içinde

Dolar Neden Artıyor?

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Dolar Neden Artıyor| Arz - Talep 
Dolar Neden Artıyor| Arz – Talep 

Merhabalar, bu yazımda doların neden arttığını anlatmaya çalışacağım.
Sizlere bir soru, bir para birimi neden değerlenir?

1. Dolar Neden Artıyor| Arz – Talep 

Tüm piyasalar arz- talep ile ilerlerler. $’ın arzı ülkemizde yok ama talebi çok. Burada da $ kurunun artışına sebebiyet vermekte. Peki neden $ alıyoruz/ $’ı nereden alıyoruz?

  1. İthal-İhraç mal
  2. Ülkenin siyasi/politik/ekonomik durumundan dolayı oluşan değer
  3. Kredi Derecelendirme Kuruluşları
Dolar Neden Artıyor| TL Eriyor
Dolar Neden Artıyor| TL Eriyor

Başlayalım öyleyse…
İthal, ülkenin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yapılan harcamalardır. Eğer kontrol edilmezse yabancı firmalar aracılığıyla ülkede yerli üretim sıkıntısı olur ve ülke iflas eder. Nitekim Osmanlı’da da bu böyle oldu. Osmanlı ilk borçlarını Kırım savaşında Ruslara karşı savaşmak için aldı.
Savaş yılları ise 1853-1856’dır. Osmanlıdaki bozulma o zamanlarda her alana nüfuz etmişti. Paralarla yalılar yapılıyor, bu yüzden de sıkıntılar baş göstermeye başladı. Bir zaman geldi ve  ülke borçlarının faizlerini bile ödeyemez hâle geldi.

Nasıl mı ?

Dolar Neden Artıyor| Yerli Üretim
Dolar Neden Artıyor| Yerli Üretim

İngilizler ile Osmanlı bir antlaşma imzaladı: 1838 Serbest Ticaret Antlaşması
Bu anlaşma öncesinde loncalardan geçen esnaf sıkı bir eğitim-öğretimden geçiyordu. Son zamanlarda ise loncalarda bile babadan oğula geçiyordu ustalık. Ne yazık ki bu yurt dışı malları yerli maldan daha ucuzdu, çünkü bizim Bekir amca haftada bir ayakkabı yaparken, İngilizler fabrikalar sayesinde binlerce yapabiliyordu. İngilizler Osmanlı’yı soyulacak bir hazine sandığı gibi görüyordu ve biliyordu ki ekonomik sömürü her şeydir. Osmanlı toptan bittiğinde ise Duyun-u Umumiye kuruldu ve ülkenin tüm gelir kaynaklarına el konuldu.
Yerli üretim gerçek manada teşvik edilmezse, herhangi bir savaş vb. gibi durumlarda durumumuz epey bir yaş.

Yerli Derken?

Tam anlamıyla, yerli. Eğer kendi markalarımızı çıkaramazsak sonumuz Osmanlı’dan beter olur. Çünkü o zaman katma değer yok denecek kadar azdı ve şimdi ise hiç olmadığı kadar fazla. 400-450 milyar $ borç ile borç durumunu anlamamak elde değil. Haberlerde görülen Merkez Bankası yedek akçe bozumu ise tam da bu senaryo ne yazık ki. Yedek akçenin halk tabirinde ki karşılığı ise “ KEFEN PARASI“. Umarım anlamışsınızdır inceyi. Göz göre göre ülke elden kayıyor, gelin çekirdek yiyip goy goy yapmayı bırakalım ve ciddi konuşalım. Zira araştırmalara göre her vatandaş ortalama 11 kg(yılda) çekirdek yemekte. Parasal karşılığı ise 1.3 milyar TL. Çekirdeğe bile bu kadar bağımlı iken acaba bağımsız olma fikri size de biraz ütopik gelmedi mi? Düşünün telefon satışları kaç milyarlarca lira değerinde…
Devlet elde ettiği kaynağı verimli kullanamıyor ve neticesinde ya vergi artırıyor ya da yeni vergi tayin ediyor. Yerli marka olmazsa işimiz yaş. Sigaralar- Alkoller %90 yurt dışına bağlı ki sigara ve alkol içen olmasa ülke ayakta kalamaz.
Eğer hâla ” Ne diyo ya bu?” diyorsanız aşağıdaki video demek istediğimi size daha iyi anlatır ve umarım hoşunuza gider.

2. Dolar Neden Artıyor| Yerli Üretim Ülkenin Sosyo-Politik Durumu 

Ülkedeki insanların yiyip içtiğine göre bile $ değişebilir . Eğer aldığınız yiyecek ve içecekte gıda enflasyonu varsa bittin anam sen, helvanı kavuralım. Gelin Emin Çapa‘nın sözünü bir daha hatırlayalım: Aslında tl falan değer kazanmıyor sadece tl dolara yatırılınca değerini kaybetmiyor.
turk-lirasi-deger-kaybediyor-60756.jpg

TL’yi kıt bıraksak?

TL kıt bırakırsak olan bize olur, topuğumuza sıkarız. Çünkü iyi bir ihracatımızın olmamasının yanında dev gibi döviz çıktısı var. Ürünler $ olarak satıldığı için yurt dışına yerel para birimi burada işe yaramıyor.

Türkiye 2000 krizine bile dayandı , ama enflasyon bel bükmeye devam ediyor.
Emin Çapa

Siyasilerin de söylemleri hele bizim gibi 50 yıldır gelişmekte olan ülkeler için çok sıkıntılı. Dediği her harf kur dengesini bozabilir cinsten. Amacımız politika değil ve olmayacak da ama bu gerçeği de kabul etmek gerekir.

Eğer sizin ülkenizde halk çok kredi kartı kullanıyor ama harcadıklarının %50’den fazlasını sadece zorunlu ihtiyaç için kullanıyorsa OTURUP BİR DÜŞÜNÜN.

raw_10-soruda-kredi-derecelendirme-kuruluslari-ne-yapiyor-kararlari-neden-onemli-niye-tartisiliyorlar_038990453.jpg

3. Dolar Neden Artıyor| Yerli Üretim Kredi Derecelendirme Kuruluşları

Kredi derecelendirme kuruluşları, devletlerin ya dışarıdan borç alırken ya da bir yatırımcının            ” Acaba hangi devlet tahvilini alsam?” diye sorusuna cevap bulan bir firmadır.
Bu firmalar biraz siyasi davransalar da çoğunluk olarak doğru karar verirler, çünkü kendileri bu işlerden tonla para kazanmaktadırlar ve eğer isimleri lekelenirse işleri çok zora girer.
Bunlar;

  1. Moody’s
  2. Standart&Poors
  3. Fitch

Bu kuruluşlar son derece önemlidir ve bizim gibi gelişmekte olan ülkelere verdiği notlar bizim yatırım tayinimizi ortaya koyar. Kişi ya da kuruluşlar ülkeye döviz sokar ve ülkeye giren döviz sıcak havada soğuk su misali ferahlatır.
Devletler, buralardan bir nevi karne alırlar ve genellikle ” Pek iyi ve İyi” alan ülkelere yatırım yapılır. Ülkemizin seviyesi bence çok kötü. Nedeni ise bana göre;

Belirsizlikler diyarıdır Türkiye. İktisatçıların da dediği gibi: Belirsizlik değer kaybettirir.

Umarım hoşunuza gitmiştir.
Hoşça kalın…

İlginizi Çekebilir: Dev Güç Olma Yolunda Çin

Ibrahim Aydogdu tarafından yazıldı

Gençliğe Değer katmak isteyen bir genç.
Ogrenci Blogları Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VLADIMIR COSMA

Tüketim Çağı Ve Bize Kattıkları(!) #3