Öğrenci Blogları

Gerilla Pazarlama Nedir? 3 Örnek

Bu yazımda kişisel düşüncemden bahsederek söylemem gerekirse pazarlamanın en sevdiğim ve en başarılı bulduğum halini sizlerle paylaşmak, sizleri de bu konuda bilgilendirmek istedim. Gerilla pazarlama nedir, bu pazarlama türünün faydaları nelerdir, dezavantajı var mıdır ve bunun gibi soruları cevaplayacağız. Keyifli okumalar.

Pazarlama nedir

Pazarlama Nedir?

Benim de çok eğlenceli ve dahiyane bulduğum bu pazarlama biçiminden bahsetmeden önce sizlere her daim duyduğumuz ve tabi ki duymaya devam edeceğimiz pazarlamanın ne olduğundan biraz bahsetmek isterim doğrusu. Bu basit tanımın ne olduğunu bilirsek gerilla pazarlamanın eğlendiren görüntüsünün aslında masumane yüzleri gülümseten bir amaçtan öte olduğunu anlamamız daha kolay olacaktır.

Pazarlama elimizde bulunan bir ürün ya da hizmetin yapmak durumunda olduğumuz satışını artışını sağlayabilmek adına piyasa durumunun araştırılması, ihtiyaçların ortaya çıkarılması, gerekli satış için eleman yetiştirilmesi ve ürün ya da hizmetin tanıtılması gibi gerçekleştirilen işlemlerin tümüne denir. Yani pazarlama, işletmelerin bir ürün ya da hizmeti müşterilerin dikkatini çekebilmek adına çeşitli strateji ve planlamaları geliştirdikleri ve uyguladıkları süreçlerin bütününe denir.

Kitlesel Pazarlama Nedir?

Bir ürünü büyük miktarlarda üretme, satışa sunabilme stratejisidir. Amaç yüksek satış ile max gelir elde etmektir. Kitlesel pazarlama zamanla önemi kaybetmiştir. Bunun en önemli sebeplerinden biri de kişisel olarak ya da daha odaklı bir pazarlama stratejisinin daha çok kullanılması. Kitlesel pazarlama, gerilla pazarlama ile birlikte daha büyük bir marka bilinirliği elde edinilebilir.

Kitlesel Pazarlama Araçları Nelerdir?

Sosyal Medya

Günümüzde çok detaylı bilgilerimizin olduğu sosyal medyalar güzel bir kitlesel pazarlama aracıdır. Örneğin bir fenomenin 1 m abonesi varsa yaptığı bir reklam kitlesel pazarlama stratejisidir.

Televizyon

Televizyon eski bir kitlesel pazarlama aracıdır. Televizyonun en büyük dezavantajı genel olarak reklamları hedefleyememektir. Gün geçtikçe televizyon reklam pazarı küçülmektedir.

Radyo

Eskisi kadar olmasa da kullanılan bir kitle pazarlama aracıdır. Bu pazarlama türü yalnızca ses olarak iletildiği için yazılı içeriklerin çok iyi hazırlanması gerekmektedir.

Gazete

Gazete’de dijitalleşmeden nasibini almıştır. Günümüzde birçok gazete hem website hem de online gazete satışı ile gazete anlayışını günümüze göre değişerek gelişmektedir. Halen aktif olarak kullanılmaktadır.

Dergi

Dergiler belirli kullanıcı grupları için iyi bir pazarlama aracıdır. Örneğin ürününüz eğer spor ise spor içeren dergiler sizler için daha verimli ve daha etkin olacaktır, ancak gazeteden daha pahalı olabilir.

E-posta pazarlama

Günümüzde ki baş tacı araçlardan biri de şüphesiz e-posta pazarlamasıdır. Bir çok site dönüşüm alabilmek için e-postaları kullanırlar. Verimli kullanılırsa iyi bir marka bilinirliği sağlanılabilir. (örneğin son zamanlarda aposto!)

Gerilla pazarlama örneği

Gerilla Pazarlama: Yaratıcı Pazarlama

Bu pazarlamada da durum farksızdır. Akılcı stratejiler ile dikkati toplamak, büyük resme odaklanmak.

Gerilla pazarlama Jay Conrad Levison’un “Guerilla Marketing: Secret for Making Big Progits from Your Small Business” kitabında kullanılan bir konsept olarak ortaya çıkmıştır. Aslında dünya çapında bilinen büyük markalar için ortaya çıkmış bir fikir olmasa da şu an dünya devi markalar tarafından ciddi bir kullanıma sahiptir.

Burada bütçenin pek bir öneminin olmadığı ancak hayal dünyasının çalıştığı bir pazarlama dünyasından sizlere bahsediyorum. Bu pazarlama bize ” Bütçesi küçük hayalleri büyük işletmeler için ortaya çıkmıştır” der. Şaşırdınız değil mi? İşte gerilla pazarlamayı en özgün bırakan durum tam olarak bu. Bilinen, geleneksel pazarlamadan çok farklı bir pazarlama türüdür.

Gerilla pazarlama düşük bütçe ve sıra dışı metotlar ile müşterinin alım boyutunda artışı hedefleyen yani düşük maliyet ile yüksek kar elde etme içgüdüsü ile temel atan bir pazarlama biçimidir. Aynı zamanda stratejisinde viral olma fikri de yatar.

Gerilla Pazarlama Nedir| Gerilla Pazarlamanın 2 Modeli

İlki hayal gücü: Öyle bir fikir olmalıdır ki müşteriye vov dedirten türden merak uyandırmalıdır.

İkincisi de düşük bütçe: Bu pazarlama biçimini gerçekleştirirken hayal gücünün de büyüklüğü ile eşit orantılı olarak giderin az olmasıdır. Böylece gerilla pazarlama markanın büyük küçük olmasına bakmaksızın düşük bütçe ile istenilen sonuca ulaşılmayı sağlamış olur.

Gerilla Pazarlama Avantajları Nelerdir?

Gerilla pazarlama nedir? 3 örnek | öğrenci blogları

Bu eşsiz pazarlama biçiminin faydalarından bahsedersem marka sahibi olan herkese neden bu pazarlama metodunun mutlaka uygulanması gerektiğini çok daha iyi aşılamış olmayı umuyorum.

Viral Olması Olasıdır

Gerilla pazarlama stratejisinin temelinde viral olma hedefi yatmaktadır. Doğru stratejiler ile bu durum da gerçekleşebilir. Böylece marka reklamı ile daha çok kitleye ulaşarak daha hızlı hedef kitleye ulaşılabilir.

Bilinenin Dışındadır

Normal şartlarda reklamlar insanlara çok güven vermeyebilir. Ancak bu farklı pazarlama biçimi ile insanların dikkatinin çekmesi ile güven duygularında olumlu bir etki görmek mümkündür.

Akılda Kalıcıdır

Daha öncesinde de söylediğim gibi alışılmışın dışında olması ile dikkat çeken bir pazarlama biçimi olduğu için yaratıcı sunumlar insanların aklında kalacaktır. Tabii bu durumda hedef kitlenin aklında kalmak istenilen amaca ulaşmaya fazlası ile etki edecektir.

Gerilla Pazarlama Dezavantajları Nelerdir?

Gerilla pazarlama avantaj/dezavantajları

Olumlu etkileri olan ve düşük bütçe ile gerçekleştirilen bu pazarlama metodu zararsız gibi görünse de göz ardı edilemeyecek dezavantajlarının olduğunu da söyklemeden geçmek mümkün değildir. Peki onlar nedir dersek;

Yanlış Yorumlanabilir

Eğer yaptığınız reklamda en ufak bir strateji hatası varsa ya da kafalarda oluşabilecek küçücük bir soru işaretine dahi yol açabilecek bir yorum gerektiren reklam olmuşsa kesinlikle olumsuz sonuçların olması büyük olasıdır. Hatta hedef kitleye ulaşmak yerine sahip olunan daimi müşterilerin kaybı bile söz konusu olabilir. Bu sebeple çok iyi düşünülmeli ve planlanmalıdır.

Zamansızdır

Gerilla pazarlama, sonucunu öngörmesi güç bir pazarlama biçimidir. Yani bu pazarlamadan oluşacak sonuçlar üzerine marka adına gelecek zaman planlamaları yapmak ya da büyümek gibi işletmede risk içeren uygulamalara kalkışmak kesinlikle doğru bir plan olmayacaktır. Çünkü gerilla pazarlamada yapılan stratejiler zamansızdır ve her ne kadar viral olma ve akılda kalıcılık gibi olumlu etkileri olasa da ne sonuç doğuracağı asla öngörülemez.

Gerilla Pazarlama Örnekleri

Bu sevdiğim pazarlama türünün birkaç örneğini inceleyelim.

Skoda’nın mercedes’den farksız olduğunu anlatmak istediği bir gerilla pazarlama
Mc donalds’ın zekice tasarladığı ve iştah kabartan bu stratejisini reddetmek ne mümkün
Pürüzsüz bir cilt hayal edenlere verilmek istenen harika mesaj

Bu yazı ile gerilla pazarlamanın ne olduğuna ve ne kadar önemli bir pazarlama biçimi olduğuna değinmek istedim. Her markanın uygulaması gereken harika bir pazarlama metodu.

Bu yazımla gerilla pazarlama hakkında edinmek istediğiniz bilgiye ulaşmış olmanızı dilerim.

İlginizi Çekebilir: Nöro Pazarlama Nedir?

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Exit mobile version