Menü
içinde

DOĞRU BİR ŞEKİLDE YABANCI DİL ÖĞRENMEK

DOĞRU BİR ŞEKİLDE YABANCI DİL ÖĞRENMEK| YABANCI DİL VE TOPLUM

Toplumsal olarak herhangi bir dili temelinden öğrenmek için ilk olarak yaptığımız şey bir dil kursuna kayıt olmak veya özel ders almaktır. Topluluğun belli bir azınlığı kendi kendine öğrenmeye çalışır ve geliştirir. Bu yazıda toplumun doğruyu bularak ülkemizdeki ekonomik krizde parasını boş yere harcamasını önlemek ve fayda sağlamak istiyorum. İlk olarak toplumun doğru şekilde yabancı dil öğrenmeye geçme konusunda belli başlı aşamalar var. Şimdi bu aşamaları inceleyeceğiz.


Bir yabancı dil öğrenmeye başladığınızda o dildeki seviyenizin başlangıç, orta ve iyi seviyede olup olmadığınızı ölçün.

DOĞRU BİR ŞEKİLDE YABANCI DİL ÖĞRENMEK|BAŞLANGIÇ SEVİYESİ

  • Eğer seviyeniz başlangıç seviyesi ise yapmanız gereken sadece o dili çeşitli podcastlar, diziler, yabancı dil müzikler vs. gibi dinleyip anlamaya çalışın. Bu söylediğim akıllara şu soruyu getirebilir. “Kardeşim ben bilmediğim dili nasıl anlayacağım?” Şöyle düşünün yeni doğan bebekler ağzından çıkan ilk kelimeleri gramer öğrenerek mi söylüyor? Sizin ilk aşamada yapmanız gereken bilinçaltınıza o dilin temellerini atmanız bol tekrarlı dinleme – anlama idmanları yapmanız ve ilerleyen seviyelerde gramer çalışmasına geçmeniz. Araştırmalar ilk olarak gramer çalışmanın beynin doğal şekilde dil öğrenmesine aykırı bir yöntem olduğunu gösteriyor. Yani siz bilmediğiniz ilk kez göreceğiniz bir dili bilinçaltınıza yerleştirerek daha kalıcı körelmeyecek bir dil temeli oluşturursunuz. Zaten zamanla, konuşulan cümledeki kelimeleri idrak etmeye başlayacaksınız. Ayrıca sürekli ve tekrar ederek dinleme -anlama idmanları yaparak bu kavradığınız kelimeler değil cümleler olmuş olacak. Bir bakmışsınız bir bebeğin konuşmayı sökmesi gibi siz de yavaş yavaş yabancı dil konuşma aşamasına geçmiş olacaksınız.

DOĞRU BİR ŞEKİLDE YABANCI DİL ÖĞRENMEK|ORTA SEVİYE

  • Temeli oluşturduğumuz dilin devamlılığı açısından orta seviyede artık konuşmaya başlayabiliriz. İşte burada sürekli dinlediğimiz yabancı dili kavrayıp o dille ilgili kelime öğrenebiliriz. Örnek olarak bir dizide “elma” kelimesi geçti ve anlamını bilmiyorsunuz, elma kelimesinin anlamını öğrenip meyve olduğunu kavradığınızda onu “meyve” kategorisine alın ve bunun gibi birçok kelimeyi kategori haline getirebilirsiniz.

DOĞRU BİR ŞEKİLDE YABANCI DİL ÖĞRENMEK|İYİ SEVİYE

  • Buraya kadar birçok kavrama antrenmanları yapmış ve kelime öğrenmiş oldunuz. İşte şimdi temelini çok iyi bir şekilde oturttuğumuz dilin kurallarını görmeye geldi. Bu aşamada sıkıcı uzun gramer bilgilerini tablo haline getirerek kendinize kolaylık sağlamış olursunuz. Bilgilere geniş bir açıyla bakarak çeşitli örnek cümlelerle pekiştirmiş olursunuz.

Bir başka husus toplum olarak insanlar yabancı dil konuşurken hata yapmaktan korkuyorlar. Siz yurt dışına çıktığınızda o dili anadiliniz gibi konuşmanız için en az 1 yıl orada yaşamanız gerekir. Tabi ki kimi insan için bu şartı gerçekleştirmek zor bir husustur. Aslında sizin daha çok hata yapmanız gerekir. Çünkü bu hataları görerek yanlışlarınızı düzeltmiş olacaksınız. Öbür türlü hata yapmaktan korkarak konuşmanızı sınırlandırmış olursunuz.

Çekingen, ürkek ve korkaklar için her şey imkansızdır; çünkü her şeyi imkansız zannederler. -Napoleon Bonaparte-


Aşamalardan sonuncusu ise öğreneceğiniz yabancı dili konuşan arkadaş edinmek. Gerek sosyal medyadan gerek sokakta turistlerin yoğun olduğu bölgelerde insanlarla iletişime geçmeniz size öz güven de katmış olur ve yabancı dil öğrenmenizde katkı sağlar. Aslında yabancı insanlarla konuşmanız dışarıda sürekli maruz kaldığınız anadilinizden sıyrılarak sizin yabancı dil konusunda idman yapmanızı sağlar.
Son olarak size mükemmel bir uygulama sunmak isterim.

COUCH SURFING !


https://www.couchsurfing.com/
Bu uygulamada farklı ülkelerdeki insanlarla iletişime geçerek isterseniz onların evine misafir olabilir veya onları misafir edebilirsiniz. Uygulamanın en sevdiğim özelliğinden biri orada iletişime geçtiğiniz insanlarla belli sosyal mekanlarda buluşma ayarlayabiliyorsunuz. İşte bu sayede yurt dışında yaşamadan teknolojinin getirdiği belli başlı olanaklarla yabancı dil seviyenizi hep geliştirebileceksiniz.
Yazımda da gördüğünüz gibi yabancı dil öğrenmek ufakta olsa bir çaba istiyor ama ben bu aşamaları uygulayıp yabancı dilinin gelişmeyecek biri olacağını sanmıyorum. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Thank you.. Gracias.. Danke schön.. Merci..

Bir dil öğrenmek, dünyaya açılan bir pencere daha demektir.

İlginizi Çekebilir: Bulanık Mantık Nedir?

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap bırakın

Exit mobile version