAKÇA

Ev içi şiddetin çocuklar ve ergenler üzerinde etkileri

8000 çocuk istismara uğruyor

Çocuk istismarı nedir?

Okul müdürüne 10 yaşındaki öğrencisine cinsel istismardan tutuklama

İlginizi Çekebilir: Şiddetin Farklı Bir Boyutu ” MOBBİNG”

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

dmiray tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

performans değerleme 2

Performans Değerlendirme Süreci

bipolar bozukluk

Psikolojik Rahatsızlığı Olan Ressamlar ve Eserleri- II