Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Fiziksel ve dijital dünyanın hızla tek bir gerçeklik halini aldığı günümüz şartlarında, önümüzde iki seçenek var; değişikliklere adapte olabiliriz ya da işlerimizin belirsizliğe bürünmesine izin verebiliriz. Dijital pazarlamada minimalist stratejiler gerek, peki nasıl?

İyi haber şu ki, iki dünyanın da birleşmesinin işimizi nasıl etkilediği konusunda avantaj sahibi olma olasılığımız çok yüksek. Çevrimdışı pazarlama stratejilerimizde uygulanan pratik çözümleri, çevrimiçi stratejilerimize de aynı düzeyde uygulayabiliriz. Bu stratejileri üç prensipte özetleyelim;

 1. Müşterilerimizi yakından tanımamız gerekiyor.
 2. Çevrimiçi ortamda en önemli varlıklar olan güveni inşa etmemiz ve görünür olmamız gerekiyor.
 3. Satış öncesi ve sonrası ilişkilerimizi geliştirmemiz gerekiyor.

Çevrimiçi olarak yaptığınız iş, bu üç prensiple örtüşmüyorsa, harika sonuçlar bekleyemezsiniz. Bugün Covid-19 pandemisi ile yaşadığımız zorluk, dijital pazarlamanın gerçek yeni işlere nasıl yol açtığı konusunda, gerçek bir anlayış eksikliğinin olmasının sonucudur. Birçok kuruluş halen “pazarlama uğruna pazarlama yapmakta’’.

Dijital Pazarlama

Sonuç olarak, yapılması gerekenleri sadece yapmak için yapan şirketler zorlanıyor. Örneğin; şirketler zaman ve kaynaklarını sadece blog yazıları yazmak için blog yazıları yazmaya yatırırlarsa; sadece kendini tanıtmak için e-posta kampanyaları oluştururlarsa; sosyal medyada herkes bunu yapıyor diye etkileşim kurmak için hesap açarlarsa; “arama motoru optimizasyonları” nı platformlarına uygulama nedenleri sadece yeterli ziyaretçi almak, daha fazla müşteri kazanma mantığıysa, vb. Liste böyle devam ediyor. Bu saydıklarımız tamamen bilinçsizce hiçbir stratejiye dayandırılmadan yapmak için yapılan plansız işler.

Çevrimiçi Ekosistemin Pazarlama İle Etkileşimi

İnternet hala göreceli bebeklik döneminde. 30 yıldan kısa bir süre önce, iş kağıt üzerinde organize ediliyor ve takip ediliyordu. İletişim öncelikle şahsen, telgrafla, telefonla veya posta ile yapıldı. İnsanlar halen her şeyi deneyimleme peşinde.

Bugünün yöneticilerinin birçoğu kariyerine geçmiş nesillerden öğrenilen bir eğitim ile başladı. Günümüzde işletme sahipleri ve yöneticileri, gelişmekte olan çevrimiçi ekosistemde geleneksel pazarlama yöntemlerinin nasıl uygulanacağını anlamaya çalışıyor. Ve birçoğu hatasının farkına varmakta. Çevrimiçi dünyada dijital stratejilerimizi kurmak zorundayız.

Peki her şey değiştiğinde ne yapacağız? Başka seçeneğimiz olmadığında ki o durumu yaşamaktayız. Nasıl adapte olacağız? Cevap çok basit, minimalist stratejiler ile temel yetenek ve yetkinliklerimize odaklanacağız;

Minimalist Stratejiler için 2 öneri

 1. Temel konulara odaklan;

Temel noktalara geri dönmek, hiç kimsenin hazırlanmadığı dijital çağın üstesinden gelmek için basit bir yaklaşımdır.

 1. Çekirdek değişmeyen ilkeleri uygula;

İş yapma şeklimiz değişti. Evet, ama işin çekirdek ilkeleri değişmedi. Bu ilkeler kısmen şu şekilde;

 • Müşterilerimizi kendimizden daha iyi tanımak.
 • Öncelikli ihtiyaçları belirlemek.
 • Hem şirket hem de müşteri için bir değer yaratacak satış yapmak.
 • İlişki ilerleyene kadar ve sonrasında müşterilerimize karşılıklı olarak faydalı bir şekilde hizmet etmeye devam etmek.

Minimalist Dijital Strateji Bize Ne Anlatıyor?

DİJİTAL PAZARLAMA

Dijital pazarlama faaliyetlerimiz hakkında daha eleştirel düşünmemiz gerektiğini belirleyerek işleri daha iyi hale getirmek için uyumlu bir adım atmamız gerekiyor. Daha net anlamamız için cevaplanabilecek sorularla birlikte  minimalist pazarlama stratejilerimizi, dijital pazarlama stratejilerimize entegre edebiliriz. Sırayla aşağıdaki kategoriler halinde stratejilerimiz düzenlenebilir;

Dijital Pazarlama Stratejileri

 • Strateji

Kime hizmet ettiğimizi, sunduklarımızı, iş hedeflerini, rekabet avantajlarını, iç kaynakları ve finansal sonuçları belirlemek.

 • Platform

Bir web sitesinin ziyaretçileri potansiyel müşterilere nasıl dönüştürdüğünü, tasarımın iş sonuçları üzerindeki etkisini, güven oluşturmak için gerekli ayrıntıları, gezinme kolaylığını, mobil kolaylığı ve daha fazlasını oluşturmak ve anlamak.

 • İçerik

Değeri açıkça ifade etmek, ilgi çekici bir teklifte bulunmak, dikkat çekmek, güven oluşturmak, otorite göstermek ve nihayetinde dijital içerik yoluyla değer katmak; soruları, itirazları cevaplamak, müşterilerimizi eğitmek; doğru içeriğin gerçekte nasıl yeni iş fırsatlarına yol açtığını anlamak.

 • Tanıtım

Hedef kitlemizin nerede çevrimiçi zaman geçirdiğini bilmek, çevrimiçi hedef pazarımızla etkileşim kurmak, çapraz faydalı bir sonuç oluşturmak için doğru taktik karışımını bilmek, bu taktikler için yatırım getirisini belirlemek; arama motoru optimizasyonu, sosyal medya, e-posta pazarlama ve daha fazlasına yatırım yapma maliyet / faydaları saptamak.

 • Ölçüm

Verilerin anlattığı hikayeyi anlamlandırmak, üretilenin ve olası satışların sayısını ve kaynağını ölçmek, her taktiğin karlılığını ölçümleme ve hangi taktiklerin finansal olarak en iyi sonuçları getirdiğini bilmek.

 • Yineleme

Müşterilerimizden gelen gerçek verileri ve geri bildirimleri kullanarak, önümüzdeki dönemde neyin işe yarayacağını, neyin farklı çalışacağını anlamak, işe yarayanları arttırmak ve işe yaramayanları ortadan kaldırmak.

Sonuç

Etkili bir dijital varlığın oluşturulması ve yönetilmesi ilk başta göz korkutucu olabilir. Bir ev inşa etmek gibi, başlamadan önce tüm detayları düşünürseniz, bunalmış hissedebilirsiniz. Bunun yerine, tuğlayla tuğla inşa etmek olarak düşünebiliriz. Her katmanı eklerken kendinize “bu mantıklı mı” diye sorun. Minimalist stratejiler ile dijital pazarlama stratejimiz çok basit; temeli oluşturun, içeriğinizi ekleyin, tanıtın, ölçün ve tekrarlayın. Çoğu şey gibi, ilk seferinde tam olarak doğru yapmayacaksınız. Ancak bunu zaman içinde oluşturarak ve süreci tek tek adım adım takip ederek, sonunda sizi şaşırtacak sonuçlar görmeye başlayacaksınız.

İlginizi Çekebilir : DİJİTAL DÖNÜŞÜM

https://pazarlamaguncesi.home.blog/
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Dijital Pazarlamada Minimalist Stratejiler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.