FacePay – ApplePay Savaş Başlıyor #2

 42 toplam görüntüleme,  1 bugün görüntüleme

og__dq5nejr4bg02_image.png
Facebook şuanda en çok kullanıcısı olan bir sosyal medya babası. Facebook’un kendisi 1 Milyar insan aktif olarak kullanırken, 2 Milyar toplam kullanıcısı var, ayrıyeten Whatsapp, İnstagram gibi sosyal ağlara sahip olması buralardan da ortalama 1,5 Milyar kullanıcı olsa, Facebook Group 2,5 Milyar gibi bir kullanıcı kitlesine sahip.
İnstagram yaş ortalaması 20-30 arası olduğunu düşünürsek eğer Facebook bu kitleyi iyi kontrol edip, iyi yönetirse Apple ya da herhangi bir ödeme aracını da zora sokabilir, ülkemizde ise İyzico, BKM Express gibi firmalar bu durumda zora girebilir ya da Facebook yerelleşme ile ülkelerde ki online ödeme firmaları lehine de gidebilir. Acaba hem ülkemizde hem de uluslararası ekosistem de ne gibi değişiklikler olacak, Facebook nasıl bir ödeme sistemi getirecek ve ülkemizde geçerli olacak mı? .
Paypal, Samsung Pay, Google Pay ve daha niceleri nasıl bir aksiyon alacak bu durum karşısında?
Yatırım Şirketleri buna “start” verecek mi? Facebook, Mastercard ve Visa’dan 1 Milyar $ yatırım aldığı ya da alacağı hakkında dedikodular ise bizlere “ acaba başarır mı ?” sorularını aklımıza getirirken, Facebook’un son zamanlarda kişisel veriyi kötüye kullanım meselesi ise tüketicilerde yani biz kullanıcıların nasıl bir tepki vereceği ise ayrı bir muamma.
Whatsapp ise 1 Milyar kullanıcıya sahip, buradan bir ödeme sistemi kabulü belki de e-ticaret ve elektronik pazar ekosistemini kökünden değiştirebileceğini bizlere gösteriyor.
Nokia CEO’sunun dediği gibi : “Biz hiç bir şeyi yanlış yapmadık, ama battık” bu cümle de olduğu gibi acaba ekosistemdekiler bu duruma nasıl karşılayacak ve Facebook bu durumu nasıl kullanacak?
Hepsini zamanla göreceğiz.
Hoşça kalın..

ibrahimaydogdu

Ogrenci Blogları Kurucusu

Kimler Neler Demiş?

  Abone ol  
Bildir
Başa dön