Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Scada Sistemleri| Scada Sistemleri Tarihçesi

70’lerin ortalarında dağıtılmış kontrol sistemleri kavramı ortaya çıktı. Bu kavram başlangıç olarak büyük ölçekli endüstriyel işlemlerin kontrolünde uygulandı: petrol arıtma işlemleri, çimento üretimi, enerji üretimi, kâğıt üretimi gibi. İlerleyen yıllarda Otomasyon ve iletişim ile ilgili teknolojilerin gelişmesiyle birlikte bu konsept diğer alanlara da genişledi: nesnelerin üretimi, enerji yönetimi, tarım, bina otomasyonu gibi. Elektronik cihazlardaki ve uzaktan iletişimdeki büyük gelişmeler şunlara karşılık geliyordu: maliyetin azalması ve bileşenlerin tam anlamıyla minyatürleşecek şekilde küçülmesi. Bu Her iki nedende birçok farklı alanda otomatik sistemlerin yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Peki Nedir Bu SCADA Kelimesinin Anlamı?

SCADA kelimesinin İngilizce olarak açılımı, Supervisory Control And Data Acquisition dur. Bahsi geçen kelimelerin ilk harfleri ile oluşturulan SCADA’yı Türkçe ’ye, “Merkezi Kontrol ve Veri Toplama Sistemi” olarak çevirebiliriz. SCADA sistemleri temel anlamda, ekipman ve koşulları kontrol etmek için uzak konumlardan eş zamanlı olarak verileri toplayıp bu verilerle kontrol etmemizi sağlayan bir yazılım programıdır.

Scada Sistemleri| Scada Sistemlerinin Endüstrideki Rolü

Otomasyon endüstriyel sistemlerde hayati bir rol oynamaktadır. Endüstriyel süreçleri hızlandırmak için hemen hemen tüm endüstriler Merkezi Kontrol ve Veri Toplama (SCADA) sistemleri aracılığıyla operasyonları gerçekleştirmektedir.

SCADA sistemlerinin uygulandığı bazı endüstri örnekleri şunlardır: petrol endüstrisindeki borulardan gaz ve yağ akışının kontrol edilmesi, su ve kanalizasyon sistemlerinde su akışı yönetimi, enerji santrallerinin elektrik şebekesine elektrik çıkışının ve dağıtımının yönetimi, kimyasal tesislerde kontrol, üretim birimlerinde ürünlerin iletim ve dağıtımının yönetimi ile demiryolu ve diğer taşımacılık altyapısı tarafından kullanılan sinyalizasyon ağlarında SCADA sistemleri kullanılır.

SCADA

Scada Sistemleri| SCADA SİSTEMLERİ NELERDEN OLUŞUR?

Temel bileşenleri

Bir SCADA sistemini saha tarafı ve kontrol tarafı diye 2 şekilde incelemek gerekir:

Saha tarafında; haberleşme sistemi, kontrol merkezi, sensörler gibi bileşenler bulunurken, yazılım tarafında; Kullanıcı arayüz sistemleri, izleme sistemleri ,alarm sistemleri ,verilerin analizini yapıp rapor sunan sistemler bulunur.

Calısma Sistemi

SCADA Sistemlerinin Çalışma Mantığı

Sahalardaki SCADA sensörleri , elektromekanik ekipmanın farklı özelliklerini sürekli olarak izler ve Programlanabilir Mantık Denetleyici (PLC) adı verilen bileşen ile , Uzak Terminal Birimi (RTU) veya Akıllı Elektronik Cihaz (IED) gibi adları verilen saha kontrol cihazlarına sinyal gönderir. Haberleşme bağlantıları yoluyla, saha kontrol cihazları ile kontrol merkezi arasında bilginin aktarımı sağlanır. Saha kontrol cihazları, yazılımın durum bilgilerini işleyeceği kontrol merkezine anlık olarak dijital durum bilgisi sağlar.

Bu bilgiler Geniş Alan Ağın’daki (WAN) uydu, radyo veya mikrodalga dalgaları aracılığıyla kontrol merkezi ile iletişim kurar. Bu bilgiler daha sonra çeşitli tehlikeleri önlemek veya sistemin performansını optimize etmek için harekete geçilebilecek saha cihazlarına iletilecektir. Kontrol merkezi durum bilgisini veri belleğinde saklayacak ve dijital durum bilgilerinin ve sistem kontrolünün merkezi olarak izlenmesini sağlayan bir arayüzde  (HMI) gösterecektir.

Scada Sisteminin Yararları

  • Tesisinizde kontrolü artırır. Sıkıntıları önceden fark etmenize yardımcı olur. Ve bu sayede Öngörülerinizi keskinleştirerek bir tesisinizin sorunsuz çalışmasını destekler.
  • Sistemin 7/24 gözetim altında tutulmasını,
  • Zaman ve işgücü tasarrufunu,
  • Enerji takibi ile enerji tasarrufunun mümkün hale gelmesini,
  • Muhtemel arızaları en kısa sürede öğrenme ve anında müdahale etme şansı sağlar

Scada Sistemleri| PEKİ BU SİSTEMLER NE KADAR GÜVENLİ?

Başlangıçta bir SCADA sisteminin amacı, ağ bilgilerinin güvenliğini sağlamaktan ziyade üretim tesisi gibi tek bir yerde doğru ve verimli bir süreci yürütmeye odaklanmaktı. Ama SCADA ağındaki sistemlere uzaktan erişim nedeniyle, çeşitli güvenlik açıklarını ve siber saldırıları da beraberinde getirmiştir. SCADA ağlarının güvenliğini güçlendirmek için gerekli güvenlik önlemlerinin alınması şart hale gelmiştir. Genel güvenceler arasında sisteme kısıtlı ve yetki derecesine göre erişim, güçlü şifreleme ve en önemlisi kontrol ağının ve kurumsal ağın derinlemesine savunma mekanizmasıyla donatılması yer alır.

Günümüzde bunca önleme rağmen siber saldırılar yapılmakta olup geçmiş yıllarda ülkemiz genelinde olan elektrik kesintileri gibi santrallerde sabotajlara neden olmaktadırlar. Bu tarz sorunların tekrar olmaması için SCADA yazılım sistemlerini tamamen kendimiz oluşturmalı ve açıklara karşı kontrol etmeli ve güvendiğimiz kişilerin sisteme erişimini sağlamalıyız.

Scada Sistemleri| SONUÇ

Bu tarz sistemlerin kullanımı her ne kadar kolaylık sağlasa da, bir takım güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu tarz sistemler iyi korunduğu sürece sorunsuz bir şekilde işlemlerin yürütülmesini sağlayacaktır. Sizlere bu yazımızda scada hakkında her şeyi verdik.

İlginizi Çekebilir: Çevrimiçi Ekosistem Nedir?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Endüstride Oldukça Yaygın Olarak Kullanılan Scada Sistemleri Hakkında Her şey

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.