Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Son yıllarda epeyce aşina olduğumuz akıllı saatler, akıllı bileklikler, sanal gözlükler ve daha niceleri… Bu yazımda gittikçe kullanımı artan ve insanlar arasında sağladıkları çeşitli kolaylıklardan dolayı oldukça yaygın olan bu işlevsel ürünlerin hepsini içinde barındıran giyilebilir teknoloji alanını anlatacağım. Giyilebilir teknolojinin ne olduğundan, örneklerinden ve kullanım alanlarından, avantajları ve dezavantajları nelerdir ve giyilebilir teknolojinin hayatımıza kattığı yeniliklerden bahsedeceğim.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir teknoloji, aksesuar olarak ya da kıyafetin bir parçası olarak üstümüzde taşıyabileceğimiz teknolojik ürünleri tanımlamak için kullanılır. Bu ürünler bilgisayarlara, akıllı telefonlarla senkronize olarak verilerin telefonlarınıza veya bilgisayarlarınıza aktarılmasını da sağlar.

Giyilebilir Teknoloji Örnekleri
Giyilebilir Teknoloji Örnekleri

Bazı Giyilebilir Teknoloji Örnekleri

Bu başlık altında akıllı saatler, bileklikler, VR-AR ve akıllı gözlükler gibi bazı giyilebilir teknoloji örnekleri hakkında bilgiler vereceğim.

Akıllı Saatler

Giyilebilir teknoloji ürünleri arasında en yaygın olan ürün akıllı saatlerdir diyebiliriz. Bu cihazların genel özellikleri şunlardır:

 • Kalp atış hızını ölçme
 • Telefon görüşmesi yapabilme ve telefon bildirimlerini alabilme
 • Telefonlarda da kullandığımız Spotify gibi bazı uygulamalar akıllı saatlere uyumludur.
 • Yakılan-alınan kalorilerin ve adımların hesaplanabilmesi

Akıllı Bileklikler

Akıllı saatler ile pek çok ortak özellikleri olmasına rağmen, akıllı bileklikler daha çok spor amaçlı kullanılır. Akıllı saatler günlük ve iş hayatı için daha kullanışlıdır. Örneğin akıllı saatlerde gelen çağrıları cevaplayabilirken akıllı bilekliklerde sadece görebiliyorsunuz. Ancak fiyatları arasında büyük fark vardır. Bu yüzden de akıllı bileklikler birçok kişi tarafından tercih edilir.

Akıllı Gözlükler

Bu gözlükler sayesinde insanlar fotoğraf ya da video çekebiliyor hatta bazı ileri teknoloji ürünlerinde müzik de dinlenebiliyor.

Sanal Gerçeklik (VR) Gözlükler

Teknoloji kullanarak oluşturulan tamamıyla hayali bir dünyada bulunuyormuş hissi yaratan aletlerdir. Oyun oynarken, film izlerken ve daha birçok alanda insanlar tercih eder.

Artırılmış Gerçeklik (AR) Gözlükler

Gerçek dünyadaki çevreyi zenginleştirerek gerçekliğe birtakım eklemeler yapar.

Kullanım Alanları

Giyilebilir teknoloji; sağlık, spor ve fitness, eğlence, eğitim, sanayi başta olmak üzere birçok alanda hizmet veren ürünleri kapsamaktadır.

 • Formda ve aktif kalmak
 • Kilo vermek, Daha düzenli olmak
 • Genel zihinsel ve fiziksel sağlığınızı izlemek gibi hedeflere ulaşmanıza yardımcı olur.

Sağlık

Bu alandaki faydası için şunları söyleyebiliriz:

 • Hasta verilerinin doğru ve eksiksiz kaydedildiğinden ötürü kişiye uygun tedavilerin uygulanmasını sağlar.
 • Doktorlar hastanın sağlık durumuyla alakalı bilgileri, ilaç kullanım takibini, fiziksel aktivite ve diğer verilerin aktarılmasını bu teknoloji sayesinde daha kolay ve etkili inceleyebilme imkanını elde eder.
 • Yukarıdaki özelliklerin yanı sıra, kalp atış hızınız, yediğiniz yiyeceklerden aldığınız kalori, uyku düzeniniz ve yaptığınız egzersizler hakkında da bilgi verir.

Spor ve Fitness

Bu alan için giyilebilir teknolojiyi kullanan insan sayısı çok fazladır. Bu cihazlar sayesinde:

 • Diyet ve egzersiz programlarınızı düzenli bir şekilde ayarlayabilirsiniz.
 • Yaktığınız kalori miktarını ve  attığınız adım sayısını takip edebilirsiniz.
 • Spor ve fitness alanındaki kullanımları sağlık alanıyla da yakından ilişkilidir. (Verilerin hastalık durumunda kullanılması ya da diyet programlarıyla alakalı olarak)

Eğlence

Giyilebilir teknoloji ürünleri eğlence sektöründe de önemli rol oynar. Burada da VR ve AR gözlükler ön plana çıkıyor. Sanal Gerçeklik kullanımıyla sanal bir evrende hareket edebilir, gerçek hayattan soyutlanmış, yepyeni bir dijital ortamı tecrübe edersiniz. Bu gözlükler sayesinde izlediğiniz film ve dizilerin ya da oynadığınız oyunların sanki içindeymişsiniz gibi hissedersiniz. Artırılmış Gerçeklik kullanımı ise gerçek dünyayı sanal dünya ile birleştirir. Bir diğer deyişle gerçek hayatın üzerine metin ya da görüntü gibi bilgileri yerleştirir ve gerçekliği artırır. Kullanıcılar bu bilgilerle etkileşime girebilir. Bu kullanımın en güzel örneklerinden biri Pokemon Go oyunudur. Kullanıcıların yakınlarında Pokémon tespit ettiğinde Bluetooth bağlantısı ile kullanıcılara uyarı veren, gerçek dünyada Pokémon yakalayabildikleri bir oyundur.

Eğitim

Eğlence alanında olduğu gibi Sanal Gözlükler eğitim alanında da katkıda bulunuyor. Öğrenciler, pratik gerektiren derslerde canlandırılmış sanal ortamda çalışmalar yapabilirler ve pratik kazanabilirler. Öğrenciler şu an kullandıkları kaynaklardan zenginleştirilmiş görseller veya videolar ile daha çok yararlanabilir ve öğrencilerin derslere olan ilgi ve alakaları artırılabilir.

Sanayi

Sanayide kullanılan giyilebilir teknolojiler sayesinde, çalışanların verimliliği ve iş güvenliği artar. Örneğin akıllı eldivenler üzerindeki sensörler ve ekranla fabrikalara verimlilik ve izlenebilirlik kazanımları sağlıyor. Çalışanlar el terminali ve ekranlarla uğraşmak yerine sadece eldiven üzerinden yapabiliyorlar ve bu sayede işteki hata payını azaltmanın yanı sıra zamandan da tasarruf etmiş oluyorlar.

Askeri

Askerlerin fiziksel ve mental sağlık durumlarıyla ilgili çıkarımlarda bulunulmasına yardımcı olurlar. Ayrıca sanal gerçekliği kullanarak çeşitli savaş simülasyonları oluşturulup deneyim kazanmaları da sağlanır.

Giyilebilir Teknoloji'nin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir
Giyilebilir Teknoloji’nin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

Giyilebilir Teknoloji Ürünlerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Şüphesiz giyilebilir teknoloji ürünlerinin birçok avantajı olmasına rağmen bazı ciddi dezavantajları da bulunmaktadır. İşte giyilebilir teknolojinin bazı avantaj ve dezavantajları:

Zaman Tasarrufu ve Verimlilik

Aynı anda birden fazla iş yapılabildiği için süre konusunda etkili olurlar.

Verimlilik tarafında ise yukarıda bahsettiğim sektörlerde olduğu gibi sorunlar daha hızlı ve etkili çözülür.

Farklı cihazlarla işbirliği

Giyilebilir cihazlar diğer sistemlere kolayca bağlanabildikleri için cihazlar senkronize bir şekilde çalışır.

Sizlerinde tahmin ettiği gibi bu cihazlar genelde oldukça pahalıdır. Bu da daha az sayıda insanın bu ürünlerden yararlanmasına sebep olur.

Farklı cihazlarla bağlanabilmesi güzel bir özellik olsa da bu özellik problem de yaratıyor. Örneğin Apple Watch akıllı saatleri sadece Iphone marka telefonlara uyumlu bu yüzden Apple Watch almak isteyen birinin Iphone marka bir telefona da ihtiyacı olmuş oluyor.

Bu iki dezavantajın yanı sıra batarya kapasitesi ve veri güvenliğinin sağlanması konusunda da sorunlar ortaya çıkabilir.

Giyilebilir teknoloji ürünleri geçmişten günümüze büyük bir yol kat ederek gelmiştir. İnsanlar artık bu ürünleri günlük yaşamlarına entegre etmişlerdir. Yaşamlarını daha kolay, rahat, güvenli ve eğlenceli hale getiren bu teknoloji gittikçe yaygınlaşıyor ve ağını genişletiyor. Bunun bir sonucu olarak da sadece son birkaç yıldaki yeniliklere baktığımız zaman bu teknolojinin gelişmeye daha ne kadar devam edeceğine dair ileride vücut ile etkileşime giren sensör sayıları arttırılarak vücuttaki diğer değerlerin de ölçülebileceği ve bir çok konuda giyilebilir teknoloji ürünlerinin bilgi verebileceği gibi öngörüler vardır. Ne kadar devam edeceğini kestirmek mümkün olmasa da giyilebilir teknolojinin büyük bir hızla ilerlemeye devam edeceğinden şüphemiz yok.

İlginizi Çekebilir: Akıllı Kontrol Teknolojileri

Dogukan makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Giyilebilir Teknoloji Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.