içinde ,

Dünya’yı Daha Yaşanılır Kılacak 5 Sosyal Girişim

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

5 Sosyal Girişim|Seabin

Seabin
5 Sosyal Girişim| Seabin

Günümüzde deniz hatta buna bağlı olarak okyanus kirliliğinin artmasıyla ve şuan gündem de olan yedinci kıta olayıyla da birçok deniz canlısının türüne zarar veren yıkım birilerinin gerçekten de canını sıkmış. Bahsettiğim kişiler Avustralyalı iki sörfçü ve hayata geçirdikleri girişim ise “Seabin”.
Suyun üzerinde yüzen bir kova düşünün bu kova göl, deniz, liman demeden çoğu yerdeki çöpleri otomatik olarak içine hapsediyor. Bu işlemi ise saatlerce ve durmadan gerçekleştirebiliyor. Tabi ki bu işlemi yaparken fazla suyu içinden süzerek geri bırakıyor. Ama hedefi olan çöpleri bir o kadar sağlam şekilde yakalayabiliyor. Bu arada bunu yaparken hiçbir deniz canlısına zarar vermiyor.
Bu projenin hedefi ise sizlerin de anlayabileceği gibi yeni Seabinler üretmek ve atıklar konusunda insanları en iyi şekilde bilinçlendirmek.

5 Sosyal Girişim|Conceptos Plasticos

Girişimin ustası Kolombiyalı bir mimar adı ise Oscar Mendez. Düşünüyor ki evler gerçekten pahalı ve ciddi derecede atık plastik var. Bu iki sorun ve bir mimar birleşince ortaya ne çıkıyor dersiniz, isterseniz bir bakalım.
Conceptos Plasticos, en basit tanımıyla çöplerdeki plastiklerin ayrıştırılması ve yaklaşık 5 tonuyla 12 m²’lik bir ev inşa edilmesi sistemine dayanıyor. Ayrıştırılan plastikler bir LEGO gibi üst üste diziliyor ve düşündüğünüz mükemmel yapı ortaya çıkıyor.
Kolombiyalı mimarımızın bu projedeki hedefi ise evsiz veya fakir insanlar için kalabilecek bir yuva meydana getirmek

5 Sosyal Girişim| Wellbuilt Bikes

Şehirde bisiklet sürmenin aşırı tehlikeli olduğunu düşünen Jon Dengler tarafından Amerika’da geliştirilmiş bir projedir.
Projenin amacı gelir düzeyi düşük insanlar ve evsizler için ulaşımı güvenli hale getirmektir. Bisiklet kullanan toplulukların bir araya getirilmesi düşünülmüştür.
Girişimde hedef daha çok toplumu birleştirerek bisikletlerin tamirinde ise birçok kişiye istihdam sağlamaktır.

5 Sosyal Girişim|Winnow Solution

Evreka
5 Sosyal Girişim| Evreka

Girişimde temamız yemek artıkları, geliştirildiği yer ise İngiltere.
Genellikle otellerde ve restoranlarda yanlış hesaplamalar nedeniyle yemeklerin fazla gelmesi dolayısıyla fazlasının çöplere atılması, sorunun temelini oluşturmakta. Proje amacı ise Winnow Solution ile hangi malzemeyi ve ne kadar almamız gerektiğini hesaplamak.
Bu girişimde hedef hem maddi olarak hem de doğanın olumlu olarak etkilenmesi ve yemeklerin boşuna israf olmaması.

5 Sosyal Girişim|Evreka

Bayrakları asabilirsiniz çünkü bu muhteşem projemiz Türkiye’de geliştirilmiştir. Projemizin temelinde tabi ki çöpler ve bu çöplerin fazlaca birikmesi sadece toplanmasının zor olmasını değil aynı zamanda şehirde de görüntü olarak kötü durmasını etkilemiş ve bu nedenle hayata geçirilmiştir.
Projede fazlasıyla teknolojiden de yararlanılmıştır. Öncelikle çöp kutularına sensörler yerleştiriliyor. Bu sensörlerin amacı çöp kutusunun doluluk oranını ölçmektir. Ayrıca sadece bununla kalmıyor çöp toplama kamyonuna gerekli uygun rotayı çizerek bu bilgiyi iletiyor.
Hedef ise daha az maliyet ve karbondioksit salınımı gerçekleştirerek hem cebimizden kâr sağlamak hem de doğaya salınan zehirli gazların oranını azaltmaktır. Ayrıca bu proje Avrupa Birliği tarafından da desteklenmektedir.

İlginizi Çekebilir: Enflasyon

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜNİVERSİTE NASIL YAŞANIR? (3) – 2 VE 3. SINIF

dropshipping

Dropshipping: Anlayacağın Dilden E-Ticaret