Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Yapay zeka, gün geçtikçe farklı ve geniş bir kullanım alanına sahip oluyor. Kimimiz bu gelişime sevinirken kimimiz de korkuyla yaklaşıyoruz. Ex Machina filmi ise yapay zeka üzerine düşündüren ve aslında korkularımız konusunda belki de bir yönden haklı olabileceğimizi anlatan bir film.

Elbette yapay zeka ileride nereye varacak bilmiyoruz. Çeşitli bilim-kurgu filmleri/kitapları sayesinde sadece tahminde bulunabiliyoruz. Ex machina da bunlara örnek olabilecek bir film olmuş. Kim bilir belki robotlar tıpkı filmdeki gibi ayırt edilemeyecek derecede insana dönüşecek belki de Elon Musk’ın neurolik projesinde olduğu gibi biz insanlar birer robota dönüşeceğiz. Şimdilik robotlar bildiğimiz kadarıyla insan hizmetinde çalışan, fabrikada büyük kolaylıklar sağlayan hatta aşağıdaki videoda olduğu gibi eğlenceli bir şekilde dans eden icatlar.

Dans Eden Robotlar

Ex Machina Film Özeti ve Eleştirisi

Her bilim kurgu filminde olduğu gibi Ex Machina da çeşitli şaşırtmalar ve sürprizler barındırıyor. Fakat zaman zaman hayal kırıklığına uğratabiliyor. Efektler ve insan-robot etkileşimi başarılı bir şekilde anlatılmış. Kısaca filmin işleyişinden bahsedecek olursak, film iyi bir yazılımcı olan Caleb’in şirketlerinde düzenlenen yarışmayı kazandığı haberini almasıyla başlıyor. Sonrasında Blue Book‘un kurucusu Northan’ın dağ başındaki evinde bir hafta geçirmek için gitmesiyle devam ediyor. Northan aslında bir araştırma merkezi olan evinde yapay zeka üretiyor. Caleb’in göreviyse meşhur Alan Turing testindeki insan olmak. Aslında bu test Turing testinden farklı oluyor. Çünkü Turing testinde insanın etkileşime geçtiği araçtan habersiz farklı bir odada olması gerekirken Caleb robot Ava’yı görebiliyor ve onun aslında bir robot olduğunun son derece bilincinde.

Turing Testi Nedir?

Turing Testi, makine-insan etkileşimini ortaya koyan ilk olarak 1950’li yıllarda Alan Turing tarafından ortaya atılan bir kavramdır. Teste göre makineden habersiz onunla iletişime geçen insan karşısındakinin bir makine olduğunu anlamazsa ve insan olduğunu düşünürse test başarılı olmuş sayılır.

Turing Testi
Turing Testi

Ex Machine Hikayesi

Her ne kadar spoiler veriyor olsak da film içeriğine devam edelim. Sonrasında seanslar halinde Ava ile Caleb görüşüyor. Northan ise onları ekrandan izleyerek gözlemler yapıyor. İlk seans Caleb ve Ava’nın tanışması ile başlıyor. Caleb’in “Kaç yaşındasın?” sorusuna Ava’nın bir ay, bir yıl değil de “sadece bir ” cevabı özellikle teknolojik kavram olan tekilliğe ve bütünlüğe dikkat çekiyor.

Seanslar ilerledikçe Ava, Caleb’e farklı ve daha yakın davranmaya başlıyor. Bir şekilde Northan’a güvenmemesi gerektiğini anlatıyor. Northan’ın Caleb’i şüphelendiren tavırları da bu duruma yardımcı oluyor. Ava, her seansta Caleb’i etkilemek için elinden geleni yapıyor. Sonunda başarılı da oluyor. Aslında bu konuda pek zorlanmıyor çünkü sonraları Caleb’in sevgilisinin ya da ailesinin olmadığını ayrıca Ava’nın tamamen Caleb’in internet geçmişinden yararlanılarak onun beğendiği kadın tipine göre oluşturulduğu anlaşılıyor. Zaman zaman Caleb şüphelenip Northan’a bu konuda sorular sorsa da sonrasında robot olduğundan yüzde yüz emin olduğu Ava’ya aşık olduğunu hatta güvendiğini görüyoruz.

Film boyunca gerilim ve empati atmosferi devam ediyor. Zaman zaman Ava mı yoksa Northan mı haklı diye ikilemde bırakılıyor. Sonrasında Caleb tamamen insan gibi görünen Kyoko’nun da bir robot olduğunu anlayınca ve Northan’ın sakladığı diğer Ava’dan önceki insansı robot sürümlerini de görünce iyice şüpheleniyor. Hatta şüphesi o kadar büyüyor ki sonunda kendi varlığından şüphe duyuyor. Robot olup olmadığını test etmek için kolunu keserek kanını akıtıyor, kendine kontroller yapıyor.

Ava, Caleb’i kaçış, kurtuluş fırsatı olarak gördüğü için tüm kozları oynuyor. Masum, yardıma muhtaç olduğunu hissettiriyor. Caleb’in tüm zaaflarından faydalanıyor. Aslında Northan’ın Caleb ile Ava arasındaki tüm yakınlaşmalardan haberi oluyor ama zaten onun istediği bu olduğu için yani Ava’yı bu yönde programladığı için müdahale etmiyor. Caleb ile Ava iş birliği yapıyor ve Caleb güvenlik duvarını kaldıracak şekilde Northan sarhoşken yeniden proglamlama yapıyor.

Nortahan ile Caleb arasındaki şüpheler ortadan kalktığında ise her şey için çok geç oluyor. Kapılar açılınca Ava kaçmayı başarıyor ve Kyoko’nun da yardımıyla Northan’ı egale etmeyi hatta öldürmeyi başarıyor. Bu sırada baygın olan Caleb’in ayıldığında hala Ava’ya güvenmesi ve bekle dedi diye hiçbir şey yapmadan beklemesi ve ayrıca sadece sex ve hizmet için programlanmış olan Kyoko’nun Ava’nın isteğiyle ona yardım etmesi şaşırtıyor. Sonrasında Ava, Caleb’i de kilitli bırakarak ardına bile bakmadan Caleb’i almak için gelen helikoptere binerek insan içine karışıyor. Son sahnede ise Ava’yı kıyafetlerle adeta bir insan şeklinde görüyoruz. Kısacası test edilenin robot değil Caleb olduğunu görüyoruz.

Filmin Sonu İçin Olası 2 Senaryo

  1. Filmi izlerken birçok seyircinin aklına geldiği gibi aslında Caleb hafıza yüklenmiş bir robot olabilirdi.
  2. Caleb’i karşılayan ve onunla aralarda iletişime geçen Northan yerine onun robot hali olabilirdi ve sadece son kısımda gerçek Northan Caleb ile konuşurdu.

İlginizi Çekebilir:Kendi Sonumuzu mu Getiriyoruz?

zehrasenasenturk makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Ex Machina ile Yapay Zekaya Bakış ve 2 Farklı Olası Son

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.