Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Enflasyon Nedir?

Merhabalar. Bugün enflasyon konusunu kendimce anlatmaya çalışacağım. Enflasyon’un teorik tanımı, “paranın değer kaybına uğraması” diye anlatılır birinci sınıf işletme dersi iktisat-1’de. Ülkemizdeki enflasyon şu an %19.67’dir(28 Mart 2019’a göre), yani anlatılmak istenen durum şu. Eğer elinde geçen yıl ki değeri 100 TL olan bir para varsa, bu paranın bu yılki değeri 81,33 TL’dir. Sen diyorsun ya “ aaa buna da mı zam, aaa  yine zam gelmiş” aslında o zammın sebebi genellikle enflasyondur. Devlet enflasyonu size yansıttığı için size zamlı gelir. Enflasyonun ideal aralığı 2-3 puan aralığıdır. Çünkü eğer enflasyon olmazsa canlılık olmaz ve piyasada para arzı artar ve paranın değeri azalır. Enflasyon çok olur ise, bu sefer de alım gücü düştüğü için piyasada likit para bulunmaz, bu da devlet için sıkıntılı bir durumdur. Böyle olması durumunda devlet kemer sıkma konumuna geçebilir. Ayrıca devletin enflasyonu fazla olur ise, kredi derecelendirme kuruluşlarınca negatif değer verilecek ve bu da ülkenin dışarıdan finansman bulmasını zorlaştıracaktır. Enflasyonun karşıtı Deflasyondur.

Deflasyon Nedir?

Deflasyon piyasada fiyatların sürekli düşüşüdür. Yani piyasada ki ürünlerin fiyatları sürekli düştüğünden talep eksikliği ortaya çıkar, ya da bazı mallar stoğa kaldırılır, fiyatlar sürekli düşüp maliyetler sabit kaldığı için, firma kârı düşer ve buna binaen ödeyeceği kurumlar vergisi düşer. İşsizlik ortaya çıkar ve gelir vergisi kaybolur, çünkü alabileceği vergiyi artık çalışmadığı için alamaz. Fiyatlar düştüğü için alınan dolaylı vergi(KDV,ÖTV,MTV) kaybı oluşur. Enflasyon da ise fiyatlar sürekli arttığı için paranın alım gücü düşer, bu sebeple çalışan ücretlerine yeterli zam yapılamayacağı için(1990 – %100- %250)(2019 %19.67) olduğu için ücretler de reel olarak düşüş yaşanacak, ödenen dolaylı vergiler düşecek ve ödenecek kurumlar vergisi yeterli gelir elde edilemeyeceği için(çünkü üretici firma da belli kâr marjı ile satışa sunar ürününü) ödeyeceği gelir de buna binaen düşecektir.

enf

Yine devlet, yeteri kadar borçlarını içeriden finanse edemediği için, borçlanma konusunda dışarıya başvuracak ve nihayetinde döviz kurları yukarı doğru hareket ederken aynı zamanda bir nevi açlığa sürüleceğiz. Çünkü enflasyon, eğer üretici (çiftlik vs.) desteklenmezse, ithalat baş gösterip sonucunda döviz borcu artıp kur dalgalanacak ve olan yine biz vatandaşlara olacak. Devlet şu anda yerli üretime önem verip ilk önce ülkeyi doyuracak ve yüksek katma değerli ürün satışı ile de döviz borçlarını ödeyip enflasyon ve dövizin yerli para birimi her ne ise, üzerindeki yükü almak yükümlülüğünü taşımalıdır. Ancak ülkemizde 08.11.2006 tarihli resmi gazetede yayınlanan “Tohumculuk Kanunu” ile yerli tohum üretimi sona erdirilmiş olup, ülke yabancı tohumlara teslim edilip, sonra da “enflasyon neden düşmüyor yaa?” deme hakkına sahip değiliz. Ülkemiz, 2000’li yıllarda kendi kendimize yeten ender ülkeler içerisindeyken nasıl oldu da 19 yılda 50 Milyar $ dolar borcu olan bir ülkeye dönüştük?. Şu an ülkemiz dışarıdan aldığı borçları faizleri ile ödemektedir, hem de döviz ile. Bana söyler misiniz dışarıya döviz çıkaran ülke nasıl olur da enflasyon ile mücadele eder? Siz inanıyor musunuz %19.67 enflasyon olduğuna, bence bir fiş alın ve bir yıl saklayın ve aradaki farka yüzdesel olarak bakın, inanın %19.67’den fazla olacaktır.

  Hoşça kalın…

İlginizi Çekebilir: Dropshipping: Anlayacağın Dilden E-Ticaret

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: Enflasyon
 • 21 Nisan 2019

  Enflasyon fiyatlar genel seviyesindeki artıştır ve ekonomilerdeki enflasyonun oranı 3 4 olması ekonominin iyi olması anlamına gelmemektedir bence biraz daha iyi araştırma yaparak biraz da iktisadı makro açıdan bakmaya çalışarak daha doğru bilgilere erişmiş olacaksın biraz daha özen

  Cevap
  • 21 Nisan 2019

   Önerileriniz için teşekkürler oradaki amacım ort 3-4 canlı tutar anlamında teşekkürler..

   Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.