Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

DROPSHIPPING NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Dropshipping, sözlük anlamıyla ‘damla nakliye’ denilen çevrim içi (online) ticaret yöntemidir. Bu terimin Türkçe anlam bakımından tam karşılığı bulunmasa da ‘stoksuz satış’ terimini kullanmak yanlış olmaz.

Peki stoksuz satış yöntemi nasıl işler?

Dropshipping yapan kişi ya da firma, müşteri tarafından sipariş verilen ürünü üretici firmadan tedarik ederek, kendisi tekrar depolama yapmadan, doğrudan alıcıya kargolatmakla sorumludur.

ikonikk

Dropshipper müşteriye nereden ulaşır?

Stoksuz satış yapmak için kullanılan halihazırda birçok e-ticaret platformu vardır. Amazon, eBay, Shopify, Ali Express, Walmart, Wish, Wanelo bunlardan bazılarıdır. Günümüzde en çok tercih edilen dropshipping kaynakları ise Amazon, Shopify ve eBay’dir. Bu üç platformun üzerinden yapılan her dropshippingin kendine ait yöntemleri vardır.

Dropshipper online perakende satış firmaları üzerinden (Ali Express, eBay vb.)  satış potansiyeli olduğunu düşündükleri ürünleri buluyor ve başka bir online satış platformu üzerinde (Amazon, eBay, Shopify vb.)  kendi hesaplarına, seçtikleri ürünü, ürün bilgileri ve fotoğraflarıyla listeliyorlar. Alıcının sizin ürünlerinize erişmesi bu siteler sayesinde gerçekleşiyor. Reklam vermek, ürün sayfasını düzenlemek gibi çeşitli ayrıntılarla kendi hesabınıza müşteri çekme oranınız artıp azalabiliyor.

Daha iyi kavrayabilmek için dropshipper’ı komisyoncu olarak düşünebiliriz. Dropshipper tedarikçiden aldığı ürün fiyatının üzerine komisyon ekleyerek müşteriye satış yapar. Böylece her üründen azami miktarda kâr elde etmiş olur. Bu işi net gelir kapısı olarak görmek isteyen kişi ya da firmalar kendilerinde göstermiş olduğu ürünün stok sayısını arttırmalıdır.

Ürün müşteriye nasıl ulaşıyor? Kargo süreci nasıl işler?

Bu işlemler seçtiğiniz dropshipping modeline göre değişebilir. Örneğin Amazon FBA üzerinden dropshipping yapıyorsanız, Amazon’un çatısı altında bir depolama alanınız blunuyor ve siparişini aldığınız ürünleri önceden satın alıp orada stok bulunduruyorsunuz. Ancak tüm bu depolama işlemlerini Amazon üstleniyor siz ise sadece sanal ödeme ile ürün alıp Amazon FBA hesabınıza ekliyorsunuz. Satın almak isteyen müşterinin adres bilgilerini girdikten sonra kargolama işlemleri tamamen Amazon tarafından sağlanıyor.

Diğer dropshipping’lerde ise kargo işlemleri genel olarak şu şekilde oluyor : Alıcı, ürününüzü listelediğiniz siteden satın alma işlemi yapıyor ve adresini ekliyor. Siz de alıcının adresini ve diğer iletişim bilgilerini, ürünü satın aldığınız kaynak platformda satın aldığınız esnada adres bilgileri kısmına yazıyorsunuz. Yani aslında dropshipper olarak değil de müşteri olarak, ürünü bulduğunuz kaynak siteden satın alma işlemini yapıyorsunuz. Ancak ürün size değil sizin müşterinize kargolanıyor.

AVANTAJLARI

 1. Dropshipping ile pazarladığınız ürünlerde herhangi bir depo ücreti ödemenize veya ürünleri nerede depolayacağım diye düşünmenize gerek yoktur. Çünkü bunlar zaten tedarikçinin sorumluğundadır.
 2. Kargo ücreti ödemenize ya da kargo firmaları ile anlaşma içinde olmanıza gerek yoktur. Yine ürünlerin kargoya verilmesi de tedarikçi firmanın üzerine düşen bir görevdir.
 3. Oldukça esnek bir kitleye sahiptir. Öyle ki istediğiniz kadar müşteriye ve tedarikçiye kendi çabanızla ulaşabilirsiniz. İletişime geçtiğiniz taktirde ise işletmenizi farklı farklı konumlarda yönetebilirsiniz.
 4. Geniş ürün yelpazesi sayesinde önceden ürünü almanız ya da ürünü depolama gereği duymadığınızdan oldukça fazla ürünü birçok müşteriye ulaştırmış olursunuz.
 5. En az reklam ve sermaye ile dropshipping yöntemini rahatlıklı kullanabilirsiniz.

DEZAVANTAJLARI

 1. Bu satış modelinin en büyük dezavantajı kâr marjının oldukça düşük olmasıdır. Bir ürünü kendiniz ürettiğinizde kâr oranını kendiniz belirleyebilirsiniz. Ancak dropshipping yönteminde yaptığınız satış başına komisyon kazanabilirsiniz. Buradan anlaşılıyor ki uzun vadede ve çok fazla satışta gelirini daha da katlayabilirsiniz.
 2. Tedarikçinin envanterini her zaman güncel bir şekilde öğrenemeyebilirsiniz. Bu durum olmayan bir ürünü müşteriye satmanıza neden olabilir.
 3. Ürünü genellikle göremediğinizden müşterinize ürünün tam anlamıyla kalitesinden ve net olarak ürün özelliklerinden bahsedemezsiniz. Ayrıca tedarikçiden kaynaklanan imalat hatalarının da sorumlusu da sizsinizdir. Kısacası dropshipping yönteminde tedarikçinin yaptığı hatada olsa müşterinin odağı sizsinizdir.
 4. Bu zamanlarda yaygın kullanımı nedeniyle pazardaki rekabet sizin kâr marjınızın düşmesine neden olacaktır.

ÖNERİLER

 1. Tedarikçinizi iyi seçin ve mümkün olduğunca stok kontrollerini düzenli bir şekilde güncelleyen firmalarla ortaklık yapmaktan kaçınmayın. Güvendiğiniz firma ile uzun vadeli satış gerçekleştirmek hem ekonomik olarak hem de müşteri memnuniyeti olarak sizlere olumlu yansıyacaktır.
 2. Sattığınız ürün konusunda sahip olduğunuz teknik bilgi sizi bir adım ileri taşıyacaktır. Sevkiyat öncesi ve sonrası müşterinizle iletişim halinde olmaktan çekinmeyin.
 3. Türkiye dışı firmalarla ve müşterilerle de iletişimde olabileceğiniz için yabancı dilinizin (özellikle İngilizce) mümkün mertebede iyi olması gerekiyor. Yazma ve konuşma gibi konularda kendinizi geliştirmeye odaklanın.

Yatırım tavsiyesi değildir!

Vermiş olduğum bilgiler dropshipping yöntemini kullanmak isteyen ve içeriği konusunda yardımcı olmamı isteyen okuyucularım içindir. Ne kadar harika bir yöntem gibi gözükse de arka planda uğraşmanız gereken birçok iş sizi bekliyor olacaktır. Özellikle Amazon’da kullanılan bu yöntem genellikle uluslararasıdır. Bu yüzden dil seviyeniz yukarıda belirttiğim gibi oldukça iyi olmalıdır. Başlamak ve denemek isteyen okuyucularım için iyi tedarikçiler ve devamında yüksek müşteri potansiyeli yakalamasını temenni ediyorum.

İlginizi Çekebilir : Dünyayı Daha Yaşanılır Kılacak 5 Sosyal Girişim

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Dropshipping: Anlayacağın Dilden E-Ticaret

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.