Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Bugün yazımda sana benim gelecekte yapmak istediğim iş olan dijital pazarlama için neler yaptığımı,  dijital pazarlamaya başlangıç aşamasında hangi sosyal mecraları neden kullandığımı anlatacağım. 

dijital pazarlama

Dijital Pazarlama’ya Başlangıç| Dijital Pazarlama Nedir

Dijital pazarlama bir firmanın ya da markanın dijital ortamdaki pazarlama  ve geleneksel pazarlamaya göre daha güncel olan sürecidir.  dijital pazarlama aynı zamanda içerik pazarlamadır.

Neden Dijital Pazarlama

Çünkü çevrimdışı pazarlama taktiklerinin aksine dijital pazarlamada gerçek sonuçlar elde edebiliyorsun. Gazeteye verdiğin bir reklamın ya da televizyona verdiğin bir reklamın kaç tüketici tarafından görüldüğünü ya da gören tüketiciyi nasıl etkilediğini göremiyorsun ancak dijital pazarlamada istatistiksel olarak bunları görüp kendini, ürünle ya da markayla alakalı nasıl geliştirmen gerektiğini biliyorsun. Tüketici sana online olarak yorum yapabiliyor yapılan tüketici yorumları bile senin trafik çekmeni sağlayabiliyor…

sosyal medya

Dijital Pazarlama Taktikleri

Dijital pazarlamayı gerçekleştirebilmek için sosyal medyayı kullanıyor olmalı, web sitenin mobil araçlara uygunluğu olduğundan emin olmalı, hedef kitleni belirleyebilmiş olmalı ve belirlediğin hedef kitlesini harekete geçirebilecek kampanya ve promosyonlar belirlemelisin. Arama motoru optimizasyonu (SEO) web siteni arama motorunda daha yüksek sıralamada yer almasını sağlamak için optimize etmene denir. Üst sıralarda yer alıyor olması senin web sitene gelecek olan trafiği arttırır ve pazarlamacıların çoğu web sitesine olan trafiği arattırmak için çalışırlar.

Google adwords., tıklama başına belirlli bir miktar para ödeyip reklam verme kanalıdır. Dijital pazarlamacılar bunu da yönetirler. Online pr çalışmaları yapılabilir dijital yayınlar bloglar ve diğer içerik tabanlı web siteleri ile yapılan marka bilinirliği çalışmaları ve infuencer pazarlaması gibi çalışmalar yapılabilir. Sosyal medya pazarlamacılığı da marka bilincini arttırmak ve işletmenize potansiyel müşterileri çekmek için doğru bir kanaldır.

web site

Dijital Pazarlama İçin Sertifikalar

İlk olarak bir arkadaşımın google dijital pazarlama kursunu önermesiyle başlayan dijital pazarlama ilgim, bu 40 saatlik online kursu 3 günde bitirmemle sonuçlandı. Sonrasında sertifika alabilmek için girdiğim zorlu bir sınavı ilk seferde yapamasam da 2. seferde tamamladım. Sınavın kötü olan kısmı şu  sınavı yaptıktan sonra başarılı olamazsan 24 saat sonra farklı sorularla tekrar sınava giriyorsun. bu da bilmediğin bir şeyse eğer seni şaşırtabiliyor. 

 Sonrasında google analytics öğrenmeye karar verdim.  bunu da yine google online kurs akademisinden yaptım. Google analytics dijital pazarlamada fazlaca önemli. Çünkü dijital pazarlama ile ilgili çoğu istatistiğe oradan ulaşabilirsin.   yönettiğin web sitesinin istatistiklerine kolaylıkla ulaşıp web sitesini nasıl geliştirmen gerektiği ile ilgili bir yol belirleyebilirsin. Web siteni ziyaret eden kişilerin ne kadar süre web sitende kaldıklarını, web sitene önce nasıl geldiklerini ve hangi sayfalara gittiklerini gözlemleyebilirsin, gelen kişilerin cinsiyetlerini ve  hangi ülke ya da şehirden web sitene tıklandığını görebilirsin , trafik çektiğin kitlenin senin siteni ne için ziyaret ettikleri hakkında bilgi edinebilirsin. Bunlar senin web siteni daha da geliştirmene yardımcı olabilirler.  

Bir dijital pazarlama uzmanı web sitesini geliştirmenin yanında web sitenin tasarımıyla da ilgilenmeli. Aslında web sitenin tasarımı da yine web sitene daha çok trafik çekmekle ilgili. Ara yüzü karmaşık, anlaşılmayan bir web sitesinde insanlar çok da vakit geçirmeyebilirler. O yüzden bunla alakalı da googledan bulduğum bir çok yazıyı okudum.   

dijital ajans, dijital pazarlama ajansı

Dijital Pazarlama’ya Başlangıç| Dijital Pazarlama İçin Kullanılabilecek Sosyal Medya Kanalları

Facebook, youtube, instagram, tiktok, tiwitter ve pinterest. Ben bu sosyal medya araçları arasından sadece üçünü kullanıyorum. İnstagram facebook ve pinterest.

Neden instagram?

Web sitesine  ya da kurduğun bir instagram sayfasına daha çok trafik çekebilmek için önemli olan bir diğer şey de reklamını yapabilmek.  instagram  928 milyon aktif kullanıcıya sahip olan bir sosyal medya platformu. Reklam vermeden önce instagramda yaptığın etiketlerle çok çabuk bir şekilde paylaştığın fotoğrafı birilerinin görmesini sağlayabilirsin. Yaptığın etiketler doğrultusunda istediğin kitleye de ulaşabilirsin. Bunun yanında instagramdan reklam verebilir istediğin kitleyi yaş aralığı, şehir, cinsiyet gibi özellikleri belirleyebilirsin. Bu da istediğin kişilere çok daha çabuk ulaşmanı sağlayabilir.  

Neden Facebook?

Facebook 1.95 milyar toplam kullanıcı sayısına ve dünyada en çok kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya platformudur.  bu sayı bile bizi facebook üzerinden çok fazla kullanıcıya ulaşabileceğimiz için dijital pazarlama için kullanılması elzem olan sosyal medya platformlarından biri olduğunu gösteriyor. Yerel işletmeler, işletmeler, blog hesapları gibi sayfaları yönetebileceğimiz, kolay arayüz oluşturabileceğimiz aynı zamanda reklam verebileceğimiz bir sosyal medya platformu olduğu için dijital pazarlamada çok fazla kullanılıyor. Instagram üzerinden bir işletme hesabı açmak için de facebook da bir sayfanız olması gerektiğini atlamak istemem.  facebook blueprint değinmeden geçmek istemediğim bir diğer online ücretsiz kurs ve sertifikalar alabileceğin bir mecra. Oraya da bir göz at bence faydalı olacağını ve anlattıklarımı daha iyi kavrayacağını düşünüyorum.  

Neden Pinterest?  

Pinterest son zamanların en çok kullanılmaya başlayan görsel ağırlıklı bir sosyal medya platformu.  daha çok 25-34 yaşları aralığındaki kadınlar tarafından kullanılıyor. Pinterest paylaştığın bir görsele tıklandığında,  tıklayan kişiyi direkt senin web sitene ya da görsel içine etiketlediğin her hangi bir siteye gitmesini sağladığından kaynaklı, daha kolay bir şekilde etkileşim alabildiğin bir mecra olduğu için önemli bir sosyal medya platformu. Insanlar artık daha az efor sarf ettikleri şeyleri yapmayı tercih ediyorlar bu da daha az efor sarf ederek web sitene trafik oluşturabileceğin bir platform. Ben 2 ayda pinterest üzerinden 161 bin gösterim ve 6.9 bin etkileşim elde ettim. Daha hızlı birilerine  ulaşabileceğim bir sosyal ağ olduğunu düşünmeme neden oldu.  

Umarım bu yazı seni bazı konularda aydınlatmıştır. Sağlıklı kal. 

Pinterest hesabım ve instagram hesabıma bir göz atmayı unutma..  

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin Dünyada Söz Sahibi Olması İçin Stratejisi Ne Olmalı

Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: Dijital Pazarlamaya Başlangıç
 • 27 Mayıs 2020

  Bundan sonra genel piyasa bakımından da konjonktür olarak dijital pazarlama, geleneksel pazarlamanın önüne geçecek gibi görünüyor. Tıpkı günümüzde dijital medyanın geleneksel medyayı geçtiği ve geleneksel medyayı kendisine bağımlı hale getirdiği gibi. Dolayısıyla bu konuda medya tüketicilerine üretici olma yolunda girişim teşvikinde bulunmanız, bu konuda kendinizi mesul ve motive hissetmeniz çok güzel bir şey. Sizi instagram üzerinde takip ediyordum, yazı yazdığınızı da oradan öğrendim. Yazınızı beğendim. Sevgiler.

  Cevap
  • 31 Mayıs 2020

   Yazımı beğenmiş olmanız çok hoşuma gitti, teşekkür ederim. Ben de geleneksel pazarlamanın dijitale doğru gittiğini düşünüyorum. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sağlıklı günler dilerim.

   Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.