Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Sana bugün kendisi gibi kalbi de kocaman olan fillerle buluşmak nedir anlatmaya geldim. Fil kurtarma kampı nedir? Tayland’da filler nerede nasıl ne şartlarda bakılıyor? Fillerle nasıl vakit geçirdim ve fil kampına nasıl gittim?Gittiğim fil kurtarma kampı Elephant Nature Park fillerin mor çatısı gibi düşünülebilir. Sirklerde çalıştırılmış ya da uzun yıllar boyunca eşya taşımada insan taşıma da kullanılmış zarar görmüş filleri satın alıp bu kurtarma kamplarına getiriyorlar ve burada onları tedavi ediyorlar.

Kampa giriş için alınan ücret fillere bakan insanlar, fillerin yiyecekleri ya da filleri kurtarmak için satın alma ücretleri için alınıyor. Psikolojik açıdan fiziksel açıdan zarar görmüş bir sürü fil var burada. Bacağı kırılmış, gözü kör ya da yaralanmış bir sürü fil. gördüğümde içim acıdı, insanların farkında olmadan ya da isteyerek nasıl böyle zararlar verebildiklerini sorguladım. Gözleri kör olmuş çünkü sirklerde ki flaşlar ya da istenileni yapmadıkları için cezalandırılmışlar…

fil
Fillere binmeyin! Kaldıramıyorlar.

Tayland‘da dağların arasında küçük tatlı bir şehir olan Chian Mai, fillerin kurtarılma kamplarının olduğu, fillerin köylülerle birlikte yaşadığı, bazı yerlerinde filleri koruma amaçlı olmasa da fil kampları olan  fillere ulaşabileceğin onlarla zaman geçirebileceğin bir şehir.tailand
Elephant Nature Park a gitmek için öncesinde rezervasyon yaptırmalısın. Bana bu konuda hostelim yardımcı oldu (jeune hostel)  bu linkten hostele ulaşabilirsin. 2500 thb tam gün, 1600 tbh yarım gün için kurtarma kampı ücretleri. Hostelden beni gelip aldılar ve 1 saate yakın bir yolculuk yapıp Elephant Nature Parka ulaştık. Araçta 9 kişiydik Fransız bir aile, Tayvanlı bir çocuk, alman bir adam, Fransız bir çift ve ben. Tam olarak temel fıkrası tadında bir yolculuk. Oraya vardığımızda ilk olarak bize giymemiz için kıyafetler verdiler ve bir de içi meyve dolu çantalar.

tailand
Filler ve tayland/Fillerle Buluşmak

İlk olarak bir anne fil ve bebeğinin yanına gittik bizi kampa getiren şoförümüz bize filler hakkında bilgiler verdi. Anne fil biraz sinirli olabilirmiş ama ona çok yaklaşmadan onu beslersek bir problem olmayacağını söyledi. İlk başta onları gördüğümde nasıl bir tepki vereceğimle alakalı pek fikrim yoktu, gördüğüme biraz korktum ama bebek filin sempatik tavırları ortama hemen alışmamı sağladı. Bebek dediğime bakma 200 kg onları besleyip vakit geçirdikten sonra üç büyük fili görmeye gittik. Onları çantamızdaki meyvelerle besledik. Kocaman hortumlarıyla elimizdeki meyveleri afiyetle yediler. Bir tanesiyle garip bir bağ kurduğuma inanıyorum. Bakışları ve ben nereye gidersem peşimden gelmesi bence bunun bir göstergesi. Filleri çok seviyorum anlatacak çok şeyleri varmış da yine de susmayı tercih ediyorlarmış gibi anlamlı bakışları var. Filler ile buluşmak önemlidir, her canlı değerlidir..
elephant
Filllerle olan son aktivitemiz nehirde yıkanmalarına yardım etmekti. Çamur banyosu yapıp sonra da küçük kovalarla üstlerine su atıp temizlenmelerini sağladık. O kadar eğlendim ki sana bunu nasıl anlatabilirim hiç bir fikrim yok. Dönmeden önce de yemek yedik. mangolu bir salata, omlet, yaprağın içine sarılmış bir şekilde sunumu yapılmış pilav, haşlanmış bol baharatlı patates. işte bu yemekler bütün günün yorgunluğunu üzerimden aldı.
elephants
Bu yazıyı yazıyorum çünkü sen bu yazıyı okuyup sirklere gitme, hayvanları maskot gibi eğittikleri kullandıkları yerlerde eğlenme, hayvanları koruyan onlara zarar vermeyen yerlerde onlarla eğlen.

Onların yaptığı maskotluklar değil de mutlulukları seni güldürsün. ”Kocamanlar zaten ya bir fotoğraf çekileyim fazla beğeni alırım” diye düşünüp fillere binme. Çünkü fillerin anatomileri insan taşımak ya da yük taşımak için uygun değil. Bir süre sonra omurgaları kırılabiliyor ve o kocaman hayvanlar acı çekiyorlar, sakat kalabiliyorlar… Lütfen onları sakat bırakacak onlara zarar verecek şeylerden birilerinin para kazanmasını sağlama…

FİLLER
Lütfen sirk vb. gibi yerlere gitmeyiniz. Eziyet etmeyiniz.

Çok daha bilinçli olmamız hayvanları gerçekten sevmemiz dileğiyle. yeni bir yazı da buluşalım, hoşçakal. Bana blog sitemden ya da instagram adresimden ulaşabilirsin.

Fillerle buluşmak nedir, neden gereklidir anlatabilmişimdir umarım!

İlginizi Çekebilir: Tayvan- Buda Müzesi

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: FİLLERLE BULUŞMAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.