Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Gig Ekonomisi Nedir?

Gig ekonomisi belirli bir yere bağlı kalmadan yapılan yapılan işler bütününe denir. Freelance ekonomisi de denmektedir. Gig “short time job” yani “kısa süreli iş” demek. Nedeni ise proje bazlı oluşması.

Neden Gig Ekonomisi? Gig Ekonomisine Geçiş Nedenleri

2005 – 2020 arasında 14 kere resesyon olduğunu sizlere önceki yazılarımda anlattım. İnsanlar belirli dilimlerde kendini bir şey zannettiğinde dünya ve çark bir tokat atıyor. Bunun en büyük sebebi ise kapitalist düşünce. Daha çok kâr, daha çok kâr diye diye sistemleri balonlaştırıp sonra da patladıklarında ” aa neden battı ki, hâlbuki biz bir şey yapmadık ki” diyoruz. Olan halka oluyor.

1) İnsanoğlu Her Zaman Kendini Gerçekleştirmek İstedi

Günümüzde gençlerin en büyük tutkusu “kendi işinin sahibi olmak”. Unıversum şirketinin araştırmasına göre Türk gençlerinin %43’ü girişimci olmak istiyor. Bu oran çok güzel bir oran. Nedeni ise çok belli, gençlerin ana odağı, ana motivasyonu X jenerasyonu gibi “para” değil. X jenerasyonuna ver havucu deli gibi uğraşsın. Ancak günümüzde ki gençler ” neden, niye, nasıl, kime” gibi sorular soruyor. Çünkü X jenerasyonu darbe sonrası geldiği için “emre itaat” çok önemli bir durum, lakin ardından gelen Y jenerasyonu ve ardından gelen Z jenerasyonunda ki kişilerin amacı ” Zaten doğumumdan şimdiye kadar resesyonlar, krizler oldu. Benim isteğim bir amaca, bir değere ortak olmak” diyor.

2) Bilinçaltından Bir Ses: Özgürlük

İnstagram ya da Youtube’u açıyorsun, bir de bakıyorsun ki adamlar parayı vurmuş ya da geziyor ve gezerek para kazanıyor. Aklından geçiriyorsun ” Vay anasını be, ben günde 8 saat kafa patlayım, evi geçindirmeye çalışayım. Millet gezsin bir de para kazansın.” ve iç ses bildiğin haykırıyor “özgürlük” diye.

3) Daha Akıllı Para Kazanmak İstemez misin?

Hepimiz bir şeyler ile uğraşarak para kazanıyoruz. Kimimiz günde 8 saat, kimimiz 12 saat. Ancak burada bir önemli dipnot düşmem gerekecek;

Daha az çalışarak daha çok kazanabilirsin fakat yeterince çalıştıysan.

Ne mi demek?

Eğer alanında uzmansan saat başı gelirin artacaktır. Dünya da bir çok uzman böylece hem işini yapıyor, hem de dünyanın sayısız harikasını geziyor.

4) Firmalar İçin Daha Az Maliyet

Firmalar operasyonlarına bir takım arkadaşı alırken sigorta, prim vb. gibi durumlarla uğraşmak yerine uzaktan yapılabilecek işlerde freelancerlara veriyor. Alan memnun satan memnun hesabı. Fakat unutmayalım, saat başına freelancerlar daha fazla ücret alır. Çünkü siz bir kişiyi bordrolu işe alırsanız ayda 160 saat karşılığı vermiş oluyorsunuz. Freelancer ise proje bazlı iş yaptığı için saat başı daha fazla ücret alacaktır. Örnek mi?

Sosyal medya uzmanını bordrolu almak isterseniz, örneğin net 4000₺ verdiğinizi varsayalım ki bu da 25₺/saat etmekte. Bir freelancer ise sizden örnek olarak 40₺/saat isteyebilir. Sosyal medya işi için mesela ayda 20 saat harcarsanız (günde 1 saat) 20*40₺ = 800₺ edecektir. Hem sizin işiniz kaliteli ve uygun bir fiyata gerçekleşmiş olacak, hem de freelancer emeğinin hakkını alabilecektir.

Gig Ekonomisi Örnekleri
Gig Ekonomisi Örnekleri

Gig Ekonomisi Örnekleri Nelerdir?

Gig ekonomisi örneklerini aşağıda sıralıyorum.

  • Airbnb
  • Uber
  • Bionluk
  • Upwork
  • İdemama
  • Armut ve bilimum uzaktan yapılabilecek tüm işler..

Eğer gig ekonomisi hakkında daha çok bilgi isterseniz, Inc sitesinin içeriğine de bakabilirsiniz.

Devletler Ve Firmalar İçin Gig Ekonomisi Sıkıntıları

  1. Gig ekonomisinde bir sigorta primi olamayabileceğinden devlet nasıl bir önlem alacak?
  2. Satın aldığı hizmetin kötüye kullanımında firma ve devlet nasıl bir tutum sergileyecek? Devletlerin regülatif kararları nasıl olacak?, ve bu karar sektörleri nasıl etkileyecek? gibi kolayca akla gelen bir takım sorunların şimdiden öngörülüp kararlar alınması gerekecek.

Bu yazımda sizlere gig ekonomisi nedir, gelecekte gig ekonomisi, gig ekonomisi ve devlet gibi başlıklara kendimce yorum getirmeye çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Sevgiyle…

İlginizi Çekebilir: İnovasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: 4 Maddede Geleceğin İş Modeli: Gig Ekonomisi Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.