Ders Çalışırken Müzik Dinlemek ve Müzik Listesi Vol 1

Müzik gerçekten hayatımızın büyük bir bölümünü kaplıyor. Mesela bu yazıyı sizlere yazarken bile bir şeyler dinliyorum. Ama yıllardır tartışa gelir bir konu var. Ders çalışırken müzik dinlemek zararlı mı yararlı mı. Bununla birlikte yazımın sonunda benim çalışırken dinlediğim müziklerden bir kaçını sizlerle paylaşacağım. Önümüzdeki günler bir liste daha paylaşacağım için bu listeye vol 1 diyebiliriz.

people coffee meeting team

Geçen sene sınava hazırlanırken hocalarımın çoğu soru çözerken müzik dinlemem konusunda uyardı beni. Konsantrasyonumu bozduğundan falan bahsettiler. Bu kadar uyarı sonunda araştırdım tabi ben de bu konuyu.

Üstünde çok fazla yazılmış bir konu aslında bu farklı şeyler yazan bir sürü bilim adamı, araştırmacı var. İşin bilimsel kısmı ve psikolojik kısmına ayrı ayrı değineceğim.

Bilimsel olarak bakılınca beynimizin bildiğiniz gibi 2 ayrı lobu var. Sol lobu rasyonel ve analatik çalışırken sağ lobu daha çok görsel ve işitseldir. Yani siz bir geometri sorusu çözerken sol lobunuzu kullanıyorsunuz müzik dinlerken sağ. Bir bakıma bu iki işi aynı anda yürütebilirsiniz demek oluyor bu.

Psikolojik olarak bakarsak aslında olay çok basit. Sizin için ne iyi geliyorsa onu yapın. Eğer müzik dinlerken daha iyi çalıştığınızı düşünüyorsanız devam edin. Herhangi bir ortamda, durumda ve zamanda müzik dinlemenin, eylemi gerçekleştiren bireyin zevk almasını ve rahatlamasını sağlayan dopamin hormonunun salgılanmasına neden olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak tüm bu belirsizliğin içerisindeki belki de en net şey şudur; size neyin yardımcı olduğunu düşünüyorsanız onu yapmalısınız.

smiling woman holding white android smartphone while sitting front of table

İlk listemde ise biraz daha alternatif ve rock dolu müzikler vereceğim. Bu konuda işin püf noktası sözsüz ya da çok az sözlü şarkıların konsantrasyonu bozmadığını düşünüyorum. O yüzden dinlerken neden kimse bir şey demiyor demeyin. Kendinizi melodilere bırakın.

Dream is destiny – No Clear Mind

Static – No Clear Mind

Ghosting – Daylight Dies

Lullaby – Low

Ice – Camel

Stationary Traveller – Camel

Linceul d’hiver – Les Discrets

Lost Control – Anathema

Dying Brokenhearted – Empyrium

Windowpane – Opeth

To Bid You Farewell – Opeth

İlginizi Çekebilir : Kapitalizmin ”Marketçilik” Anlayışı

109

Bu içeriği beğendiniz mi?

Beğendim! Patreonda Öğrenci Blogları desteklemek için bir saniyenizi ayırın!

hilmibey

2 düşünülmüş “Ders Çalışırken Müzik Dinlemek ve Müzik Listesi Vol 1” 2 düşünülmüş “Ders Çalışırken Müzik Dinlemek ve Müzik Listesi Vol 1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön
%d blogcu bunu beğendi: