Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Yurtdışında, Instituts Français ve Alliances Françaises, özellikle verdiği kurslar ve sertifikalar sayesinde Fransızca öğrenmek için en iyi yerlerdir. Sertifikalarından bazıları hem Milli Eğitim ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verilen hem de ömür boyu geçerliliğini koruyan DELF ve ileri Fransızca dil dereceleri olan DALF gibi geçerlidir. Dünyada bir yılda yaklaşık olarak 450.000 DELF-DALF derecesi verilmektedir.

Fransız mesleki dereceleri, Paris Ticaret ve Sanayi Odası tarafından tasarlanır ve geliştirilir. A1 ile C1 seviyesine kadar Fransızcanın iş, uluslararası ilişkiler, turizm, alanındaki hâkimiyetini tanımlar.

Bu kurum aracılığıyla verilen bu dünya çapındaki sertifikalar, dil öğretmenlerinin Fransızca seviyesini saptamak ve öğrencilerin çalışmalarını tanımak için eğitim alanında da sunulmaktadır.

Instituts Français

Fransa, Fransızca öğretmek ve öğrenmek için çok geniş bir yapıya sahiptir: Instituts Français, yabancı dil olarak Fransızca kurslar verir ve yılda yaklaşık olarak 600.000’den fazla öğrenciyi bünyesinde ağırlar.

Bilimsel ve akademik alanlarda Instituts Français, 120 ülkede 236 Campus France ofisinde Fransa’da yükseköğrenimi teşvik etme çalışmaları sürdürmekte, aynı zamanda kamu ve özel ortaklar tarafından ortaklaşa sağlanan burs programlarını da organize eder.

6 Maddede Nasıl Fransızca Öğrenebiliriz
6 Maddede Nasıl Fransızca Öğrenebiliriz?

6 Maddede Nasıl Fransızca Öğrenebiliriz?

O Ülkede Dil Eğitimi Almak

Fransızca ya da başka bir dil olsun, yapabileceğiniz en iyi şey, öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu ve orada yaşadığı ülkeye gitmektir. Bu ülke sadece Fransa olmak zorunda olmamakla beraber İsviçre, Belçika gibi anadili Fransızca olan birçok ülke olabilir. Ana dili Fransızca olan ülkeye gittiğinizde, bu dili çok kolay bir şekilde öğrenebileceğinizi veya çok hızlı bir şekilde öğrendiğiniz dili geliştirdiğinizi fark edeceksiniz. Bir dile bilimsel olarak ne kadar çok maruz kalırsanız, o kadar hızlı ve daha etkili öğrenebilirsiniz. Ancak, bu tür bir dil öğrenme yönteminin neredeyse tamamen finansal durumunuza bağlı olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Altyazılı Yabancı Bir Dizi Veya Film İzlemek

Birçok kişi tarafından denenmiş bir yöntem olan altyazılı bir film veya dizi izleyebilirsiniz. Bununla birlikte, burada alışılagelmiş bir durum var. Örneğin, Fransızca öğrenecek ve hemen bir TV dizisi izlemeye başlayacaksınız, Fransızca seslendirme ve Türkçe altyazılarla izleyeceksiniz ve Fransızcanızın iyi gelişebileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü bu yöntemle sadece bir arpa boyu yol kat edebilirsiniz.

Başka bir yöntem, örneğin, tekrar Fransızca öğrenmek için bir film veya TV dizisi izlemeye karar verdiniz. İzlediğiniz TV programının veya filmin Fransızca dublajlı ve Fransızca altyazılı olarak izlemek size çok şey katacaktır. Önceki yönteme nazaran bu yöntemle öğrenmek sizin dil öğreniminizi bilimsel olarak %15 daha etkili bir şekilde arttıracaktır.

Youtube Videoları İzlemek

Yeni bir dil öğrenmek için yapabileceğiniz şeylerden birisi de Youtube videolarını izlemektir. Fransızca öğrenmek istiyorsunuz ve kısa videolar izlemek için eğlenceli geliyorsa, bu yöntem tam size göre. Anladığınız hızda konuşan ve istediğiniz tarzda Fransızca içerik üreten bir Youtube kanalı bulun ve videoları izlerken hem eğlendiğinizi hem de Fransızca öğrenebildiğinizi keşfedeceksiniz.

Kitap Okumak

Öğrenmek istediğiniz dil ister Fransızca olsun ister başka bir dil olsun o dilde kitap okumak size büyük fayda sağlayacaktır. Ama öncelikle basit ve anlaşılması düzeyde olan kitaplarla başlamalısınız. Bu şekilde, kelime dağarcığınızı arttırırken, dildeki kalıpları, zamanları ve zaman uyumlarını kolayca anlayabilirsiniz.

Bir Kelime Defteri Oluşturmak

Kendiniz için bir kelime defteri oluşturmak, yeni bir dil öğrenmek açısından size çok fazla yarar sağlar. Yeni bir dil öğrenirken, yeni kelimeler öğrenmelisiniz. Bir Kelime defteri oluşturmak, yeni kelimeler öğrenmenize ve öğrendiğiniz kelimeleri daha kolay hatırlamanıza yardımcı olur. Geceleri yatmadan önce kelime kitabınızdaki kelimeleri tekrarlarsanız, sabah kalktığınızda bu kelimeleri hatırladığınızı göreceksiniz ki bu yöntem bilimsel olarak kanıtlanmış çok etkili bir yöntemdir.

Çevrimiçi (Online) Dil Eğitimi Almak

Yeni bir dil öğrenmek için bu dili konuşmanız gerekir. Fransızca öğrenmeye başladıysanız, çevrimiçi dil eğitimi almak size çok yardımcı olacaktır. Özellikle de eğitim aldığınız bu kişi Fransızca öğretmeni ise, daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Ayrıca, çevrimiçi dil eğitimi almak çok kolaydır. Nerede olursanız olun, evde veya bir kafede çevrimiçi dil eğitimi alabilirsiniz ve bu eğitim diğer dil okullarının maliyeti kadar değildir. Modern internet çağında, birçok web sitesi çevrimiçi dil eğitimi vermektedir.

Post-it

Yabancı bir dil öğrenmeyi kolaylaştırmak istiyorsanız, renkli yapışkan kâğıtlar olan Post-it kullanabilir, odanızdaki veya evinizdeki tüm öğelere yapıştırabilir ve Fransızca karşılıklarını öğrenebilirsiniz. 

8 Maddede Neden Fransızca Öğrenmeliyim
8 Maddede Neden Fransızca Öğrenmeliyim

8 Maddede Neden Fransızca Öğrenmeliyim?

Fransızca bir dünya dilidir

Beş kıtada 300 milyondan daha fazla insan Fransızca konuşmaktadır. Fransızca konuşan ülkelerin oluşturduğu uluslararası bir organizasyon olan OIF, toplam 88 üye Devlet ve hükümetten oluşur.  Fransızca, resmi kayıtlara göre dünyada İngilizce ’den sonra en çok öğrenilen ikinci yabancı dil ve dünyada en çok konuşulan beşinci dildir.

Fransızca, İngilizcenin yanı sıra dünyanın her ülkesinde öğretilen tek dil olma özelliğini taşır. Fransa, yaklaşık bir milyona yakın öğrenciye Fransızca dil kursları düzenleyen en büyük uluslararası kültür enstitüleri ağına sahip bir dildir.

Uluslararası İş Piyasası için Bir Dil Olma Özelliği

Fransızca ve İngilizce konuşma yeteneği, uluslararası iş piyasasında çok önemli bir avantajdır. Fransızca bilmek, Fransa’daki ve Fransızca konuşulan diğer bölgelerindeki ve ülkelerdeki Fransız şirketleri ile ticaret yapabilme fırsatı sağlar. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri ve yabancı yatırım için önemli bir nokta olan Fransa, çok önemli bir ekonomik ortaktır.

Kültür Dili Olması

Fransızca, uluslararası mutfak, moda, tiyatro, görsel sanatlar, dans ve mimarlık dili olarak literatürdeki yerini edinmiştir. Fransızca bilmek, orijinal Fransızca edebiyat eserlerinin yanında film ve şarkılara ulaşım sağlar. 

 Seyahat Dili Olması

Fransa, dünyanın en çok turist çeken destinasyonlardan biridir ve yılda 87 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Biraz Fransızca bile konuşmak, Paris’i ve Fransa’nın tüm bölgelerini ziyaret etmeyi çok daha keyifli hale getirir ve Fransa’nın kültürü ve yaşam tarzına dair fikirler sunar. Ne demişler 1 dil 1 insan 2 dil 2 insan.

 Yükseköğrenim Dili Olması

Fransızca öğrenmek ve bilmek, Avrupa’nın ve dünyanın en iyi yükseköğrenim kurumları arasında bulunan ünlü Fransız üniversitelerinde ve işletme okullarında eğitim alma fırsatı sunar.

Uluslararası İlişkilerin Dili Olması

Fransızca, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, NATO, UNESCO, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Uluslararası Kızılhaç ve uluslararası mahkemelerin hem çalışma dili hem de resmi dilidir. Fransızca, AB kurumlarının genel merkezinin bulunduğu üç şehrin de ana dilidir: Strazburg, Brüksel ve Lüksemburg. Fransızca öğrenmek bunun için önemli.

Öğrenmesi Eğlenceli Bir Dil Olması

Fransızca öğrenmek çok kolaydır. Piyasada Fransızca öğrenmeyi hem çocuklar hem de yetişkinler için eğlenceli hale getiren birçok yöntem bulunur.

Diğer Dilleri Öğrenmek için de Yardımcı bir Dil Olması

Fransızca öğrenmek demek, diğer dilleri özellikle Roman dillerini (İspanyolca, İtalyanca, Portekizce) ve İngilizceyi öğrenmek için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır, çünkü İngilizce kelimelerin önemli bir yüzdesi Fransızcadan gelmektedir.

Sevgi ve Aşkın Dili Olması

Fransızca öğrenmek, genellikle aşk dili olarak adlandırılan güzel, zengin, melodik bir dildir. Fransızca aynı zamanda düşünceyi yapılandıran ve eleştirel düşünceyi geliştiren analitik bir dildir olarak tanımlanır. Sonuç olarak dil öğrenmek tamamen sizin gayretlerinize dayalı bir şeydir. Fransızca öğrenirken de eğleneceğinizi ve kendinize değer katacağınızı unutmayın. Umarım içeriğimizi okuduktan sonra Fransızca öğrenebilir miyim? Gibi bir soru kalmamıştır..

İlginizi Çekebilir: İngiltere’de Yurtdışı Eğitim (Geniş Rehber)

Tayfun Ataman makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Fransızca Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.