Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Yine bir Endüstri 4.0 mı ? Aslında Endüstri 4.0 uzun yıllardır devam etmekte olan bir süreç ve devam edeceği de kesin olan bir dönem. Bugün size Dijital Dönüşüm’ün ne olduğu ve teknolojilerinin neler olduğundan bahsetmek istedim.

Dijital dönüşüm kavramı, yapay zeka kavramı ile beraber bugünlerde herkes tarafından, sadece bilişim sektörü profesyonelleri, bilim insanları veya teknoloji ile ilgili kamu görevlileri değil, ilgili ilgisiz herkesin, her kesimin dilinde pelesenk olmuş durumda. Peki bu dijital dönüşüm ne ?

Dijital dönüşüm, zamanla değişen toplumsal ihtiyaçlara en iyi şekilde yanıt verebilmek amacıyla modern teknolojinin bilgi ve iletişim alanında sunduğu imkanlardan yararlanılmasıdır. Böylece;

  • Organizasyonların çok daha etkin hale getirilmesi,
  • Verilen hizmetin verimli olması,
  • Memnuniyet sonucu fayda sağlanılması gibi hedefler doğrultusunda gerçekleştirilen iş süreçlerinde ve kullanılan teknolojik unsurlarda bir bütün halinde dönüşüm yaşanır.

Dijital Dönüşüm Nedir| BU YARARLARI SAĞLAYAN TEKNOLOJİLER NELER?

endüstri 4.0

NESNELERİN İNTERNETİ (IoT)

Dijital Dönüşümle ilgili olan teknolojiler içinde en hızlı gelişen alanlardan biri olan nesnelerin interneti karmaşık bir siber fiziksel sistem olarak tanımlanmakta olup, algılama, tanımlama, işleme, iletişim ve ağ oluşturma yetenekleri ile donatılmış çeşitli cihazları endüstriyel kablosuz ağlar ile birleştiren sistemdir.

Dijital Dönüşüm Nedir| BÜYÜK VERİ 

Büyük veri düzenli veya düzensiz olmak üzere, her gün yapılan çalışmaların işleyişini zorlaştıran büyük miktardaki veriyi tanımlar. Basitçe söylemek gerekirse, büyük veri (big data), özellikle yeni veri kaynaklarından daha büyük, daha karmaşık veri kümeleridir. Bu veri setleri o kadar hacimlidir ki, geleneksel veri işleme yazılımı bunları yönetemez. Ancak bu büyük hacimli veriler, daha önce başaramayacağınız iş problemlerini çözmek için kullanılabilir.

Big data için birçok tanım olsa da, büyük verilerin genellikle “3 V’s” (Volume Variety Velocity) olarak bilinen kavramını içerir:

Volume (Hacim) 

Terabayttan petabaytlara kadar olan veri aralıkları.

Variety (Çeşitlilik)

 Çok çeşitli kaynaklardan ve biçimlerden veri içerir (ör; Web günlükleri, sosyal medya etkileşimleri, e-ticaret ve çevrimiçi işlemler, finansal işlemler, vb.)

Velocity (Hız)

Giderek artan bir şekilde, işletmelerin zaman verilerinin üretilmesinden, kullanıcılara uygulanabilecek zamana kadar iç görüler sunulmaktadır.

Dijital Dönüşüm Nedir| BULUT BİLİŞİM SİSTEMLERİ

bulut bilişim

Günümüz teknolojisinde ki mevcut cihazlarda kullanıcılar her geçen gün daha fazla kişisel veriye data saklamak istediği için barındırma kapasitesi büyük sorunlara sebep olmaktadır. Bununla birlikte cihazların özellikleri, kapasiteleri gittikçe artıyor. Bilgisayar, notebook, netbook, ve taşınabilir akıllı cihazların teknoloji ve kapasitesinin artmasıyla orantılı olarak fiyatlar da yükseliyor. Tüm bu sorunlara çözüm olarak ortaya çıkan Bulut (Cloud) Teknolojisi, internet üzerinden, erişimde bulunulan yazılım uygulamaları, veri depolama hizmeti ve işlem kapasitesi olarak tanımlanmaktadır.

Dijital Dönüşüm Nedir| SİBER GÜVENLİK

Büyük verinin hiçbir yere sığmayarak bulutta taşınacak ve korunacak olması, bu verinin güvenliği sorununu da beraberinde getirmektedir. Siber güvenlik, sistemleri, ağları ve bilgiyi saldırılardan koruyan teknoloji, süreç ve önlemlerin bütünüdür.

Dijital Dönüşüm Nedir| OTONOM ROBOTLAR

Otonom robot teknolojisi, robotların tıpkı insanlar gibi kendi kararlarını verme ve buna göre bir eylemde bulunma yeteneğine sahip olmasını sağlayan teknolojidir. Yapay zeka teknolojisinin bir alt dalı olarak incelenir. Otonom bir robot, çevresini algılayan, algıladığı şeye dayanarak kararlar verebilen veya o ortamdaki bir hareketi tanımak ve başlatmak/bitirmek için programlanmış olan bir robottur.

Dijital Dönüşüm Nedir| SİSTEM ENTEGRASYONU

ayarlar

Sistem Entegrasyon birden fazla sistemin bir araya getirilerek tek bir sistem olarak çalışmalarını sağlamaktadır. Sistem entegratörler bilgisayar ağları, kurumsal uygulama entegrasyonu, iş süreç yönetimi veya programlama gibi çeşitli teknikleri kullanarak ayrık sistemleri bir araya getirirler.

Sistemlerin işlevselliğini arttırabilmek için birçok alt sistem birbiri ile entegre olmaları gerekmektedir. Sistem entegrasyonu bu yüzden mevcut birçok sistemin birbirleri ile entegrasyonunu içerir. Bugünün dünyasında sistem entegrasyon mühendislerinin rolü daha da önemli hale gelmektedir. Sistemler artık tasarlanırken kendi içlerinde çalışıp diğer sistemlerle de entegre olacak şekilde geliştirilmektedir.

Dijital Dönüşüm Nedir| SİMÜLASYON

Simülasyon diğer adıyla benzetim;

 Teorik yada fiziksel gerçek bir sistemin, bilgisayar ortamında modellendikten sonra bu model ile sistemin işletilmesi amacına yönelik olarak , sistemin davranışını anlayabilmek veya değişik stratejileri değerlendirebilmek için deneyler yürütülmesi, bu sistemlerin özelliklerini ve davranışlarını bilgisayar aracılığıyla değerlendiren bir tekniktir.

Dijital Dönüşüm Nedir| 3D YAZICILAR ( KATMANLI ÜRETİM)

3D Yazıcı bilgisayar üzerinde tasarlanmış ve ya 3 boyutlu olarak taranmış modelleri, bir çok farklı malzeme kullanarak çok hızlı ve ekstra bir kalıp yada fikstüre ihtiyaç duymadan üreten bir cihazdır.

Dijital Dönüşüm Nedir| ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK

Artırılmış gerçeklik (AR) ses, video, grafik veya GPS verileri gibi bilgisayar tarafından üretilip duyusal girdi ile artırılıp canlandırılan elemanların fiziksel, gerçek dünya ortamıyla birleştirilmesiyle oluşturulan yeni bir algı ortamının canlı doğrudan ya da dolaylı bir görünümüdür. Artırılmış gerçeklikle insan duyusuna hitap edecek ve hislerini hareket geçirecek girdiler bilgisayar tarafından modifiye edilip zenginleştirilir ve ortaya çıkan yeni gerçeklik kullanıcının algısına sunulur. Zenginleştirme gerçek zamanlı gerçekleşir ve çevredeki ögeler ile etkileşim içindedir. Artırılmış Gerçeklik ile kullanıcı gerçeklik ortamını oluşturan bilgiler ve diğer ögelerle etkileşime girebilir.

 Dijital değişimin unsurları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • İnsan
  • Süreç
  • Teknoloji

Bu üç unsurun dijital dönüşüm için önemi fazladır. Hepsi bir arada değişim sürecine dahil olursa dönüşüm verimli olacaktır.

Dijital dönüşüm dünü, bugünü ve yarını kapsar. Bu nedenle daima değişim faktörünün varlığı kabul edilerek, bu sürecinin en iyi şekilde yönlendirilmesi, yönetilmesi ve  hızlandırılması için çalışmalar yapılmalıdır. Bu dönüşümü istesek de istemesek de gerçekleşiyor. Bu yüzden akışına bırakmak en iyisi olacaktır 😀

İlginizi Çekebilir: Akıllı Kontrol Teknolojileri

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Dijital Dönüşüm

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.