içinde ,

Dropshipping: Anlayacağın Dilden E-Ticaret

“Anlayacağın Dilden” serisinden herkese tekrardan merhabalar. Bugün e-ticaretin günümüzde dönüm noktası haline gelmiş dropshipping yönteminden bahsedeceğim. Zaman kaybetmeden, hızlı bir şekilde konuya giriş yapalım.
Dropshipping, direk nakliye, stoksuz satış olarak adlandırılmaktır ve bir tedarik zinciri yönetimi yöntemidir. Böyle adlandırılmasının en önemli sebebi ise satıcı ürünü bir başka kişiden alır ve ürünü aldığı kişi genellikle üretici olur. Müşteri siparişi verdikten sonra ise satıcı, üretici deposundan ürünü müşteriye gönderir ve satıcı gönderdiği ürünü genellikle görmez. Bu yüzden stoksuz satış veya direk nakliye olarak adının hakkını veriyor. Muhteşem ve bir o kadar da eforsuz para kazanma yöntemi gibi görünse de gerçekten zahmetli bir iş olan dropshipping avantajı olduğu kadar birçok dezavantajı da yanında barındırıyor. Şimdi birlikte namı diğer stoksuz satış avantajlarına ve dezavantajlarına bakalım.

AVANTAJLARI

 1. Dropshipping ile pazarladığınız ürünlerde herhangi bir depo ücreti ödemenize veya ürünleri nerede depolayacağım diye düşünmenize gerek yoktur. Çünkü bunlar zaten tedarikçinin sorumluğundadır.
 2. Kargo ücreti ödemenize ya da kargo firmaları ile anlaşma içinde olmanıza gerek yoktur. Yine ürünlerin kargoya verilmesi de tedarikçi firmanın üzerine düşen bir görevdir.
 3. Oldukça esnek bir kitleye sahiptir. Öyle ki istediğiniz kadar müşteriye ve tedarikçiye kendi çabanızla ulaşabilirsiniz. İletişime geçtiğiniz taktirde ise işletmenizi farklı farklı konumlarda yönetebilirsiniz.
 4. Geniş ürün yelpazesi sayesinde önceden ürünü almanız ya da ürünü depolama gereği duymadığınızdan oldukça fazla ürünü birçok müşteriye ulaştırmış olursunuz.
 5. En az reklam ve sermaye ile dropshipping yöntemini rahatlıklı kullanabilirsiniz.

DEZAVANTAJLARI

 1. Bu satış modelinin en büyük dezavantajı kâr marjının oldukça düşük olmasıdır. Bir ürünü kendiniz ürettiğinizde kâr oranını kendiniz belirleyebilirsiniz. Ancak dropshipping yönteminde yaptığınız satış başına komisyon kazanabilirsiniz. Buradan anlaşılıyor ki uzun vadede ve çok fazla satışta gelirini daha da katlayabilirsiniz.
 2. Tedarikçinin envanterini her zaman güncel bir şekilde öğrenemeyebilirsiniz. Bu durum olmayan bir ürünü müşteriye satmanıza neden olabilir.
 3. Ürünü genellikle göremediğinizden müşterinize ürünün tam anlamıyla kalitesinden ve net olarak ürün özelliklerinden bahsedemezsiniz. Ayrıca tedarikçiden kaynaklanan imalat hatalarının da sorumlusu da sizsinizdir. Kısacası dropshipping yönteminde tedarikçinin yaptığı hatada olsa müşterinin odağı sizsinizdir.
 4. Bu zamanlarda yaygın kullanımı nedeniyle pazardaki rekabet sizin kâr marjınızın düşmesine neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir : Dünyayı Daha Yaşanılır Kılacak 5 Sosyal Girişim

 • ÖNERİLER
 1. Tedarikçinizi iyi seçin ve mümkün olduğunca stok kontrollerini düzenli bir şekilde güncelleyen firmalarla ortaklık yapmaktan kaçınmayın. Güvendiğiniz firma ile uzun vadeli satış gerçekleştirmek hem ekonomik olarak hem de müşteri memnuniyeti olarak sizlere olumlu yansıyacaktır.
 2. Sattığınız ürün konusunda sahip olduğunuz teknik bilgi sizi bir adım ileri taşıyacaktır. Sevkiyat öncesi ve sonrası müşterinizle iletişim halinde olmaktan çekinmeyin.
 3. Türkiye dışı firmalarla ve müşterilerle de iletişimde olabileceğiniz için yabancı dilinizin (özellikle İngilizce) mümkün mertebede iyi olması gerekiyor. Yazma ve konuşma gibi konularda kendinizi geliştirmeye odaklanın.

 

DEĞİL

Vermiş olduğum bilgiler dropshipping yöntemini kullanmak isteyen ve içeriği konusunda yardımcı olmamı isteyen okuyucularım içindir. Ne kadar harika bir yöntem gibi gözükse de arka planda uğraşmanız gereken birçok iş sizi bekliyor olacaktır. Özellikle Amazon’da kullanılan bu yöntem genellikle uluslararasıdır. Bu yüzden dil seviyeniz yukarıda belirttiğim gibi oldukça iyi olmalıdır. Başlamak ve denemek isteyen okuyucularım için iyi tedarikçiler ve devamında yüksek müşteri potansiyeli yakalamasını temenni ediyorum.

İlginizi Çekebilir : Enflasyon

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Yazan Anonim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’yı Daha Yaşanılır Kılacak 5 Sosyal Girişim

Kalbinin Çiçekleri Kurumuş