Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Televizyon Kelimesi Nereden Gelir?

Televizyon, 20. yüzyıl başlarında Yunanca uzak, Latince görmek anlamlarından türetilen televizyon sözcüğü şuan hayatımızın tam ortasında yer almaktadır. Daha sonraları Türk Dil Kurumu televizyon sözcüğüne karşılık olarak uzgörüm ve uzgöreç kelimelerini önermiştir.

Geçmişten Günümüze Televizyon Tarihi

1923 yılında John Logie Baird tarafından Hasting kasabasında icat edilen televizyon tarihi ilk görüntüsünü ise 1926 yılında yayınlamıştır. Sonrasında televizyon elektronik eşya olarak satılıp geniş kitlelere hitap etmeye başlamıştır. Bu döneme kadar siyah beyaz yayın yapan televizyon tarihte 1940 yılından itibaren renkli yayınlara başlayarak günümüze kadar gelmiştir. 1968 yılında ilk resmi kanal olarak belirlenen TRT ile haber, belgesel gibi yayınlar hedef kitleye sunulmuştur.

Dizi Film Yayınları

Televizyon tarihinde 1970 yıllarında ise Amerika Birleşik Devletleri’nde dizi ve film yayınları başlamıştır. Geçmişten bu güne akıllardan silinmeyecek bazı dizi ve filmler şöyledir; Dallas 1978- 1991, Uzay Yolu 1966-1969, Kara Şimşek 1982-1986 yıllarında yayınlanarak izleyicilerine oldukça keyif vermiştir. Zaman geçtikçe televizyon tarihindeki yayınlar da kademeli olarak değişip, hedef kitleyi eğlendirmeye yönelik oluşturulmuştur. Kültür, sanat, eğitim gibi yayınlar televizyon tarihinde 1980 yıllarında hedef kitleyle buluşturuldu. İzleyiciler artık eğlenmekten daha çok bilgi edinilecek programları izlemeye yöneldi. 1990 ve sonrasında ise yayınlanan programlarda büyük bir değişikliğe gidilerek eğlence, televole, arkası yarın ve pembe dizilerin yer aldığı yayınlar seyircilere sunuldu. Boş zamanlarını televizyon karşısında geçiren toplum olarak tarihe kazındık.

Daha da sonraları artık oturup izlemekten daha fazlasını ister hale geldik ve yayınlanan yarışma, reality show, evlilik programları gibi gibi programlarda yer almaya başladık. Tabi zamanla televizyon tarihinden daha çok beklentiler oluştu. Alt gelirli ailelerin olmazsa olmazı haline geldi. Televizyon tarihten bu güne oturma odasında herkesin görebileceği bir yere koyuldu. Koltuklar televizyonun şekline göre dizayn edildi ve günün her saati televizyon izlensin veya izlenmesin açık şekilde bırakıldı. Bu durum üst gelirli ailelerde değişti mi dersiniz? Küçük bir değişim sağlandı ve televizyon oturma odasına koyulmadı ve televizyon izleseler bile farklı köşelerden izlemeye başladılar.

Haber enformasyon akışını ise farklı mecralardan edinmeye yöneldiler. Bu sayede tek seslilikten daha çok daha sorgulayıcı araştırmacı kişilikler oluştu. Televizyon tarihi çocukları nasıl etkiledi diye sorarsanız da, 0-3 yaşındaki çocuklarda özgüven eksikliği başladı. 3-7 yaşındaki çocuklarda gerilim yükseldi, korku öğrenildi, kekemelik başladı. 7-12 yaşındaki çocuklarda ise zeka geriliği, hayal gücünün azalması ve erken ergenlik dönemi başladı

Televizyonun Zararları
Televizyonun Zararları

Televizyon’un Zararları

Sağlık Problemlerine Neden Olur

1 saatten fazla televizyon karşısında kalan bireylerin duyma ve görme duyularında gerileme görülmektedir. Çok fazla sese maruz kalan çocukların ileriki yaşamlarında sağlık problemleriyle karşılaşacağı aşikar bir gerçek. Saatlerce televizyon karşısında oturan bireyler zaman içerisinde hissizleşme, karşılık vermeme gibi sorunlarla karşılaşmaktadır. Zamanının birçoğunu televizyon karşısında geçiren bireyler ve çocuklar ödevlerden, derslerden, yapılacak olan toplantılardan veya projelerden uzaklaşıp başarısız birey haline gelir. bu durum da zamanla insan psikolojini olumsuz etkilemektedir.

Kültürsüzleşmeye Neden Olur

Tarihsel ve toplumsal olarak gelişme süreci olarak bilinen kültür kavramı, gelecekteki kuşaklara ayna görevi görmektedir. Doğumdan ölüme kadar birey ailede gördüklerini veya toplumda görüp benimsediklerini gelecekteki kuşaklara aktarmaktadır. Televizyon tarihinin hayatımıza girmesi ve olmazsa olmazımız haline gelmesiyle kültürsüzleşme de artmıştır. Televizyonda görülen görsel veya edinilen enformasyon nedeniyle birey kültürel bir karmaşaya girmektedir. Geçmişten bu güne televizyon tarihi de zaman içerisinde kültürsüzleşmeye neden olmaktadır.

Yanlış Bilgi Verebilir

Televizyonda paylaşılan enformasyonun kesin bir doğruluğu olmamakla birlikte değişkenliği zaman içerisinde yanlış bilgi aktarımına neden olmaktadır. Günümüzde son dakika olarak yayınlanan haberlerin çoğunluğunun kesinliği yoktur. Anlık enformasyon akışının sağlanması gerekçesiyle hedef kitleye yanlış bilgi de verilebilir. Yanlış bilginin önüne geçilebilir mi diye düşündüğümüzde ise, araştırmacı ve sorgulayıcı bir kişilik iseniz doğru bilgiye çok geçmeden ulaşabilirsiniz. Zaman ve mekan değiştikçe bilgi de değişiklik gösterebilir. Doğru bilgiye ulaşmak için ilk adım ise araştırmacı bir kimliğe bürünmek.

Soyutlama Yapar

Televizyon karşısındaki birey eğlenceye ve bilgiye doyuyor. Sosyal çevre, araştırmacı kişilik, kendine zaman ayıramama gibi sosyal faaliyetlerden uzaklaşan birey zamanla asosyal bir kimlikle karşı karşıya kalabiliyor. Bu durum bireyin hem sosyal yaşamını hem de psikolojik yaşantısını negatif yönde etkilemektedir. Ailesinden, arkadaş çevresinden uzaklaşan birey zamanla televizyonla kendini özdeşleştirip mutsuz, hayattan zevk almayan bir kişilik haline bürünebiliyor.

Televizyonun Faydaları
Televizyonun Faydaları

Televizyon İzlemenin Faydaları

Eğlendirir

İş hayatında, okul yaşamında veya gündelik problemlerden sıkılan birey kendini televizyon karşısında bulabilmektedir. Yayınlanan eğlence kanallarını izleyerek bir nebze de olsa sorunlarını unutabilmektedir. Yayınları izleyerek eğlenen ve bu sayede çevresine pozitif enerji saçan birey bu sayede hem kendi yaşantısını hem de çevresindekilerin yaşamında aktif rol alabilir. Televizyonun her ne kadar çok dezavantajı var desek de aslında toplum olarak izleyip keyif aldığımız en büyük teknolojilerden bir tanesi diyebiliriz.

Bilgi Verir

Bilginin doğruluğu her zaman tartışılmıştır. Televizyon sayesinde edinmiş olduğumuz bilgilerin toplum yaşamına etkisi oldukça büyük. Televizyon sayesinde dünya genelinde olup bitenlerden haberdar olup, el uzatma yardım etme gibi imkanlar bizlere sunulmuştur. Öyle ki televizyon sayesinde kan ihtiyacı olan hastanelere bile artık kolayca ulaşabiliyor ve toplumsal fayda sağlayabiliyoruz.

İlginizi Çekebilir: 6 Maddede Pazarlamada Renk Psikolojisinin Önemi

Gulcan Saglam makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Geçmişten Bugüne Televizyon Tarihi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.