Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhabalar, bu yazımda geleneksel iş modellerinin nasıl dijitalleşme adımları attığından bahsedeceğim.

Ne de olsa günümüz teknolojisinde geleneksel işler dijitalleşiyor, dijitalleşmeye mecbur kalıyor.

dijital tarım

Tarım

İlk çağlardan 1800’lü yıllara kadar uğraşılan bir iş. Hatta Mısırlılar bile uzun süre Kızıldeniz’in taşacağı zamanlar hesaplanıp, ona göre tarım yapılmıştır. Tarımda da en büyük sorun hep verim olmuştur. Tüm devletler zamanında tarımı nasıl verimli kılabiliriz diye ciddi kafa patlatmışlardır. Şimdi sorabilirsiniz ” Tarım en eski geçim kaynağı. Nasıl olur da dijitalleşebiliriz ki?

Bu sorunun cevabı ise . Agrovisio’ da. Agrovisio, yapay zeka ile tarım alanlarını takip ederek verimliliğini arttıran girişim.

Dükkan Sahipleri

Eskiden dükkanlar sadece satış için bulunurlardı. Ardından restourant olayı çıktı. İnsanlar dışarıda yemek yemeye başladılar, ancak günümüzde bir yemek yemek de yetmiyor. Czn Burak ya da Nusr-et mesela. Bu insanlar sadece bir yemek sunmuyorlar, onlar farklı bir deneyim tasarlıyorlar..

Artık kimse Maslow hiyerarşisinde en alttaki fiziksel geçinme aşamasında kalmayı istemiyor, kendini gerçekleştirmek, bir şeylere girişmek istiyor.

dijtal banka

Bankalar

İlk bankalar 2.yy’da Mezopotamya’da ortaya çıkmış ve ilk kez tahvil/çek/senet kullanıma sunulmuştur. İlk evrensel banka 13.yy’da Floransa’da kurulmuş. Türkiye’de ise ilk banka 1863 yılında Osmanlı Bankası kurulmuş

Bankaların genel olarak işlevleri ise;

 • Hizmet Verme
 • Kredi Verme
 • Parasal İşlemler (Bütün Ödeme İşlemleri)
 • Para Politikası Teşvikinin Aktarımı (Faiz)
 • Yatırım İşlemleri (Menkul Kıymetler)
 • Ekonomik Fonksiyonlar

 

2010’lu yıllara kadar bankacılık genel itibari ile 1863 yılındaki halinden çok da farklı değildi, sadece çeşitliliği artmıştı, ancak 2010’lu yıllarda teknolojinin de gelişmesi ile artık insanlar sadece bir işte çalışmak istemiyor, deneyim istiyor. Artık bankalar öğrencileri çekmeye çalışıyor, örnek mi istiyorsun?

Bankaların kuluçka merkezleri

 • İş Bankası – Workup
 • TEB – GİRİŞİM EVİ
 • Al Baraka – GARAJ
 • Kuveyt Türk – LONCA GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ
 • Garanti – GARANTİ PARTNERS
 • Akbank – AKBANK LAB

Bu, sadece bir kaçı..

yeni nesil fabrikalar

Sanayiler

Sanayi hayatımıza 1825’li yıllarda yapılıyor, ve günümüze kadar çok güçlü bir yer ediniyor bizde. Türkiye’de de ilk Osmanlı zamanında 1853’de kurulmuş. Cumhuriyet döneminde’ de ilk kez 1925 yılında kurulmuş fabrika. Günümüzde ki fabrikaların, sanayilerin büyük bir kolu duygusal bağ kurabilmiş markaların fabrikaları. Bizim üretmekte sıkıntımız yok, bizim duygusal olarak etkileme sorunumuz, yani değer katma konusunda eksiğimiz var. Artık bir arabının, bir çantanın fiyatının %75’ini duygusal, soyut değerleri belirliyor.  Bir BMW ile Audi arasında makine olarak fark yok ama konumlandırılmış marka algısı farklı. Türkiye’de halen para sanayide. Gelin inşaate değilde teknolojiye yatırın;

Ne de olsa geleneksel işler dijitalleşiyor..

Yatırımcı, Girişimci, Ülke birlikte kazansın.

Holdingler

Holdingler birden çok alanda faaliyet gösteren firmalar grubudur. Holdingler’de dijital alanda yenilikler yapmalılar(çünkü pazarda tutunmaları için gerek)

Esas Ventures 200M$’lık girişim fonu ile Esas holding ya da Kworks ile Koç holding burada faaliyet gösteriyor. Bu sayede örneklerden biri..

Bunlar girişimcilere bir takım avantajlar ve bir takım maddi/manevi destek veriyorlar, yani kısaca değer katan, duygusal bağ kurmaya olanak sağlayan bir ürün ve o ürünü ise iyi bir pazarlamak gerek, yoksa hayatımız değer kazanmaz. Değer kazanmayan hayat sürünmeye mahkumdur.

Korona sonrası iş hayatında kalma yarışında eğer cebelleşmek istemiyorsanız : Corona iş hayatında ne gibi bir değişikliğe sebep oldu?

Dijitalleşmenin sonunda işsiz kalmamak için(2030 tahmini 800 milyon işsiz) : Üniversite Mezunu Olurken Edinilmesi Yetkinlikler

Yatırım ve startup diyorsanız gelin 212’den Ali bey’i dinleyin : Ali Bey’den Girişimcilere Tavsiyeler

İyi okumalar…

İlginizi Çekebilir : Türkiye’de Neden Dünyaya Açılan Yüksek Katma Değerli Marka/Ürün Yok?

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Geleneksel İşler Dijitalleşiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.