Endüstri Mühendisliği’nin Diğer Bölümlerden Farkları

Son zamanlarda üniversitelerin en popüler bölümlerinden biri olan endüstri mühendisliği bazı kişiler için hala soru işaretleri barındıran bir bölümdür. Bunlardan bazıları endüstri mühendisleri ne iş yapar, nerelerde çalışır, maaş ve iş olanakları nelerdir soruları. Bölümü genel olarak incelediğimizde neler yaptıklarını görmemiz epey basit olacaktır.

En Basit Şekilde Endüstri Mühendisliği

Endüstri Mühendisleri Hangi Sektörlerde Çalışır

Endüstri Mühendisliği var olan veya yeni oluşturulan bir projenin verimliliğini ve devamlılığını sağlayan, inceleyen bölümdür. Hayatın her anında endüstri bilgisi kullanılabilir. Bunlara örnekler verecek olursak bir internet sitesinin hangi değişiklikler sonucunda daha fazla ziyaret edileceğinden bir marketteki ürünlerin nerelere yerleştirildiğinde daha çok satılacağını belirlemek bile endüstri bilgisi demektir.

Bu açıdan bakıldığında Endüstri Mühendisliği kendi başına bir çalışma alanıdır. En benzetilen bölümlerden biri olan işletme genel olarak yönetim bölümleriyle ilgilenirken endüstri mühendisliği yönetimle de ilgilenebilir ama yönetimle sınırlı kalmaz.

Endüstri Mühendisleri Hangi Sektörlerde Çalışır

Türkiye'de Endüstri Mühendisliğinin Gelişimi

Endüstri mühendislerinin çalışabileceği sektörlerin sınırı yoktur. Tıpkı her şirkette maliye bölümünün bulunması gibi her şirkette verimlilik ve endüstri bölümleri de bulunmaktadır. Buna bağlı olarak endüstri mühendisliği bilinenin aksine tüm mühendisliklerin karması değildir. Her sektörde çalışabiliyor oluşu bu algının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Türkiye’de Endüstri Mühendisliğinin Gelişimi

Endüstri Mühendisleri Ne İş Yaparlar

Endüstri Mühendisliği cumhuriyet döneminin başlarında Türkiye’de gerçekleşen eğitim çalışmalarıyla Türkiye’ye gelmiş bir bölümdür. Atatürk’ün yurt dışına yolladığı öğrencilerden biri olan Adnan Erkmenol ise Türkiye’nin ilk endüstri mühendisidir. Adnan Erkmenol geçtiğimiz yıl Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün düzenlemiş olduğu Endüstri Mühendisliği Günleri etkinliğinde öğrencilerle buluşmuştur.

Endüstri Mühendisliği Günleri Nedir?

Endüstri Mühendisliği Günleri Nedir?

Sektörün önde gelen şirketlerinde bulunan konuşmacıların yer aldığı Endüstri Mühendisliği Günleri geleneksel bir MIES etkinliğidir. Bu sene de 28-29 Kasım’da gerçekleşecek olup kayıt formu sayfasından ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir : Geleceğin mesleği : Mekatronik Mühendisliği

114

Bu içeriği beğendiniz mi?

Beğendim! Patreonda Öğrenci Blogları desteklemek için bir saniyenizi ayırın!

Tolga Kaan

Öğrenci Blogları'nda günlük hayatımda yaptığım gözlemlerle ilgili çıkarımlar yapıyor ve bazı teknik konularda yazılar yayınlıyorum. Bunun yanı sıra genel olarak araştırmaya meraklı bir insanım. Teknoloji ve ulaşım araçları başlıca ilgi alanlarım.

Bir düşünce “Endüstri Mühendisliği’nin Diğer Bölümlerden Farkları

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön