Elektrikli Deniz Araçları İhracata Yön Verebilir Mi ?

Elektrikli ulaşım araçlarının kullanımının bir trend haline geldiği günümüz dünyasında ulaşım sektörünün dinamikleri değişiyor. Dizel ve benzin gibi karbon bazlı yakıtların kullanımına yönelik tepkiler çığ gibi büyürken , bu yakıtlara alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynakları ön plana çıkıyor. Ortalama bir yük tankerinin günde 450 kilogram karbondioksit salınımı(12.000 otomobilin yaptığı salınıma bedel) yaptığı bir dünyada elektrikli deniz araçları çevreci kimlikleriyle insanların dikkatini çekiyor.

Dünya ticaretinin önemli araçlarından gemilerde hibrit veya elektrikli motorlar kullanılmaya başlandı.Kara yollarındaki araçların karbondioksit ve kükürt salınımından daha fazla kirliliğe sebep olan gemilerde son yıllarda farkındalık yaşanıyor.

Dünya ticaretinin önemli araçlarından gemilerde de otomobillerde olduğu gibi hibrit veya elektrikli motorlar kullanılmaya başladı. Son 10 yıldır başta Norveç ve Hollanda gibi gelişmiş ülkelerde elektrikli gemiler daha sık kullanılıyor.

Ülkeler elektrikli gemi imal edebilmeyi artık çok stratejik bir dönüşüm olarak görmekte.

Dünyada yaklaşık 100 bin gemi uluslararası sularda ticaret için yol alırken, dünya ticaretinin halen yüzde 80’i ise en ucuz taşımacılık aracı olan gemiler yoluyla yapılmakta.

gemi.jpg

TÜRKİYE’DE ELEKTRİKLİ DENİZ ARAÇLARI

Birçok gelişmiş ülkede çalışmaları hızlanan elektrikli deniz araçlarını geliştirme projelerine ülkemizde de belirli kurumlar katkı sağlıyorlar. Devlet tarafından yeterli desteği göremeyen bu şirketler yurt dışından aldıkları siparişlerle büyümeye çalışıyor.

Bu şirketlerden biri de Tersan Shipyards..

Yalova’nın Altınova ilçesindeki tersaneler bölgesinde faaliyet gösteren Tersan Tersanesi, Norveç’in önde gelen lojistik firmalarından olan Torghatten Nord için değeri yaklaşık 100 milyon avroyu bulan akü enerjili üç adet arabalı feribot inşa ediyor.

Norveç’in kuzey bölgesinde fiyortlar arası insan ve araç taşımacılığı yapacak üç feribot, 130 araç ile 200’e yakın yolcu taşıma kapasitesine sahip olarak üretiliyor.

Henüz yeteri kadar gelişmemiş olan sektörde Türk oyuncuları görmek elektrikli deniz araçları piyasasının geleceği için sektöre umut veriyor. Ülkemiz denizciliğinin gelişmesi ve daha fazla yerli deniz aracının dünya sularında seyir etmesi için gerekli desteklerin sağlanması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir : Maaşlı Bir İşte Çalışma Hayali Ne Kadar Yeterli?

47
Beğendim! Patreonda Öğrenci Blogları desteklemek için bir saniyenizi ayırın!

ibrahim aydoğdu

Merhabalar, ben Öğrenci Blogları Kurucusu. Burada genellikle bölümüm olan işletme bölümü hakkında kendimce yorum yapmaya çalışıyorum. Umarım beğenirsiniz. Gazi - İşletme

Bir düşünce, & ldquo;$ s & rdquo;

Hadi Yoruma

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dönün
Tüm yazılar Öğrenci Bloglarına aittir. İzinsiz paylaşılamaz. 2019&Öğrenci Blogları
%d blogcu bunu beğendi: