Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Firavunun Yılanı Nedir?

Firavunun yılanı, civa (II) tiyosiyanatın yanma tepkimesi sonucu oluşan bir kimyasal maddedir. Tepkime sonucu ortaya çıkan bu madde, yılana benzer bir yapı oluşturur. Bu nedenle eski zamanlardan beri adı “firavun yılanı” olarak anılmaktadır. Kimisinin bir sosyal medya gönderisinde kimisinin de bir internet sayfasında karşısına çıkabilen bu oluşum, görenleri oldukça şaşırtan ve gerçekten de yılan oluşumu gibi görünen bir tepkimedir. Hakkında birçok deney videosu çekilen bu tepkime geçmişte gazete, dergi yazılarına da konu olmuştur ve reaksiyonun eski çağlarda büyücülükte kullanıldığı bile iddia edilmiştir. Fakat firavun yılanının oluşumunda yalnızca bilim ve kimyanın büyüleyiciliği vardır. Bu gizemli yılanın kimyasal olarak nasıl oluştuğunu incelemeden önce hakkında olan ilgi çekici söylentilere değineceğiz.

Gizemli Yılanın Hikayesi

Eski Mısır’ın çeşitli sanat dallarının yanında bilime olan katkıları ve geometri, matematik gibi çeşitli bilim dallarındaki başarıları da bilinmektedir. Bazı söylentilere göre, Hz. Musa’nın yılana dönüşen asası mucizesine karşın Mısırlıların da bazı hilelerle hortum gibi bazı maddeleri yılana dönüştürdüklerine inanılmıştır. Bu yaptıklarını da onlar için tanrılaştırılmış sihir gücü olan ‘’HEKA’’ ya dayandırmışlardır. Günümüzde hala bir kesim, Mısırlıların zamanında böyle bir hile yaptığını ve bu hilenin civa elementinin özelliklerinden yararlanılarak yapıldığını söylüyor. Kesinliği olmamakla beraber dilden dile aktarılmış bu gibi hikayeler göz önünde bulundurulduğunda Mısır’da kimya biliminin de aktif bir şekilde kullanıldığı ve sihir numaraları ile birleştirildiği fikri kulağa pek de mantıksız gelmiyor.

Firavun Yılanının Oluşumu
Firavun Yılanının Oluşumu

Firavun Yılanının Oluşumu

 Firavun yılanının temelinde yatan kimyasal olaylara bakıldığında, oluşumunun sihir, büyü veya dilden dile aktarılan bu gibi hikayelerle değil basit bir kimya bilimi ile açıklandığı görülmektedir.

Civa(II) Tiyosiyanat, oldukça zehirli bir inorganik bileşiktir. Beyaz toz yapısında bir maddedir. Sarmal yapıdadır. Yüksek bir ısı kaynağının varlığında yılan benzeri bir katı oluşturan, ekzotermik bir reaksiyon başlatır. Reaksiyon başladıktan sonra kendini devam ettirebilir ve bu süreçte ona devamlı bir alevin eşlik ettiği görülmektedir. Firavunun yılanı, başlatıldıktan sonra kendini devam ettirebilen bir tepkime olduğundan, geçmişte piroteknikte de kullanıldığı bilinmektedir.

Oluşumun Kimyasal Reaksiyonları

Reaksiyonu aşamalı olarak inceleyelim:

  • ·1) Civa(II) tiyosiyanatın tutuşması sonucunda civa(II)sülfür, karbon disülfür ve karbon nitrür oluşur.

2Hg(SCN)2 (k)   ->   2HgS(k) + CS2 (I) + C3N4  (k)

  • 2) Oluşan civa (II) sülfür, elementel civa ve kükürt dioksit gazı üretmek için oksijen ile reaksiyona girer.

HgS(k) + O2  (g)    ->      Hg(I) + SO2  (k)

  • 3) İlk tepkimede oluşan diğer bir ürün olan karbon disülfür ise oldukça yanıcı bir maddedir. Üretildiği an oksijen ile reaksiyona girerek karbon dioksit ve kükürt dioksit gazlarını üretir.

CS2 (I) + 3O2  (g)   ->      CO2 (g) + 2SO2 (g)

  • 4) Tepkime sonucu oluşan ürünlerden, karbon nitrür ise yapının yılan benzeri bir yapı oluşturmasının asıl nedenidir. Şaşırtıcı görünümü sağlayan kahverengi, çözünemeyen kütleyi oluşturur.

2C3N4 (k)   ->     3(CN)2  (g) + N2  (g)

  • 5) Bu tepkime sonucu oluşan azot gazı inert yani aktif olmayan bir gazdır ancak disiyan gazı siyanür oluşturmak üzere kolayca indirgenebildiğinden oldukça zehirlidir.

Firavun Yılanının Yapısı ve Deneyde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Civa(II)tiyosiyanatın yanmasıyla oluşan, yılana benzeyen ve katı gibi görünen bu madde aslında oldukça kırılgandır ve yapı olarak küle benzeyen bir maddedir. Genelde iç kısmı, dışından daha koyu gözükmektedir. Neredeyse tamamen karbon nitrürden oluşmuştur. Bu madde kırıldığında ise ortama zehirli gazlar da salınacaktır bu yüzden deneyin sonucunda yılan parçalandığında civa atık kabına konulması gerektiği de mutlaka bilinmelidir.

Bilimin Gizemi
Bilimin Gizemi

Bilimin Gizemi

Sonuç olarak, dışarıdan izlendiğinde sihir gibi görünen, görenleri hayrete düşüren bu yılan benzeri karmaşık yapının sebebi yalnızca kimyasal reaksiyonlardır. Hatta bu karmaşık görünen maddenin oluşum tepkimelerini anlayabilmek için temel bir kimya bilgisi bile yeterlidir. Yani firavun yılanını basit kimyasal tanımlar ile anlayabilmek mümkündür. Buna benzer kimyasal oluşum ve deneyler düşünüldüğünde kimyanın ve bilimin büyüleyiciliğinden etkilenmemek mümkün değil diyebiliriz. Bu sonsuz alanın gizemleri, insanı ve insanlık merakını adeta içine çekiyor. Bugüne kadar denk gelmeyenler için; madde hakkındaki bilimsel bilgiler, söylentiler, yazılar ve görseller yanında birkaç element sayesinde oluşan firavun yılanının nasıl da yoktan var oluyor gibi gözüktüğünü, oluşurken gerçekleştirdiği dallanmaları ve kırılganlığını bir deneyi izleyerek görmek çok daha açıklayıcı olacaktır.

Bu içeriğimde sizlere firavunun yılanı nedir? firavunun yılanı hikayesi ve firavunun yılanında bilimin gizeminden bahsettim. Umarım beğenirsiniz..

İlginizi Çekebilir: Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Sude Ercan makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Firavunun Yılanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.