Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Bugün sizlere pandemi nedeniyle biraz kısa sürmüş olsa da Trinity College Dublin’de Erasmus sürecimi anlatacağım. Sırasıyla Dublin’i ve okulu tercih etme sebeplerim, deneyimlerime göre Dublin’de yaşam, vize, uçuş, konaklama süreçleri ve gezilecek yerlerden bahsetmek istiyorum.

Erasmus için İrlanda’yı tercih etmemin en önemli sebeplerinden biri okulun benim bölümüm olan sosyolojide çok başarılı olmasıydı. Sosyolojinin dijitalleşmesi, verilerin incelenmesi için geliştirdikleri yöntemler ve göç çalışmaları en çok üzerinde durdukları konular. Okulun ve bölümün yanında İrlanda’da İngilizce konuşulması da pratik yapabilmem için iyi bir fırsattı.

Ayrıca İrlanda huzurlu, güvenli ve refah düzeyi yüksek bir ülke. İnsanları anlatıldığı kadar neşeli ve cana yakın insanlar. İnsanlarının bu tavrı, güvenli olması, sokakları, kaleleri ve müzeleri, yemyeşil doğası ve parkları beni Dublin’e en çok bağlayan şeyler oldu.

Dublin'de Erasmus
Dublin’de Erasmus

Dublin’de Erasmus | Yaşam

Dublin günün her saatinde güvenli olan bir şehir. Suç oranı oldukça düşük fakat yine de her büyük şehir gibi sokakta paranıza, telefonunuza ve pasaportunuza dikkat etmeniz çok önemli. Çok büyük bir şehir olmadığı için şehir merkezinde birçok yere yürüyerek ulaşmak mümkün. Eğer daha uzak yerlere gidecekseniz şehir içinde otobüsler veya Luas adı verilen tramvay, merkeze uzak, deniz kenarına yakın bölgeler içinse Dart adı verilen banliyö trenini kullanabilirsiniz.

Dublin’de yaşamın en zor parçası hayat pahalılığı oluyor. Çoğu Avrupa ülkesine göre konaklama, ulaşım, günlük gereklilikler ve eğlence masrafları oldukça pahalı bu nedenle bütçenizi biraz zorlayabilir. Fakat uygun marketler, eğlence alanları bulmak da mümkün. Aldi ve Tesco uygun fiyata ürünler bulabileceğiniz marketler. Direkt merkezde bulunmayan ve adı çok duyulmamış eğlence mekanları da daha uygun fiyatlı oluyor.

Yemek konusu da başlangıçta sorun olabiliyor. İrlanda’nın kendine ait bir yemek kültürü yok. Fish& Chips sokaklarda en çok görebileceğiniz ve en meşhur yemek Bunun dışında genelde fast food ile besleniyorlar. Bu nedenle kendiniz yemek yapmayı öğrenmek zorunda kalıyorsunuz aksi halde yiyecek güzel ve değişik yemekler bulmak pek mümkün değil.

İrlanda için Vize, Uçuş ve Konaklama

İrlanda’da Schengen vizesi geçerli olmadığı için ayrıca vize almanız gerekli ve İrlanda vizesi alınması en zor vizelerden biri. Öncelikle direkt konsolosluğa başvuru yapamıyorsunuz yani aracı bir kurum bulmanız gerekli. İstenilen belgeler de oldukça fazla bu nedenle olası bir reddedilmeye karşı vizeye erken başvurmakta fayda var.

Uçuşlara gelirsek yıl içinde hem aktarmalı hem aktarmasız birçok uçuş var. İrlanda’ya ulaşmadan önce konaklama ayarlamanızda da fayda var. Ev sayısı artan nüfusa karşı oldukça yetersiz bu nedenle alternatifler az ve fiyatlar da bir o kadar pahalı. Ben önce hostelde ardından İrlandalı bir ailenin yanında kaldım. Fiyatı diğer seçeneklere göre biraz daha uygun olduğu için aile yanı konaklamayı tavsiye edebilirim.

Neden İrlanda'da Eğitim Almalıyım

Dublin’de Erasmus | Neden İrlanda’da Eğitim Almaya Gittim?

İngilizce Anadil

Anadilleri İrlandaca da olsa halkın büyük çoğunluğu anadil seviyesinde İngilizce biliyor. Tahmin edersiniz ki Büyük Britanya’da da zaten başka bir şey beklenmezdi

Eğitimler Belli bir Kalite Üstünde

İrlanda’da eğitimler cidden kaliteli. Eğitim alanında dünyanın en iyi 25 ülkesinden birisi de olması bu durumu kanıtlar niteliğinde.

Öğrenci Memnuniyetinde 1.Sırada

İrlanda öğrenci memnuniyeti anketinde 2015 yılında 1. sırada oldu. 10 üzerinden 9.04 alarak güzel bir derece ve saygınlık kazandığını söylemeye gerek yok sanırım.

Uluslararası Firmalar Dublin’de

İrlanda düşük vergi alımından dolayı bir çok firmanın odağı haline gelmiştir. Eğitimi kaliteli olan ülkede ekosistem de böylece oluşabilmiş ve gelişmiştir.

Dublin’de Erasmus | Dublin Gezilecek Yerler

Dublin gezilecek yerler bakımından güzel bir şehir. Bu detayları hallettikten sonra geriye Dublin’in keyifli sokaklarının ve yeşilliğinin tadını çıkarmak kalıyor. Dublin’e gittiğinizde Galway, Cork, Belfast da İrlanda’da kesinlikle uğramanız gereken şehirler.

Dublin’den kalkan otobüslerle bu şehirlere ulaşmak en fazla 3 saat sürüyor. Dublin’e gelecek olursak, Liffey nehri tarafından kuzey ve güney Dublin olmak üzere ikiye ayrılmış olan bu şehir İrlanda’nın en kalabalık ve en gelişmiş şehri. Google, Facebook, LinkedIn, Pfizer gibi birçok dev şirketin merkezi Dublin’de bulunuyor bu nedenle dünyanın her yerinden insanları görmek mümkün. Dublin gezi açısından oldukça verimli.

temple bar
temple bar

Temple Bar

Dublin denildiğinde akla ilk gelen yer Temple Bar bölgesi. Pubları ile meşhur olan İrlanda’nın en meşhur pubı olan Temple Bar bu bölgede bulunuyor. Dublin’in keyifli ve eğlenceli ruhunu Temple Bar’da günün her saati bulabilirsiniz. Bu bölgede birçok kafe ve pub bulunuyor ve Dublin’in en hareketli bölgelerinden biri.

grafton street
grafton street

Grafton Caddesi

Bu caddeyi Dublin’in İstiklal Caddesi gibi düşünebilirsiniz. Birçok mağaza ve alışveriş merkezi bu caddede yer alıyor. Ayrıca cadde boyunca İrlanda’nın meşhur sokak şarkıcılarını da görmek mümkün.

phoenix park
phoenix park

Phoenix Park

Dublin’in en bilinen parkı Phoenix Park kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. Şehrin yoğunluğundan kaçmak ve yürüyüşler için bu park ideal noktalardan biri. Ayrıca eğer sabah erken saatlerde giderseniz orada yaşayan geyiklerle karşılaşabilirsiniz.

trinity colloge and book of kells
trinity colloge and book of kells

Trinity College Kütüphanesi ve Kells Kitabı

Trinity College’ın içinde bulunan eski kütüphane de Dublin’in en meşhur simgelerinden biri. Bünyesinde bulundurduğu eski kitaplarla ve en önemlisi Kells Kitabı ile bu kütüphane Dublin’in en önemli kültürel miraslarından. Entellektüeller için dublin gezi rehberinde olmazsa olmazlarından..

dublin kalesi
Dublin Kalesi

Dublin Kalesi

İrlanda’da her şehrin meşhur bir kalesi bulunuyor. Dublin Kalesi de hem İrlanda’nın kültürel ve savaşlarla ilgili tarihini göstermesi hem de görsel güzelliği ile ülkenin en meşhur kalelerinden biri. Eğer dublin gezi rehberinde tarihi yerler istiyorsan buram buram tarih. Hadi iyi gezmeler sana..

howt ve bray
howt ve bray

Howth ve Bray

Bu iki sahil kasabası Dublin’e giderseniz mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Howth, Dublin’in kuzeyinde Bray ise güneyinde yer alıyor. İrlanda denizini görerek ilerleyebileceğiniz yürüyüş ve tırmanma yolları ve limanları kesinlikle huzur verici ve dinlendirici.

stepshens green
St. Stephen’s Green

St. Stephen’s Green

Son olarak St. Stephen’s Green parkından bahsetmek istiyorum. Şehrin merkezinde bulunan bu park yeşilliği ile sakin bir yer aradığınızda ilk tercihiniz olabilir. Parkta yürüyüş alanları ve göletlerin kenarlarında oturabileceğiniz banklar bulunuyor. Dinlenmek istiyorsanız St. Stephen’s Green’i Dublin gezi rehberinize kesinlikle ekleyin.

Bu yazımda size Dublin’de Erasmus yapma ve Dublin’in gezilecek yerleri nerelerdir? sorusuna cevap olmak istediğim için ürettim. Umarım sevmişsinizdir bahsettim. Sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Erasmus: Denenmesi Gereken bir Tecrübe

Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: Dublin’de Erasmus ve Yaşam
  • 7 Mayıs 2021

    merhaba, erasmus için irlanda düşünüyorum fakat sonrası için dönmek istemiyorum. kalıcı bir iş bulmka mümkün müdür? ve bunun için ek bir vize ya da izin almak gerekiyor mu? konuyla ilgili bilgi açığım bulunuyor. yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler.

    Cevap
  • 8 Mayıs 2021

    Merhaba, İrlanda’da 3 aydan daha uzun bir süre kalmak istemeniz durumunda öncelikle oturum izni almanız gerekiyor. Ben oturum izni alırken Erasmus sürecimin biteceği tarihe kadar vermişlerdi ve çalışma izni bu oturum iznine dahil değildi. Çalışma izni alma ve oturum iznini uzatma gibi süreçlere ne yazık ki hakim değilim uzun süre kalmadığım için. Ancak gittikten sonra iş bulan ve böylece İrlanda’da kalmaya devam eden kişiler var. İrlanda ile ilgili sosyal medya gruplarında konuşulan bir konu, belki oralarda sorabilirseniz deneyimlemiş kişiler destek olabilirler.

    Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.