içinde

Erasmus: Denenmesi Gereken bir Tecrübe

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Erasmus|Erasmus yapmaya hak kazandım, şimdi ne yapmalıyım?

Seçildiniz, evet bu harika bir haber. Bir o kadar da telaşlısınız çünkü hiç yurt dışına çıkmadınız ve vize işlemleri, uçak biletleri kafayı yemek üzeresiniz. O halde Erasmus’a seçilen her öğrencinin yaşadıklarını yaşıyorsunuz panik yok. Buyurun sizi böyle alalım.
erasmus ile ilgili görsel sonucu

Erasmus|Ne gibi prosedürlerden geçeceğiz ?

Öncelikle sakin oluyoruz ve karşı okuldan gelen davet mektubu ile birilikte vize işlemlerimize başlıyoruz. Vizeyi ister direk konsolosluktan isterseniz, VFS Global gibi aracılardan temin edebilirsiniz. Aracı ile çalışmak daha kolay diye düşünüyorum. Şehir değiştirmeniz gerekmez ve vize direk ev adresinize ulaşır. Parasını düşünecek olursanız, İstanbul’a Ankara’ya git gel masraflarının çok daha fazla tutacağına eminim. Dikkat etmeniz gereken tek nokta bütün belgeleriniz eksiksiz olsun ve hem aslını hem fotokopilerini yanınızda götürün.

Gideceğiniz ülke veya direkt üniversite için mutlaka Facebook’ta ki gruplardan veya  About Erasmus gibi sitelerden de bilgi alabilirsiniz. Çoğu zaman öğrenci işlerinden alamadığınız bilgileri burada çok kolay bulacaksınız, sizden önce giden öğrencilere çok rahat danışabilir aklınızdaki soruların cevabını bulabilirsiniz, hatta dönem içinde aynı üniversiteye gideceğiniz insanlarla tanışıp uçak biletlerini denk getirebilirsiniz bile. Konaklama için önceden okuldan bilgi almayı unutmayın.
erasmus ile ilgili görsel sonucu
Vize geldiği anda uçak biletimize Skyscanner’dan bakıyoruz. Eğer daha önce yurtdışına çıkmadıysanız ben İstanbul’dan direk uçuşu tavsiye ediyorum, 30 kg bavulla uçaktan trene oradan otobüse şeklinde acı çektirmeyin kendinize. Dönüşte isterseniz bütün Avrupa’yı gezerek gelirsiniz. Yalnız bileti aldığınız firmanın bagaj hakkına çok dikkat edin, gerekirse ek bagaj alın, eğer havaalanında sınırı aşarsanız misli ile para ödeyeceksiniz çünkü.

Bavullar hakkında küçük bir not, bilgisayar çantasını ölçmüyorlar, ağırlık yapacak eşyalarınızı içine atabilirsiniz. Sırt çantanızın kaliteli ve rahat bir şey olmasına dikkat edin, Erasmus’ta gezerken en büyük ihtiyacınız o olacak.
erasmus ile ilgili görsel sonucu

Erasmus|Peki ya Oryantasyon?

Uçaktan indiniz, sora sora Bağdat bulunur mantığı ile düşe kalka okulunuzu buldunuz, yurdunuza yerleştiniz ve ilk gün kendinizi sudan çıkmış balık gibi hissetmeye başladınız çünkü fark ettiniz ki Avrupalı arkadaşlarınız yanında sizin konuştuğunuz meğer İngilizce değilmiş  4 ayda düzelecek merak etmeyin. Dersler okuldan okula değişir, bazı okullar yoklama almadan sizi geçirir bazıları Erasmus öğrencisi demez bırakır.

İlk günden bununla ilgili bilgi alın, benimki gibi yarı askeri okula giderseniz ve ders bırakırsanız 2. dönemde orada kalmayı unutun şimdiden 🙂
Gittiğiniz gibi ucuz marketleri, en sık kullanacağınız otobüsleri zaten kolayca bulursunuz ama kesinlikle ülkenin en popüler yemeğini yemeyi, en güzel içkisini içmeyi ve 2. Dünya Savaşı’ndan kalma müzelerini gezmeyi de unutmayın. Ben hayatımda en güzel izlediğim sinemayı şehrin küçük bir sinemasında İngilizce alt yazı ile izlemiştim 🙂
yahudi mezarlığı ile ilgili görsel sonucu
Herkesin bildiği gibi Erasmus’ta yapılabilecek en güzel şey sırt çantası ile şehir değiştirmek. Benim arkadaşlarım partilerken ben oturup bilet bakardım akşamları. Bazıları gruplar halinde planlar yapar ilk günden, ben gittiğim her yere tek gitmiştim ve kesinlikle aldığım en güzel kararlardan birisi olduğunu fark ettim. Gittiğiniz yerde, otobüste, yolda zaten birileriyle tanışacaksanız haritayı alıp gezmeye bakın siz sadece. Yeni yerlerde kaybolmanın keyfi böyle çıkıyor.

Skyscanner’dan en ucuz ulaşımı bulduysanız çantayı hazırlayın. İster hafta sonu ister daha uzun süreli tatillerde gezin, isterseniz vizenizi okul bittikten 2 hafta sonra bitirin öyle gezin. Kalacak yer için tavsiyem şehir merkezine yakın ve en ucuz hosteller olur, zaten bir uyumaya gireceksiniz o kadar. Ben aksiyon severim derseniz buyurun Couchsurfing’e göz gezdirin, ama dikkatli olmayı da unutmayın.

İlginizi Çekebilir: AIESEC: Kültürel Kaynaşma Noktası

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

sosyohobik tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okul Mevsimi Başlıyor

Elektrikli Deniz Araçları İhracata Yön Verebilir Mi ?