içinde ,

Elektrik – Elektronik Mühendisliği Öğrencilerinin Bilmesi Gereken 9 Program

elektirik-ve-elektronik

Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin Çalışma Alanı Nedir?

Bir Elektrik Mühendisinin çalışma alanlarından bazıları şunlardır; elektrik ekipman ve sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, simülasyonu, prototiplenmesi ve test edilmesidir. Bu nedenle , Elektrik Mühendisliği ağırlıklı olarak çeşitli simülasyon yazılımı ve programlama becerilerinin kullanımına dayanmaktadır. Elektrik mühendisliği öğrencilerinin öğrenmesi gereken 9 yazılımın listesini siz değerli okuyucularımız için aşağıda  derledik.

PROGRAMLAR

MATLAB (Sayısal Hesaplama Yazılımı)

matlab

MATLAB (MATrix LABarotary), Elektrik Mühendisliği öğrencileri arasında en popüler elektrik mühendisliği yazılımıdır. 1983 yılında Mathworks şirketi tarafından piyasaya sürüldü. Zamanla gelişti ve Sayısal Hesaplama, dinamik Sistem Simülasyonları, Cebirsel Çözümler, Sembolik Matematik vb. İçin en kapsamlı yazılım haline geldi. Çeşitli işlevler için eklenti paketleri (Araç Kutuları olarak adlandırılır) içerir. MATLAB’da kullanılan programlama diline Matlab dili denir. Matlab, üst düzey bir programlama dilidir, matrisler, sayısal hesaplamalar, sembolik matematik vb. ile etkili bir şekilde başa çıkmak için çok sayıda yerleşik işlev içerir.

Simulink (Sistem Simülasyonu için GUI tabanlı yazılım)

simulink

Pspice (Elektrik Şeması Yazılımı)

pscipe

Pspice Elektronik devreleri bilgisayar ortamında simüle etmek için yazılmış bir programdır. Cadence/Orcad firmasının Windows tabanında çalışan, bilgisayar destekli tasarım ve simülasyon programıdır. Bilgisayar destekli tasarımın veya elektronik devrelerin bilgisayar ile simüle edilmesinin sağladığı en büyük yarar, tasarımcının laboratuar ortamında elde etmesinin imkansız olduğu sonuçların simülasyon ile kolayca görebilmesidir.

Multisim (Devre Simülasyonu ve PCB Tasarım Yazılımı)

multisim

Multisim, elektronik devre davranışını anında görselleştirmek ve analiz etmek için SPICE simülasyonunu etkileşimli bir şematik ortamla bütünleştirir. Multisim, tasarım akışına güçlü devre simülasyonu ve analizleri ekleyerek araştırmacıların ve tasarımcıların baskılı devre kartı (PCB) prototip üretimini azaltmasına ve geliştirme maliyetlerinden tasarruf etmesine yardımcı olur.

ETAP (Elektrik Güç Sistemleri için Yazılım)

ETAP (Electrical Transient Analyzer Program), elektrik güç sistemlerinin analizi, simülasyonu, izlenmesi, kontrolü, optimizasyonu ve otomasyonu konusunda uzmanlaşmış bir analitik elektrik mühendisliği yazılım şirketidir. ETAP yazılımı, modellemeden işletmeye kadar uzanan en iyi ve en kapsamlı entegre güç sistemi için kurumsal çözüm sunar.

etap

ETAP’taki çeşitli araç çubukları, bir güç sisteminin tasarımı, düzenlenmesi ve çalıştırılması için gereken neredeyse tüm analizleri sağlar. ETAP, Güç Akışı Analizi, Röle Koordinasyon ve Koruma tasarımı, kontrol sistemi tasarımı, optimum güç akışı gerçekleştirmek için kullanılabilir.

Power World Simulator (Görsel olarak güç sistem analiz yazılımı)

power word

PowerWorld Simulator, birkaç dakika ila birkaç gün arasında değişen bir zaman dilimi için yüksek gerilimli güç sistemi çalışmasını simüle etmek için tasarlanmış etkileşimli bir güç sistemi simülasyon yazılımıdır.

PSCAD (Elektromanyetik Geçici durum Analiz Yazılımı)

pscad

Güç sistemleri geliştikçe doğru ve sezgisel simülasyon araçlarına olan ihtiyaç giderek daha önemli hale geliyor. PSCAD ™ ile sistemlerinizi kolaylıkla oluşturabilir, simüle edebilir ve modelleyebilirsiniz, PSCAD size güç sistemi simülasyonunda sınırsız olanaklar sunar.

PSS / E (Güç Sistem Simülatörü)

pss

PSSE, dünya çapında , danışmanlar, üniversiteler ve araştırma laboratuvarları tarafından kullanılmaktadır. PSSE; güç akışı, dinamikler, kısa devre, olasılık analizi, optimum güç akışı, voltaj kararlılığı ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli analiz işlevlerini gerçekleştirmenizi sağlar.

LabVIEW (Arayüz Tasarlama yazılımı)

labwiew

LabVIEW, ölçüm verileri ve hata ayıklama dahil olmak üzere uygulamanızın her yönünü görselleştirmenize yardımcı olan bir grafik programlama yazılımıdır. Bu program, herhangi bir tedarikçiden ölçüm donanımını entegre etmeyi, veri analiz algoritmalarını geliştirmeyi ve kullanıcı arayüzü tasarlamayı kolaylaştırır.

SONUÇ

Evet, görmüş olduğunuz bu programların bazıları iş sektöründe, bazıları üniversitelerde ve laboratuvarlarda oldukça kullanılan programlardır elimden geldiğince farklı alanlarda program önerileri vermeye çalıştım sizin de Elektrik-Elektronik Mühendisliğine yönelik yazılım için listedekilerden farklı önerileriniz  varsa yorumlarda belirtirseniz sevinirim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlginizi Çekebilir : Otomotiv Mühendisliği Nedir?

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

borsa

Borsanın Tarihi

Sürdürülebilir Moda Markalarında Dijital Çağ