içinde

Dublin’de Erasmus ve Yaşam

irlanda

Bugün sizlere pandemi nedeniyle biraz kısa sürmüş olsa da Trinity College Dublin’de geçirdiğim Erasmus sürecimi anlatacağım. Sırasıyla Dublin’i ve okulu tercih etme sebeplerim, deneyimlerime göre Dublin’de yaşam, vize, uçuş, konaklama süreçleri ve gezilecek yerlerden bahsetmek istiyorum.

Erasmus için İrlanda’yı tercih etmemin en önemli sebeplerinden biri okulun benim bölümüm olan sosyolojide çok başarılı olmasıydı. Sosyolojinin dijitalleşmesi, verilerin incelenmesi için geliştirdikleri yöntemler ve göç çalışmaları en çok üzerinde durdukları konular. Okulun ve bölümün yanında İrlanda’da İngilizce konuşulması da pratik yapabilmem için iyi bir fırsattı. Ayrıca İrlanda huzurlu, güvenli ve refah düzeyi yüksek bir ülke. İnsanları anlatıldığı kadar neşeli ve cana yakın insanlar. İnsanlarının bu tavrı, güvenli olması, sokakları, kaleleri ve müzeleri, yemyeşil doğası ve parkları beni Dublin’e en çok bağlayan şeyler oldu.

irlanda sokakları

Dublin’de Yaşam

Dublin günün her saatinde güvenli olan bir şehir. Suç oranı oldukça düşük fakat yine de her büyük şehir gibi sokakta paranıza, telefonunuza ve pasaportunuza dikkat etmeniz çok önemli. Çok büyük bir şehir olmadığı için şehir merkezinde birçok yere yürüyerek ulaşmak mümkün. Eğer daha uzak yerlere gidecekseniz şehir içinde otobüsler veya Luas adı verilen tramvay, merkeze uzak, deniz kenarına yakın bölgeler içinse Dart adı verilen banliyö trenini kullanabilirsiniz.

Dublin’de yaşamın en zor parçası hayat pahalılığı oluyor. Çoğu Avrupa ülkesine göre konaklama, ulaşım, günlük gereklilikler ve eğlence masrafları oldukça pahalı bu nedenle bütçenizi biraz zorlayabilir. Fakat uygun marketler, eğlence alanları bulmak da mümkün. Aldi ve Tesco uygun fiyata ürünler bulabileceğiniz marketler. Direkt merkezde bulunmayan ve adı çok duyulmamış eğlence mekanları da daha uygun fiyatlı oluyor.

Yemek konusu da başlangıçta sorun olabiliyor. İrlanda’nın kendine ait bir yemek kültürü yok. Fish& Chips sokaklarda en çok görebileceğiniz ve en meşhur yemek Bunun dışında genelde fast food ile besleniyorlar. Bu nedenle kendiniz yemek yapmayı öğrenmek zorunda kalıyorsunuz aksi halde yiyecek güzel ve değişik yemekler bulmak pek mümkün değil.

İrlanda için Vize, Uçuş ve Konaklama

İrlanda’da Schengen vizesi geçerli olmadığı için ayrıca vize almanız gerekli ve İrlanda vizesi alınması en zor vizelerden biri. Öncelikle direkt konsolosluğa başvuru yapamıyorsunuz yani aracı bir kurum bulmanız gerekli. İstenilen belgeler de oldukça fazla bu nedenle olası bir reddedilmeye karşı vizeye erken başvurmakta fayda var.

Uçuşlara gelirsek yıl içinde hem aktarmalı hem aktarmasız birçok uçuş var. İrlanda’ya ulaşmadan önce konaklama ayarlamanızda da fayda var. Ev sayısı artan nüfusa karşı oldukça yetersiz bu nedenle alternatifler az ve fiyatlar da bir o kadar pahalı. Ben önce hostelde ardından İrlandalı bir ailenin yanında kaldım. Fiyatı diğer seçeneklere göre biraz daha uygun olduğu için aile yanı konaklamayı tavsiye edebilirim.

Dublin’de Gezilecek Yerler

Bu detayları hallettikten sonra geriye Dublin’in keyifli sokaklarının ve yeşilliğinin tadını çıkarmak kalıyor. Dublin’e gittiğinizde Galway, Cork, Belfast da İrlanda’da kesinlikle uğramanız gereken şehirler. Dublin’den kalkan otobüslerle bu şehirlere ulaşmak en fazla 3 saat sürüyor. Dublin’e gelecek olursak, Liffey nehri tarafından kuzey ve güney Dublin olmak üzere ikiye ayrılmış olan bu şehir İrlanda’nın en kalabalık ve en gelişmiş şehri. Google, Facebook, LinkedIn, Pfizer gibi birçok dev şirketin merkezi Dublin’de bulunuyor bu nedenle dünyanın her yerinden insanları görmek mümkün.

temple bar

Temple Bar

Dublin denildiğinde akla ilk gelen yer Temple Bar bölgesi. Pubları ile meşhur olan İrlanda’nın en meşhur pubı olan Temple Bar bu bölgede bulunuyor. Dublin’in keyifli ve eğlenceli ruhunu Temple Bar’da günün her saati bulabilirsiniz. Bu bölgede birçok kafe ve pub bulunuyor ve Dublin’in en hareketli bölgelerinden biri.

grafton street

Grafton Caddesi

Bu caddeyi Dublin’in İstiklal Caddesi gibi düşünebilirsiniz. Birçok mağaza ve alışveriş merkezi bu caddede yer alıyor. Ayrıca cadde boyunca İrlanda’nın meşhur sokak şarkıcılarını da görmek mümkün.

phoenix park

Phoenix Park

Dublin’in en bilinen parkı Phoenix Park kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. Şehrin yoğunluğundan kaçmak ve yürüyüşler için bu park ideal noktalardan biri. Ayrıca eğer sabah erken saatlerde giderseniz orada yaşayan geyiklerle karşılaşabilirsiniz.

trinity colloge and book of kells

Trinity College Kütüphanesi ve Kells Kitabı

Trinity College’ın içinde bulunan eski kütüphane de Dublin’in en meşhur simgelerinden biri. Bünyesinde bulundurduğu eski kitaplarla ve en önemlisi Kells Kitabı ile bu kütüphane Dublin’in en önemli kültürel miraslarından.

dublin kalesi

Dublin Kalesi

İrlanda’da her şehrin meşhur bir kalesi bulunuyor. Dublin Kalesi de hem İrlanda’nın kültürel ve savaşlarla ilgili tarihini göstermesi hem de görsel güzelliği ile ülkenin en meşhur kalelerinden biri.

howt ve bray

Howth ve Bray

Bu iki sahil kasabası Dublin’e giderseniz mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Howth, Dublin’in kuzeyinde Bray ise güneyinde yer alıyor. İrlanda denizini görerek ilerleyebileceğiniz yürüyüş ve tırmanma yolları ve limanları kesinlikle huzur verici ve dinlendirici.

stepshens green

St. Stephen’s Green

Son olarak St. Stephen’s Green parkından bahsetmek istiyorum. Şehrin merkezinde bulunan bu park yeşilliği ile sakin bir yer aradığınızda ilk tercihiniz olabilir. Parkta yürüyüş alanları ve göletlerin kenarlarında oturabileceğiniz banklar bulunuyor.

Bu yazımda size Dublin’de Erasmus yapmanın detaylarından ve Dublin’in gezilecek yerlerinden bahsettim. Sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Erasmus: Denenmesi Gereken bir Tecrübe

Bu yazı bizim güzel ve kolay gönderme formu ile Oluşturuldu. Gönderinizi oluşturun!

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çaresizlik

Çaresizlik

Feminizmin Tarihi