içinde

Endüstri Mühendisliği'nin Diğer Bölümlerden Farkları

endüstri

Son zamanlarda üniversitelerin en popüler bölümlerinden biri olan endüstri mühendisliği bazı kişiler için hala soru işaretleri barındıran bir bölümdür. Bunlardan bazıları endüstri mühendisleri ne iş yapar, nerelerde çalışır, maaş ve iş olanakları nelerdir soruları. Bölümü genel olarak incelediğimizde neler yaptıklarını görmemiz epey basit olacaktır.

En Basit Şekilde Endüstri Mühendisliği

Endüstri Mühendisleri Hangi Sektörlerde Çalışır
Endüstri Mühendisliği var olan veya yeni oluşturulan bir projenin verimliliğini ve devamlılığını sağlayan, inceleyen bölümdür. Hayatın her anında endüstri bilgisi kullanılabilir. Bunlara örnekler verecek olursak bir internet sitesinin hangi değişiklikler sonucunda daha fazla ziyaret edileceğinden bir marketteki ürünlerin nerelere yerleştirildiğinde daha çok satılacağını belirlemek bile endüstri bilgisi demektir.
Bu açıdan bakıldığında Endüstri Mühendisliği kendi başına bir çalışma alanıdır. En benzetilen bölümlerden biri olan işletme genel olarak yönetim bölümleriyle ilgilenirken endüstri mühendisliği yönetimle de ilgilenebilir ama yönetimle sınırlı kalmaz.

Endüstri Mühendisleri Hangi Sektörlerde Çalışır

Türkiye'de Endüstri Mühendisliğinin Gelişimi
Endüstri mühendislerinin çalışabileceği sektörlerin sınırı yoktur. Tıpkı her şirkette maliye bölümünün bulunması gibi her şirkette verimlilik ve endüstri bölümleri de bulunmaktadır. Buna bağlı olarak endüstri mühendisliği bilinenin aksine tüm mühendisliklerin karması değildir. Her sektörde çalışabiliyor oluşu bu algının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Türkiye’de Endüstri Mühendisliğinin Gelişimi

Endüstri Mühendisleri Ne İş Yaparlar
Endüstri Mühendisliği cumhuriyet döneminin başlarında Türkiye’de gerçekleşen eğitim çalışmalarıyla Türkiye’ye gelmiş bir bölümdür. Atatürk’ün yurt dışına yolladığı öğrencilerden biri olan Adnan Erkmenol ise Türkiye’nin ilk endüstri mühendisidir. Adnan Erkmenol geçtiğimiz yıl Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün düzenlemiş olduğu Endüstri Mühendisliği Günleri etkinliğinde öğrencilerle buluşmuştur.

Endüstri Mühendisliği Günleri Nedir?

Endüstri Mühendisliği Günleri Nedir?
Sektörün önde gelen şirketlerinde bulunan konuşmacıların yer aldığı Endüstri Mühendisliği Günleri geleneksel bir MIES etkinliğidir. Bu sene de 28-29 Kasım’da gerçekleşecek olup kayıt formu sayfasından ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir : Geleceğin mesleği : Mekatronik Mühendisliği

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

tarafından yazıldı

Bir Yorum

Bir cevap bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start almak

KARİYER MARATONUNDA AYAKTA KALMAK

Sinaptik budama

Beynin Sil Tuşu: Sinaptik Budama