Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Madem Fellow programına başvurular başlamış ve hatta başvuru süresinin bitmesine de az kalmış, Türkiye’de girişimcilikle ilgilenen kesimin yakından takip ettiği, artık adını duymayanın kalmadığı, Fellow programına on binlerce başvurunun yapılıp onlarca adayın ancak seçilerek bünyesine dahil olabildiği Türkiye Girişimcilik Vakfı’nı (Girvak) şöyle etraflıca ele alacağım.

Girişimcilik Vakfı |  Girişimcilik Vakfı Nedir? Kuruluşu

Öncelikle şunu söylemeliyim ki böyle bir vakfın dünyadaki tek örneğinin Türkiye’de olması itibariyle çok şanslıyız ve ülkemizdeki girişimcilik ekosistemi adına umutlu olmakta gayet haklıyız. Vakfın kuruluş gayesi de tam olarak bu minvalde. Çünkü Girişimcilik Vakfı, 2014 yılında Sina Afra öncülüğünde Türkiye’nin gelişimini, değişimini ve değer yaratır bir ülke konumuna yükselişini girişimcilik sayesinde hızlandırmak niyetiyle kuruldu. Kurucularının arasında Türkiye’nin önde gelen girişimcileri olduğu gibi ayrıca girişimciliği destekleyen iş insanları ve fikir önderleri de bulunmaktadır.

Girişimcilik Vakfı | Amacı

Girişimcilik Vakfı’nın amacı esasen henüz bir fikri olan veya olmayan ve daha kariyerini girişimcilik çerçevesinde şekillendirmeye karar vermemiş kitle üzerinde özellikle nüfusun yarıdan fazlasını teşkil eden genç nüfus özelinde girişimcilik kültürünü yaymak ve girişimciliğin değer katan bir alan olduğunu anlatarak onlara ilham vermektedir. Girvak gençleri içlerinde bulundurdukları dışa vurulmaya hazır olan, geleceğe umutla bakabilmemizi sağlayacak potansiyelleriyle değişimin anahtarı olarak nitelendiriyor. Dünyanın daha iyi bir hale getirilebilmesi için bu değerlerden beslenen bir bakış açısını ve yola çıkmak için gereken cesareti önemsiyor. Start, Fellow ve Giveback programları ile ayrıca dünya genelinde şirketler, fon sağlayıcılar ve yatırımcılar arasında adeta ördüğü ağ vesilesiyle düzenlediği etki programları ile değişimin öncüsü olmayı hedefliyor.

Girişimcilik Vakfı | Fellow Programı

Girişimcilik Vakfı her fırsatta dile getirdiği gibi fikre değil insansa yatırım yapıyor çünkü en nihayetinde girişimci ruha sahip gençleri desteklemek şiarıyla hareket ediyor. Buradan hareketle dünyada bir benzeri olmayan Fellow programı ile gençlere ilham kaynakları sağlıyor ve sektörün geniş networkündeki doğru noktalarla temasa geçmelerine hatta işbirliği yapmalarına önayak oluyor.

Seçilen Fellow’lara Sağlanan Olanaklar

İlham

FellowUp etkinlikleri bünyesinde girişimciler ilham verici serüvenlerinden bahsediyorlar. İki ayda bir düzenleniyor ve Fellow’lar için katılım zorunlu.

Tematik Konuşmalar

Alanında uzman kişiler ve Fellow’lar bir araya getiriliyor.

Uzaktan Eğitim Araçları

Gençler istedikleri alanda Girişimcilik Vakfı desteğiyle uzaktan eğitim araçları aracılığıyla eğitim alabiliyorlar.

GBOX

Fellow’ların kendi girişimlerine destek olunur.

Network

Girvak’a göre ilhamı network ile birleştirmek girişimciliğin altın kurallarından biri. Fellow’lar program süresince katıldıkları etkinlikler ve tanıştıkları kişiler sayesinde global bir networkün parçası haline geliyorlar.

Burs

Burada fikirlere değil, insana yatırım yapıldığında Fellow’ların programa katılımlarını ve kişisel gelişimlerini desteklemek için 12 ay boyunca 500 TL burs tahsis ediliyor.

Altın Bilet

Gençler girişimcilik ekosistemine dahil olabilmeleri adına fuar, kongre ve atölyelere davet edilirler.

Fellow’luğun İlk Yılı

  • Yurtdışı Gezisi
  • FellowUp (Konuşmacı)
  • Sponsor Şirketlerle Projelere Katılımı
  • Staj Fırsatları
  • Etkinlik ve Konferanslara Katılım

Fellow’luğun İkinci Yılı

  • Sofiskill Eğitimleri ve Workshoplar
  • Yurtdışı Konferansları İçin Kura Hakkı
  • Sponsor Şirketlerle Projelere Katılımı
  • Staj Fırsatları
  • Etkinlik ve Konferanslara Katılım

Fellow’lardan Beklenenler

Katılım

Fellow’ların FellowUp etkinliklerine sadece 1 katılmama hakkı var, sonrasında Yönetim Kurulu kararı ile program dışında kalıyorlar.

Girişim Elçilileri

Fellow Programı üniversite öğrencilerine yönelik olduğundan Fellow’lar okudukları üniversitede bir yandan programdan aldıkları ilhamı artırırken diğer yandan da girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla girişimcilik etkinlikleri düzenliyorlar.

Blog

Fellow’lar Giveback kültürünün bir parçası olarak katıldıkları etkinliklerden ve kendi deneyimlerinden yola çıkarak Girişimcilik Vakfı’nın blog sitesi olan Girisimle.com’da yılda en az 3 adet blog yazısı yazıyorlar.

Kimler Katılabilir?

Türkiye’de ikamet edip T.C. Vatandaşı olan, üniversitelerin 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında okuyan 17- 24 yaşları arasındaki tüm gençler katılabilir.

Seçim Aşamaları

Gençlerin girişimcilik potansiyelleri seçim aşamasında bilimsel ölçütler ile belirleniyor ve beş aşamadan oluşuyor.

1)CV Puanlama

İnternet üzerinden doldurulan CV’ler puanlanır.

2)Video

Geldik ilk aşamayı atlatmış bireylerin çoğunun bir Youtube kanalına sahip olma zamanının geldiğine işaret eden kısma. Adaylardan “Motivasyonun ne?”, “Neden girişimcilik?” sorularına cevap verdiği, maksimum üç dakikalık bir YouTube videosu hazırlamaları beklenir. Youtube’da #fellow2019 hashtagi ile geçen sene başvurmuş adayların hazırladıkları örnek videolara ulaşalabilir.

3)Online Mülakat

Adaylar ön seçim komitesi ile online olarak mülakat gerçekleştirir.

4)Visual Questionary

Girişimcilik karakterine uygunluğu anlamak için beş dakika süren Visual Questionary soruları yanıtlanır.

5)Yüz yüze Mülakat

Ve geldik son aşamaya. Artık finale kalmış adaylar Yönetim Kurulu üyeleri ile mülakat yapar ve belirli bir puan üzerinde alan herkes seçilir.

2020 yılı için başvurular açıldı ve son tarih 12 Temmuz. http://girisimcilikvakfi.org/ adresinden adaylar başvuruda bulunarak seçim sürecinin ilk aşamasını tamamlamış olabilerler. İlk aşama sonuçları 13 Temmuz sonrasında açıklanacak. Başvuruda bulunmuş veya bulunacak bütün arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim.

Girişimcilik Vakfı | Giveback Anlayışı

Giveback yani topluma geri vermek. Girişimciliği büyütecek olan mekanizma mutual ilişki prensibiyle işliyor. Yani toplumdan beslenen girişimci ondan aldığı düşünme şeklini, girişimci ruhu, adım atma cesaretini, paylaştıkça çoğalacak olan bilgiyi aynı ölçüde topluma geri verdiğinde girişimcilik kendine bulduğu sağlam zemin üzerinde daha derinlere kökleşecek ve aynı zamanda dallarıyla toplumun her kesiminde yaygınlaşacak. Bu sayede hem ekosistem büyüyecek hem de gençlerin kariyerlerini girişimciliğe yönlendirmeyi düşündüğü ve arzuladığı bir ortam yaratılabilecek. Giveback kültürü Fellow programının da dayanak noktası diyebiliriz. Fellow’lar ile her sene Giveback gala düzenlenmektedir.

Founders Pledge Ortaklığı ve Giveback Kültürü

Girişimcilik Vakfı “giveback”(geri verme) kültürünü aşılamaya çalışırken 2016 senesi itibariyle globalleşme yolunda adımlar atmaya başladı ve Founders Pledge ile anlaştı. Founders Pledge sistemi şöyle çalışıyor. İmza atan girişimciler, şirketlerinden exit ettikten sonra gelirlerinin en az %2’sini tercih ettikleri bir sivil toplum kuruluşuna bağışlamayı vaat etmiş oluyor. Tohum yatırım’dan Seri C yatırımı seviyesine kadar olan tüm girişimler Founders Pledge sözleşmesini imzalayabiliyor ve filantropi kültürüne destek oluyor. Girişimcilik Vakfı ise şu anda Founders Pledge’in Türkiye’deki ilk ve tek iş ortağı konumunda.

Girişimcilik Vakfı | Girişimcilik Vakfı’nın Yaptığı Projeler

Android Akademi, Girişimcilik Vakfı ve Google Türkiye olarak ülkemizde tekno-girişimlerinin sayısının artırılması amacıyla, Türk Hava Yolları, İTÜ ARI Teknokent General Mobile ortaklığında ve BTK destekleriyle Türkiye’deki genç yazılımcıların, girişimcilerin ve öğrencilerin Android programlama ve girişimcilik eğitimleri aldıkları, yazılım ve girişimci mentorları ile çalıştıkları programdır.

NEXT 2020

Amerikan Büyükelçiliği desteğiyle Türkiye Girişimcilik Vakfı ve Mef Üniversitesi ortaklığında hayata geçen NEXT 2020, Türkiye’de ilk defa eğitim teknolojilerini ve girişimciliği buluşturan programdır.

Build Your Future

2018 yılında başlatılan GIZ desteği ile Türkiye’de yaşayan mültecilere girişimcilik becerileri kazandırmayı hedefleyen projedir.

Needs&Leads

ihtiyaç sahibi genç girişimcilerle, tecrübeli girişimcileri, yatırımcıları ve kurumsal şirket çalışanlarını bir araya getiren bir programdır.

biBolu Girişimcilik Programı

Bolu Bağışçılar Vakfı ve Türkiye Girişimcilik Vakfı işbirliğinde, Turkish Philantrophy Funds destekleriyle gerçekleştirilecek olan , Bolu şehri özelinde gelişen bir girişimcilik ekosisteminin oluşmasına destek olarak, Bolu’nun ekonomik ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunmayı hedefler.

TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu

2018’de Girvak ortağı TSKB ile hayata geçirilen TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu kapsamında Fellow’lar ve TSKB çalışanları, belirlenen konularda farklı fikir ve iş modelleri geliştirmişlerdir.

Airpreneurs

Fellow sponsoru Boeing ile 2016 senesinde başlayan ortaklık 2019 senesinde üçüncüsünü gerçekleştirilen Airpreneurs Programı ile devam etti. Üniversite öğrencilerinin havacılık alanında yeni fikirler ortaya çıkarmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilmiştir.

Ünlü&Co Kadın Girişimciler Akademisi

ile sürdürülebilir büyüme için toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı ve daha fazla kadının işgücüne katılımını destekleyen iş modellerine duyulan inançla kadınların girişimci ekosistemine kazandırılması ve iş hayatına katılımının artırılmasına destek olmayı hedeflenmektedir.

İş Bankası, Girişimlik Vakfı’nın ana destekçisidir. Fellow’lar ile yenilikçi fikirler geliştirmektedir. İş Bankası’na özel oluşturulan inovasyon elçileri takımı ile sene boyunca belirli konularda içgörüler paylaşılır, projeler hayata geçer. Aynı zamanda İş Bankası Workup ile mezunlar belirli aralıklarla ilham etkinliklerinde buluşmaktadır.

Shell, değer yaratan inovatif ürünlerini ve müşteri deneyimini gençlerin bakış açılarıyla ve vizyonlarıyla geliştirmek amacıyla Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın Alumni ve Fellowlarıyla birlikte senenin belirli zamanlarında bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunuyor, fikirler tartışıyor ve ortaya çıkan fikirleri destekleyerek mümkün olan ölçüde hayata geçirmeyi hedefliyor.

Allianz destekçi olduğu gibi Fellow’ların dahil olduğu inovasyon projeleri gerçekleştirmekte ve Fellow’lar farklı konularda Allianz’ın stratejilerine uygun fikir ve iş modelleri üretmektedir.

Girişimcilik Vakfı | #DijitalEvimizGirvak

Son Olarak Pandemi Sürecinde Girişimcilik Vakfı’nın faaliyetlerinde değineyim. Girişimcilik Vakfı tüm dünya ile birlikte içinde bulunulan bu zor süreci; tüm girişimcilik ekosistemi, Fellow’lar ve tüm gençler için nasıl bir faydaya dönüştürebileceği üzerine çalışıyor.

#DijitalEvimizGirvak’da Neler Oluyor?

#Gcoffee‘de her sabah Zoom uygulaması aracılığıyla GİRVAK Fellow ve Alumni’leri kahvede buluşuyor, bu zor zamanları birlikte atlatmak, yanlızlaşmak yerine birlikte dayanışma içinde güne başlamak için kahveler hep beraber sanal olarak içiliyor.

#Gtalk ile her iki haftada bir 20dk’lık canlı; girişimcilik, hayat, teknoloji sohbetleri ile tüm gençlerle buluşuluyor. Sosyal medya üzerinden canlı yayınlanacak Gtalks’un kayıtları da Girişimcilik Vakfı Youtube kanalından izlenebilir.

#Gtalks Hosted by Fellow ile Fellow’lar, kendi uzmanlık alanları olan konularda online buluşmalar organize ediyor; kendi deneyimlerini Fellow’lara geri vererek (Givwback) yaygınlaştırıyorlar.

#Gfounders bünyesinde GİRVAK’ta Fellow/Alumni olan ve girişiminin MVP’si olan girişimciler Fellow ve Alumni’ler ile bir araya geliyor. 15 günde bir yeni bir girişim ve kurucusunu ağırlayan bu etkinlikte; girişimciler yaşadıkları farklı problemleri, süreçleri danışıyor, fikir almak istedigi konuları dile getiriyorlar.

#FellowUp etkinlikleri de online olarak gerçekleştiriliyor. FellowUp’lar ekosistemin önde gelen girişimcilerinin hikayelerini dinleyerek, kendi hayatlarına yön verecek ilhamı bulmaya devam edecekler.

IBM Skillsbuild IBM’in yetişkinlerin dijital ve profesyonel beceri gelişimini desteklemek amacıyla başlattığı SkillsBuild programı dahilinde gerçekleştirilen işbirliği ile daha önce Fellow Programına başvurmuş ve 5’inci aşamaya kadar gelmiş tüm gençlere IBM Skillsbuild’in kapılarını açıyoruz. Eşsiz bir öğrenim platformu olan Skillsbuild ile evde kalmayı öğretici ve eğlenceli hale getiriyoruz. Gördüğümüz üzere Girvak yalnızca seçtiği Fellow’lara değil herkese ve tabii gençleri az da olsa kayırarak değer katmaya devam ediyor. Aday son aşamaya kadar gelip seçilmemiş olsa bile ona yönelik etkinlik de düzenleniyor. Diğer taraftan, Girişimcilik Vakfı Fellow’larına özel etkinlikler sunmasının yansıra birçok içerik herkesin kullanıma açık oluyor.

Yukarıda elimden geldiğince her yönüyle Girişimcilik Vakfı’nı açıklamaya çalıştım. Yine de kafasında hala soru işareti kalmış olanlar vakfın internet sitesini ve sosyal medya hesaplarını inceleyebilir ve düzenlenen etkinliklerden haberdar olmak için takip edebilirler.

İlginizi Çekebilir: İŞ HAYATININ SOSYAL MEDYASI: LINKEDIN

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Girişimcilik Vakfı Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.