Öğrenci Blogları

Endüstri Aşamalarında Kısa Bir Yolculuk

Merhaba, sevgili okuyucum. Tarihsel anlatımlar zaman zaman sıkıcı olabiliyor kabul. Ancak tarih boyunca birçok şey yaşandı. Dersler çıkartıldı. Endüstri için de bu geçerliydi ve beni heyecanlandıran bu tarihin seni de heyecanlandırmasını umarak konuya geçmek istiyorum. Burada tüm dünyayı etkileyen bir devrimden bahsediyoruz, belirleyici bir devrimden…

Peki bu devrime  yani endüstrinin gelişim süreçlerine geçmeden önce endüstrinin ne olduğunu bilmemizde fayda var. Birlikte bakalım.

Endüstri aşamalarında kısa bir yolculuk yaparak göreceksiniz..

Endüstri Aşamalarında Kısa Bir Yolculuk| Endüstri Nedir?

Endüstrinin sanayi ile aynı tanımı içerdiği düşünülse de birtakım farklar vardır. Endüstri, ham maddeden tüketime hazır hale getirmek için gerçekleştirilen işlemlerin tümüne denir.  Sanayi ise insanların ihtiyaçlarını karşılamak için ham maddelerin ya da yan işlenmiş maddelerin kullanıma hazır hale getirilmesine denir. Yani sanayi ve endüstri aynı amaca hizmet etmektedir.

Gelin şimdi endüstrinin gelişim süreçlerine göz atalım.

Endüstri Aşamalarında Kısa Bir Yolculuk| Endüstri 1.0

Endüstri aşamaları ilk aşama

Endüstri devrimi öncesi ülkelerin gelirleri hayvan, insan ve tarım ile sağlanıyordu. 18. yüzyılın ortalarında buhar makinesinin icadı ile tetiklenen Endüstri Devrimi kendisini hayvan, insan ve tarım ile sağlanan ekonomik gelirden makineleşme ve seri üretime ile şekillenen bir ekonomiye bırakmış oldu. Tabii ki, James Watt’ın buhar makinesinin gelişimini sağlayarak endüstriyel devrimin oluşmasındaki büyük rolünü unutmamak gerek.

Bu dönemde icatların artması ile kömüre ek olarak buharın da enerji kaynağı olarak kullanılması makinelerin yaygınlaşmasına sebep oldu. Bu şekilde demir yolu gelişimi de hız kazanarak Endüstriyel devrim Avrupa’ya da yayılmış oldu.

Endüstri 1.0 ile

meydana geldi.

Endüstri Aşamalarında Kısa Bir Yolculuk| Endüstri 2.0

“Henry Ford sizde bir şey çağrıştırıyor mu?” diyerek başlamak istiyorum. Onunla ile ilgili bilmemiz gereken bir şey varsa onun, modern sanayi felsefesinin babası olmasıdır.

Bilindiği üzere, endüstrinin ilk devrimi sonrası ortaya çıkan birçok yenilik ardında çözülmesi gereken bir başka soruları da meydana getirmişti. Bu dönemi kısaca özetlemek gerekirse seri üretim dönemi olarak bahsetmek en mantıklı açıklama olacaktır. Çünkü 1.0 sonrası makineler geliştirilmiş ve üretim gücü artmıştı. Ancak aşılması gereken bir sorun vardı: üretim hızı.

20. yüzyılın başlarında başlayan bu devrimde Henry Ford’un bir isteği vardı: Otomobil üretmek. Endüstrinin git gide gelişmesi ve artık otomobillerin de ortaya çıkması güzel gibi dursa da birtakım sorunlar vardı. Otomobil üretmek pahalıydı. Ve otomobil için insanların sıraya girmesi daha çok pahalı hale getiriyordu. Bu duruma çözüm olarak Henry Ford 19. yüzyıl sonlarında ilk defa Amerika’da ortaya çıkan seri üretim mezbahalarını otomobil için de deneyerek dünyanın ilk seri üretim arabasını yani Model T’yi üreterek bu durumun elektrik makinelerinin de ortaya çıkmasını sağladı. Böylece Endüstri 2.0’a geçilmiş oldu.

Endüstri 2.0 ile ;

meydana geldi.

Endüstri Aşamalarında Kısa Bir Yolculuk| Endüstri 3.0

Aslında belirli bir düzeni benimsesek de her zaman daha iyisi için çalışıyoruz. Bir söz vardır ya “Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir” diye. İşte her zaman her yerde bunun geçerli olduğunu unutmamamız gerek. Çünkü endüstri bunu unutmuşa benzemiyor.

20.  yüzyılın ortalarında değişen her şey gibi  teknolojinin de farklı bir noktaya evrildiği bir dönemde 3. Endüstriyel devrim gerçekleşti. Bu teknolojinin başında elektronik cihazlar ciddi bir gelişme kaydetmiş, endüstriye büyük katkıda bulunacak bilgisayar teknolojisini yanında getirmiştir. Tabii, bunun yaygınlaşmasına sebep olan Ford firması kendi sistemlerine göre bir otomasyon birimi kurmuştu. Ancak asıl devrime sebep olan şey ise PLC. Otomasyona yönelik olan bu sistem otomobil üreticileri ile oldukça yaygın hale geldi.  Bu sayede artık fabrikalarda programlanabilir bilgisayarlar yer almaya ve onların önderliğinde yeni düzenlere geçildi. Ve bu teknoloji ile üretilen ürün süreçlerinde otomatik olarak çalışmaya başlandı. Bu durumda da insan gücüne olan ihtiyaç azaldı. Makinelerin yoğunluğu daha çok artmaya başladı.

Günümüzde de ülkemiz için değerlendirmek gerekirse kendi sanayi endüstrimiz ağırlıklı olarak 3.0 teknolojisinde diyebiliriz.

Endüstri 3.0 ile ;

meydana geldi.

Endüstri Aşamalarında Kısa Bir Yolculuk| Endüstri 4.0

Görünüşe bakılırsa Endüstri 4.0 son dönemin sıkça kullanılan tabirleri arasında yer alıyor. için çok geriye gitmemize gerek yok aslında. 21.yüzyılın başlarını çekiyor bu olay. Tarihin önemli bir ayrıntısı olacak bu devrime şahitlik etmeye başlıyoruz artık.

İlk kez Alman hükumeti tarafından destek alarak  2011 yılında Bosh şirketi aracılığı ile Hannover fuarında kendisini duyurmuştu. Burada iki nokta oldukça dikkat çekti: Nesnelerin Kullanımı ve Yapay Zeka.

Endüstri 4.0’da amaç sanayide problem olarak görülen ve çözülmesi gereken durumları, israfı, hatalı üretimi ortadan kaldırmak. Yani maliyetin az, enerjinin minimum olduğu, zamandan kazanç sağlandığı, verimli ve güvenilir bir çalışma sonucunda üretimin olduğu hedefi bulunmaktadır. Endüstri 4.0 için genel bir ifade kullanmamız gerekirse insanların yaptığı birçok işin teknoloji ile geliştirilen yapay zeka tarafından yapılması, fiziksel ve dijital gücün bir araya gelmiş hali olarak tanımlayabiliriz.

Günümüzde hala tam anlamı ile Endüstri 4.0 yakalanamamış olsa da 2025 yılı için bunun gerçekleştirileceği hedeflenmektedir.

Endüstri 4.0 ile ;

meydana gelmiştir.

Ben yazarken çok zevk aldım. Umarım sen de okuduklarından zevk almışsındır sevgili okuyucum.

Tekrar görüşmek ümidi ile…

İlginizi Çekebilir: TOPLUM (SOCIETY) 5.0

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Exit mobile version