Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

93 / 100

Dijital Pazarlamada Sosyal Medyanın Önemi| Neden Bu Kadar Önemli?

Sosyal medya günümüzde artık sadece sosyal bir platform olduğu için değil bir marka ya da ürünü tanıtmak amaçlı da kullanılıyor. Reklam maliyetleriniz düşürmemizi ve daha çok kişiye daha kısa bir yolla ulaşmamızı sağlıyor. Dünya nüfusunun neredeyse yarısından fazlası olan çevrimiçi kullanıcılardır bu da sanal ortamda pazarlamacılar ve reklamcılar için maksimum sayıda potansiyeldir. Şirketler ve küçük işletmeler herkesin hayatına bir göz atmak için sosyal medyayı kullanırlar. 

Daha yaygın olan platformların kullanılması hedef kitlenize daha çabuk ulaşmanızı sağlar ( instagram, youtube, facebook…) bu sosyal medya ağlarının kendi sistemlerinde bulunan kitle belirleme işlemi doğru zamanda doğru kişiye ulaşmamıza yardımcı olur. 

Dijital pazarlamada sosyal medyanın önemi| neden bu kadar önemli?
Dijital Pazarlamada Sosyal Medyanın Önemi| Neden Bu Kadar Önemli?

Müşterilerle bire bir iletişim kurabilmemizi sağlayarak kişisel bir bağ oluşturmamızı da destekliyor. Çünkü müşteriler bizimle bir Sosyal ağ üzerinden isteklerini ve yorumlarını bir uğraş gerektirmeden paylaşabiliyorlar. Başkalarının bizim için yaptıkları yorumları açıkça görebildikleri için işletmemize ya da ürünümüze olan güvenleri artıyor. Bizim markamıza ya da ürünümüze yüklediğimiz anlamları hikayeleri bizimle ortak bir alanda paylaşıyorlar. Bizim onlarla paylaştığımız onlara özel olan iletiler de kendilerini daha özel hissetmelerini sağlıyor. Yapılan paylaşımlar sayesinde akılda kalıcılığı arttırdığı için satış potansiyelinin yükselmesine ve kalıcı müşteri olmalarına da yardımı dokunuyor.

Aynı zamanda bazı sosyal medya araçları sayesinde, harekete geçirici bir mesaja tıklayıp tıklamadıklarını eğer tıklandıysa satış olup olmadığını görebiliyoruz bu da bizim istatistiksel verileri doğrudan ulaşmamızı sağlıyor. Bu istatistikler sayesinde vazgeçen müşterilerimizi hedefleyebileceğimiz özelleştirilmiş kitle oluşturmamızı sağlıyor.  Yine bu istatistikler sayesinde sayfamızda paylaşmamız gereken içerikleri tasarlarken neye dikkat etmemiz gerektiğini, ne zamanlar da paylaşımlar yapmamız gerektiğini ve en önemlisi çekmek istediğimiz kitlenin neyi sevdiğini görebiliyoruz.  

Sosyal medya araçları sayesin rakiplerimizi analiz edebiliyoruz onlardan daha özgün bir şey yapmamız gerekiyorsa bunu kısa süre içerisinde görebiliyoruz. Bize ulaşmasını istediğimiz kişilerin  konumu, yaşını, cinsiyetini seçebildiğimiz için istemediğimiz bir kitleye reklam yapmıyoruz ve yine bu da reklam maliyetini düşürüp geri dönüşü arttırdığından yatırım gelirimizi yükseltiyor.  Bu yazımızda sizlere dijital pazarlamada sosyal medyanın önemi konusundan instagramı anlatacağız.

Dijital pazarlamada sosyal medyanın önemi| günde 5 saat vakit ayırıyoruz
Dijital pazarlamada sosyal medyanın önemi| günde 5 saat vakit ayırıyoruz

Dijital Pazarlamada Sosyal Medyanın Önemi|Instagram  

25 milyon işletme hesabı olan instagramda en az birini bir günde 200 milyondan fazla instagram kullanıcısı ziyaret ediyor.  instagramı bilinçsiz kullanıyorsanız, sayfanıza kitleniz olmayan birçok insanı çekebilirsiniz, sizinle iletişime geçmeye çalışan biri görmezden gelebilirsiniz, yapılan yorumların farkında olmayabilirsiniz… öncelikle profil analizinizi yapabiliyor olmalısınız bu profilim sayfasından doğrudan erişebileceğiniz analizlerdir. Bunlar haftalık olarak size gösterilir.  

İnstagramda Ne Tür Analizler Yapabilirim?

Etkileşimler: Hesabınızda gerçekleştirilen işlemler 

Gösterimler: 1 haftada gönderilerinizi görüntüleyenlerin sayısı  

Erişim: Gönderilerinizden birini gören benzersiz hesaplar  

Web sitesi tıklamaları: Profilinizden web sitesi bağlantınıza tıklayan kişi sayısı  

Profil ziyaretleri: 1 haftada profilinizi görüntüleyen kişi sayısı  

Bahsetmeler: Hesabınızdan bahseden kişi sayısı  

Dijital pazarlamada sosyal medyanın önemi| reklam maliyetleri
Dijital pazarlamada sosyal medyanın önemi| reklam maliyetleri

Hedef Kitle Analizi Yaparken de Dikkat Etmeniz Gereken İstatistikler; 

Yaş aralığı: takipçilerinizin kaç yaşında olduğunu istatistikleriniz belirtilir 

Cinsiyet: instagramda sizi takip eden kişilerin cinsiyet istatistiği sizi daha çok kadınlar mı yoksa erkekler mi takip edebiliyor görmenizi sağlar. 

En iyi konumlar: takipçilerinizin olduğu en iyi 5 şehir ve 5 ülke gösterilir. 

Paylaşımların Daha İyi Etkileşim Alabilmesini Sağlamak İçin;  

Takipçi saatleri istatistiğine bakmalısınız: takipçilerinizin en çok hangi saatlerde aktif olduğunu gösteren istatistiklerdir. 

Takipçi günleri: takipçilerinizin hangi günlerde daha çok aktif olarak zaman geçirdiğini görebilirsiniz. 

Bireysel gönderim analizlerine baktığınızda paylaştığınız gönderilerin nasıl bir izlenim bıraktığını görebilirsiniz. 

Etkileşimler: bunlar doğrudan gönderinizden alınan eylemlerdir. 

Keşif: sizi takip etmeyen kişilerin sizin gönderinizi görüntüleme sayısıdır. Yani aslında keşfette birilerinin önüne çıktığınızda bu istatistik içinde görünüyorsunuz. 

Takip: bu gönderi sayesinde kaç kişi sizi takip etti  

Erişim: gönderinin ulaştığı hesap sayısı  

Gösterimler: fotoğrafınız ya da videonuzun toplam görüntülenme sayısı  

Kaydetme: gönderinizi kaydeden kişi sayısı  

En son da tabiki instagramın snapchat’le aynı özellikte olduğu hikayeler kısmı var. Hikayeler kısmı da keşfete düşebiliyor. Hikaye istatistikleri sizin nasıl gönderiler paylaşırsanız daha çok dikkat çekebileceğinizi gösteren istatistiklerdir.  

Dijital pazarlamada sosyal medyanın önemi| bazı metrikler
Dijital pazarlamada sosyal medyanın önemi| bazı metrikler

Gösterimler: hikayenizi görüntüleyen kişi sayısı  

Keşif: hikayenizin ulaştığı benzersiz kişi sayısı  

Çıkışlar: hikayenizin süresi dolmadan yarı yolda çıkan kişiler  

Gezinme: hikayelerinizde hızlı hızlı gezip çıkan kişilerin sayısıdır. 

Bu istatistikleri kullanmayı öğrendikten sonra yapmanız gereken, kesinlikle stratejinizi ve ne istediğinizi belirlemek. Yani siz web sitenize trafik mi çekmek istiyorsunuz, online satış mı yapmak istiyorsunuz ya da marka bilinirliğinizi mi yükseltmek istiyorsunuz? Bunu belirleyip kitlenize göre hareket etmeye başladığınızda çok daha iyi etkileşimler alıyor olacaksınız.  

Dijital pazarlamada sosyal medyanın önemi| gerekli destekleyici araçlar
Dijital pazarlamada sosyal medyanın önemi| gerekli destekleyici araçlar(tool’lar)

Benim bunlar için zamanım olmuyor ve bana çok geliyor diyorsanız meraklanmayın! Sizin için bunları yapabilecek analiz araçları da mevcut mesela hootsuite ya da squarelovin gibi uygulamalar da mevcut.   

Hoodsuite planlamanızı takip ederken size yardımcı olur ve görsel analizlerle planlamanızı destekler ücretli bir platform ama 1 aylık deneme sürümünü edinebilirsiniz. 

Squarelovin de stratejilerinizi geliştirmenize yardım eder.  İçeriğinizin ne zaman çok etkileşim aldığını göstererek ne zamanlarda paylaşım yapmanız gerektiğini anlamanızı sağlar.  

Facebook‘da instagramla benzer istatistikler barındırır. Kısa bir not eklemeden geçemeyeceğim. İnstagramda reklam vermek için facebook üzerinden ödemelendirme yapılmaktadır.

Bu yazımda sizlere dijital pazarlamada sosyal medyanın öneminden bahsettim. Umarım bu yazı senin için birazcık faydalı olmuştur. Bana instagramım üzeriden ya da kişisel blog hesabımdan ulaşabilirsin. Yazıyı beğendiysen ya da beğenmediğin yerleri olduysa yorum da yazabilirsin. Sağlıklı günlerin olsun. 😀 

İlginizi Çekebilir: Dijital Pazarlamaya Başlangıç

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Dijital Pazarlamada Sosyal Medyanın Önemi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Kendinize Değer Katın

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Trendler

Arşivler