Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Dünyanın her alanında olduğu gibi araç teknolojisi de gelişmeye devam ediyor. Bu gelişimin en önemli konusu da kullanılan yakıtlarda artık pek çok firmanın değişime gitmesi. Gerek fosil yakıtların çevreye verdikleri zararlar gerek bu yakıtların maliyetli olması insanları yeni bir enerji arayışına itti. Bunun sonucunda da elektrikli araçlar hayatımıza girmeye başladı. Elektrik ve  Benzin.. Neden değişim gerek inceleyelim..

Elektrik ve Benzin| Bu Değişime Neden İhtiyaç Duyuldu

Teknoloji bu kadar gelişmeden önce fosil yakıtlar beklemeye ihtiyaç duymaması ve kolay ulaşılabilir olması açısından avantajlıydı. Bu yüzden üretilen araçlarda tercih edildiler. Elektrik ise her yere ulaştırılamıyor ve kolayca depolanamıyordu. Yaklaşık elli yıl kadar önce İstanbul’da bile elektrikli otobüsler kullanılıyordu. Ancak bu otobüsler bir aküye sahip değildi ve elektriklerini kablolulu olarak sağlıyorlardı. Bu da elektrik kesintisi yaşandığı zaman otobüslerin (troleybüs) yolda kalmasına ve trafiği tıkamasına neden oluyordu. Bu araçlar hakkında merak ederseniz troleybüs yazısına göz atabilirsiniz.

Ancak günümüzdeki elektrikli araçlar güçlü bir teknolojiye sahip olup yüksek kapasiteli aküye sahiptirler. Bunun yanı sıra hızlı şarj gibi teknolojiler sayesinde de bekleme süresi kısaltılmaktadır. Ek olarak elektrik de her yerden ulaşılabilir bir teknoloji haline gelmiştir çünkü elektrikli araçlar evlerdeki prizlere bile takılarak şarj edilebilen adaptörlere sahiptir.

Elektrik ve Benzin| Elektriğin Avantajı Nedir

tesla elektrikli araçlar
Elektrik motorları benzinli motorlara göre daha stabil çalışmakta ve hızlı tepki vermektedir. Bu da daha kolay hızlanma ve kontrol sağlamaktadır. Buna rağmen bazen elektrikli araçların olumsuz olduğunu iddia eden haberler de yayınlanmaktadır. Eğer bu iddialara ve cevaplara göz atmak isterseniz elektrikli araçlar soru cevap yazısına da bakabilirsiniz. Bunun yanı sıra elektrik motorlarının en büyük üç farkı şunlardır;

Maliyeti Çok Düşüktür

Elektriğin maliyeti benzin ve motorin gibi yakıtlarla kıyaslandığı zaman çok düşüktür. Çünkü elektrik bazen rüzgardan bazen güneşten bazen de akarsulardan elde edilebilecek kadar kolay üretilen bir enerjidir. Bu da yenilenebilir bir enerji olmasıyla ilgilidir. Ufak bir hesap yaptığımızda elektrikli araçların 100 km gittiği zaman maliyet açısından sadece 5-10 tl’lik bir elektrik harcayacağını görebiliriz, ancak benzinli araçlar bu mesafede 5-9 litre arası benzin yakmaktadır. Benzinin litresinin yedi lira olduğunu hesapladığımızda elektrikli araçlar her türlü fark atmaktadır.

Sıfır Emisyonla Çevre Kirliliğine Engeller

Elektrikli araçlarda herhangi bir madde yakılmadığı için çevreye kirli gaz yayılmaz. Bu da sıfır emisyon demektir. Yani doğa kirliliğini elektrikli araçlarla önleyebiliriz. Sıradan benzinli araçlardan sadece beş tanesinin trafikten çekilmesi 147 ağacın sağladığı oksijene denktir. Aynı şekilde elektriki bir ulaşım aracı olan metrolar da çevre kirliliğinin önlenmesi adına büyük fayda sağlamaktadır. Belediyenin yayınlamış olduğu karbon ayak izi nötrleme yazısına göz atarak istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Sessiz Sürüş Gürültü Kirliliğini Önler

Elektrikli araçlar bunların yanı sıra sessiz çalışmakta ve gürültü kirliliğini önlemektedir. Elektrik motorları benzin gibi ses çıkarmadığı için daha konforlu bir sürüş imkanı vermektedir. Hem çevreye hem de araç sahibine saygılı olan bu araçların önümüzdeki yıllarda daha yaygın bir hale geleceğini tahmin etmenin pek zor olmadığını düşünüyorum.

Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: Elektrik ve Benzin – Geleceğin Teknolojisi Hangisi Olacak
  • 24 Haziran 2019

    Süper…

    Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.