Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Müzik gerçekten hayatımızın büyük bir bölümünü kaplıyor. Mesela bu yazıyı sizlere yazarken bile bir şeyler dinliyorum. Ama yıllardır tartışa gelir bir konu var. Ders çalışırken müzik dinlemek zararlı mı yararlı mı. Bununla birlikte yazımın sonunda benim çalışırken dinlediğim müziklerden bir kaçını sizlerle paylaşacağım. Önümüzdeki günler bir liste daha paylaşacağım için bu listeye vol 1 diyebiliriz.
people coffee meeting team
Geçen sene sınava hazırlanırken hocalarımın çoğu soru çözerken müzik dinlemem konusunda uyardı beni. Konsantrasyonumu bozduğundan falan bahsettiler. Bu kadar uyarı sonunda araştırdım tabi ben de bu konuyu.
Üstünde çok fazla yazılmış bir konu aslında bu farklı şeyler yazan bir sürü bilim adamı, araştırmacı var. İşin bilimsel kısmı ve psikolojik kısmına ayrı ayrı değineceğim.
Bilimsel olarak bakılınca beynimizin bildiğiniz gibi 2 ayrı lobu var. Sol lobu rasyonel ve analatik çalışırken sağ lobu daha çok görsel ve işitseldir. Yani siz bir geometri sorusu çözerken sol lobunuzu kullanıyorsunuz müzik dinlerken sağ. Bir bakıma bu iki işi aynı anda yürütebilirsiniz demek oluyor bu.
Psikolojik olarak bakarsak aslında olay çok basit. Sizin için ne iyi geliyorsa onu yapın. Eğer müzik dinlerken daha iyi çalıştığınızı düşünüyorsanız devam edin. Herhangi bir ortamda, durumda ve zamanda müzik dinlemenin, eylemi gerçekleştiren bireyin zevk almasını ve rahatlamasını sağlayan dopamin hormonunun salgılanmasına neden olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak tüm bu belirsizliğin içerisindeki belki de en net şey şudur; size neyin yardımcı olduğunu düşünüyorsanız onu yapmalısınız.
smiling woman holding white android smartphone while sitting front of table
İlk listemde ise biraz daha alternatif ve rock dolu müzikler vereceğim. Bu konuda işin püf noktası sözsüz ya da çok az sözlü şarkıların konsantrasyonu bozmadığını düşünüyorum. O yüzden dinlerken neden kimse bir şey demiyor demeyin. Kendinizi melodilere bırakın.
Dream is destiny – No Clear Mind
Static – No Clear Mind
Ghosting – Daylight Dies
Lullaby – Low
Ice – Camel
Stationary Traveller – Camel
Linceul d’hiver – Les Discrets
Lost Control – Anathema
Dying Brokenhearted – Empyrium
Windowpane – Opeth
To Bid You Farewell – Opeth

İlginizi Çekebilir: Kapitalizmin ”Marketçilik” Anlayışı

Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: Ders Çalışırken Müzik Dinlemek ve Müzik Listesi Vol 1
 • 10 Ocak 2020

  Hocamm Spotify listesi olsun lütfen sıradaki

  Cevap
  • 10 Ocak 2020

   sonraki yazımda hem bunu hem de diğerlerini liste olarak bırakırım

   Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.