Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

İnsan Kaynakları Departmanının işe alım teknikleri nelerdir biliyor musunuz? Sadece işe alır, işten çıkarır kalıplarına sokulmaya çalışıldığı günümüz düzeninde, aslında işe almanın göründüğü kadar kolay olmadığını hatta İK departmanının en önemli süreçlerinden biri olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz, başka bir deyişle şirketin en önemli pazarlama araçlarından biri de diyebiliriz. Öyle ki mülakatlardan çıkan adaylar, görüşme yaptıkları şirketlerle ilgili tecrübe ve fikirlerini her yerde paylaşabiliyorlar. Bu nedenle İK çalışanlarının da şirketleriyle alakalı olumsuz yorumları bertaraf etmek için en az adaylar kadar mülakatlara hazırlanması gerekiyor. Doğru pozisyon – doğru aday eşleşmesi ne kadar önemli ve şirketi başarıya taşıyacak adımları atmanızı sağlıyorsa, yanlış personel seçimleri de şirkete bir o kadar zarar vermektedir. Maddi açıdan negatif etkileri ile birlikte eğitim masrafları ve kaybedilen zaman bile  şirketler için 7-8 kat ek maliyet yaratmaktadır. Gelin size işe alım teknikleri anlatalım..

hr and team leader

 İşe Alım Teknikleri| Peki İnsan Kaynakları Çalışanları Mülakatlara Nasıl Hazırlanmalı Dersiniz ?

Öncelikle hangi pozisyon özelinde bir eksik olduğu ya da takviye yapılması gerektiğini belirlemekle başlayan bu süreç gerekli portal ve sitelerde görev tanımının gayet açık ve anlaşılır olduğu ilanlar açarak başlıyor. Başvuruların gelmesinin ardından niteliklerin örtüştüğü adaylarla telefon ile görüşülerek görev tanımı ve beklentileri bir kez daha teyit ederek, mülakata davet ediyoruz. İşin başında İK çalışanları pozisyona yönelik detaylı bilgilere ulaşarak kendi işlerini kolaylaştırmalıdır ve mülakat öncesinde aday ile gerçekleştireceği görüşmenin sorularını hazırlamalıdır.

Mutlaka adayın CV’si görüşmeden önce birkaç kez incelenmeli ve önemli noktalar belirlenmelidir, adayın işe başvuru formuyla beraber bu bilgiler ışığında mülakata başlanmalıdır, ama unutmadan mülakat günü şirketi temsil eden kişi İK profesyonelidir, bundandır ki İK profesyonelinin dış görünüşü  temiz ve özenli olmalıdır.

 İşe Alım Teknikleri| Gelelim Mülakatın İçeriğine…

Yeni mezun ve tecrübesiz adaylar ile yürütülen süreçler deneyim sahibi kişilere göre biraz daha farklılık gösteriyor elbette; mesleki açıdan  derin bir bilgiye sahip olmayan adaylar için daha önce bir ön hazırlık yapmış mı? Başvurduğu pozisyon ve kişilik özellikleri ne kadar örtüşüyor? Bu işin heves ve istek sahibi mi? Gibi genel olarak sonuca direkt etki eden hususlar göz önünde bulundurulmakla beraber, kurum kültürü ve beklentilerinin de iki taraf için eşleşmesi çok önemlidir. Bu noktada İK profesyoneli adayın baştan gerginlik ve heyecanını atmak adına bir takım başlangıç sorularıyla tabir-i caizse ısınma sorularıyla görüşmeye başlar, bunun akabinde adayın ne istediğini ve hedeflerini öğrenmek adına adımlar atar fakat bunları yaparken hiçbir şekilde kişiler sorular sorarak görüşmeyi yanıltıcı pozisyonuna sokmaz.

Adaylar şirketten bağımsız bir şekilde değerlendirilmelidir ve İK profesyoneli diğer açık pozisyonlar ile birbirinden bağımsız bir şekilde süreci yürütmelidir çünkü adayların yeterliliklerinin yanı sıra şirkette oynayacakları rol ve şirket kültürüne verecekleri değer ve katkı da birbirinden farklılık göstermektedir.

not hr

 İşe Alım Teknikleri| İnsan Kaynakları Çalışanı Neleri Yapmamalıdır ?

Öncelikli amacı doğru pozisyon-doğru personel ilişkisini sağlamak olan İK çalışanı, mülakat süresi boyunca hiçbir şekilde yönlendirme yapmamalı ve adaya akıl vermemelidir. Adaya sorulan birkaç sorudan sonra verilen cevaplara göre ön yargılı bir tutumla mülakata devam etmek bir İK çalışanın düşebileceği en büyük tuzaktır. Bununla beraber özel hayatıyla alakalı ya da yaş, din ve ırk gibi sorular da adaya yöneltilmemelidir. Mülakat süresi boyunca aday etkin bir şekilde dinlenmekle beraber vereceği cevaplara kendi yorumlarını getirmemeli ve adayla polemiğe girmemelidir. Bunlarla birlikte bir İK profesyoneli asla görünüşe göre seçim yapmamalıdır, başka bir deyişle ofise model aranmadığının bilincindedir.

ik ne yapmamalıdır

 İşe Alım Teknikleri| Etkili Bir Mülakat Nasıl Olmalıdır?

Aday merkezli bir süreç olan mülakat aşaması % 80 adayın %20 de görüşmecinin söz aldığı bir periyot olmalıdır. Sayısal veriler kesinlik içermemekle birlikte ağırlığın görüşmeciyi konuşturmak üzerine olduğunu unutmamak gerekiyor. Adayın kuracağı cümlelerde biz kalıbı yerine ben kalıbını kullanmasına ön ayak olunmalıdır, daha önce de bahsettiğimiz gibi aday etkin dinleme kuralları çerçevesinde dinlenmelidir. Mülakat süresince tam verimlilik alabilmek için mülakatın ne çok uzun ne de çok kısa tutulmaması gerekir, ideal süre 30-45 dakika aralığında olmasıdır. Mülakat boyunca adaya birden fazla soru yöneltmemek ve sorulara sağlıklı cevaplar verebilmesi için zaman tanınmalıdır ve konuşurken adayın sözü kesilmemeli, bitirilmesi beklenmelidir.

Mülakat sonucunda ise değerlendirme hemen yapılmalıdır çünkü araya süre girmesi adayın verdiği cevapları hatırlamama ya da kim olduğunu tam belirleyememek  gibi sorunlara yol açabilir aynı zamanda bu değerlendirme yapılırken adayın yetkinlikleri ayrı ayrı değerlendirilmeli ve somut örnekler baz alınmalıdır. Ve son olarak sonuç olumlu da olsa olumsuz da olsa, adaya  geri dönüş sağlanarak merakını ve emeğini boşa çıkarmamak gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: İşletme Bölümü Mezunu Olurken Edinilmesi Yetkinlikler

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Etkili Mülakat ve İşe Alım Teknikleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.