Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Elektrikli ulaşım araçlarının kullanımının bir trend haline geldiği günümüz dünyasında ulaşım sektörünün dinamikleri değişiyor. Dizel ve benzin gibi karbon bazlı yakıtların kullanımına yönelik tepkiler çığ gibi büyürken , bu yakıtlara alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynakları ön plana çıkıyor. Ortalama bir yük tankerinin günde 450 kilogram karbondioksit salınımı(12.000 otomobilin yaptığı salınıma bedel) yaptığı bir dünyada elektrikli deniz araçları çevreci kimlikleriyle insanların dikkatini çekiyor.

Elektrikli Deniz Araçları| Dünyada Ne Oluyor?

Dünya ticaretinin önemli araçlarından gemilerde hibrit veya elektrikli motorlar kullanılmaya başlandı. Kara yollarındaki araçların karbondioksit ve kükürt salınımından daha fazla kirliliğe sebep olan gemilerde son yıllarda farkındalık yaşanıyor.
Dünya ticaretinin önemli araçlarından gemilerde de otomobillerde olduğu gibi hibrit veya elektrikli motorlar kullanılmaya başladı. Son 10 yıldır başta Norveç ve Hollanda gibi gelişmiş ülkelerde elektrikli gemiler daha sık kullanılıyor.
Ülkeler elektrikli gemi imal edebilmeyi artık çok stratejik bir dönüşüm olarak görmekte.
Dünyada yaklaşık 100 bin gemi uluslararası sularda ticaret için yol alırken, dünya ticaretinin halen yüzde 80’i ise en ucuz taşımacılık aracı olan gemiler yoluyla yapılmakta.
gemi.jpg

Elektrikli Deniz Araçları| Türkiye’de Elektrikli Deniz Araçları

Birçok gelişmiş ülkede çalışmaları hızlanan elektrikli deniz araçlarını geliştirme projelerine ülkemizde de belirli kurumlar katkı sağlıyorlar. Devlet tarafından yeterli desteği göremeyen bu şirketler yurt dışından aldıkları siparişlerle büyümeye çalışıyor.
Bu şirketlerden biri de Tersan Shipyards..
Yalova’nın Altınova ilçesindeki tersaneler bölgesinde faaliyet gösteren Tersan Tersanesi, Norveç’in önde gelen lojistik firmalarından olan Torghatten Nord için değeri yaklaşık 100 milyon avroyu bulan akü enerjili üç adet arabalı feribot inşa ediyor.
Norveç’in kuzey bölgesinde fiyortlar arası insan ve araç taşımacılığı yapacak üç feribot, 130 araç ile 200’e yakın yolcu taşıma kapasitesine sahip olarak üretiliyor.
Henüz yeteri kadar gelişmemiş olan sektörde Türk oyuncuları görmek elektrikli deniz araçları piyasasının geleceği için sektöre umut veriyor. Ülkemiz denizciliğinin gelişmesi ve daha fazla yerli deniz aracının dünya sularında seyir etmesi için gerekli desteklerin sağlanması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Maaşlı Bir İşte Çalışma Hayali Ne Kadar Yeterli?

https://ogrencibloglari.net
ogrencibloglari makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Elektrikli Deniz Araçları İhracata Yön Verebilir Mi ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.