Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

88 / 100

Google Tag Manager Ne Yapar?

Google Tag Manager, Google’ın website optimizasyonu için oluşturduğu uygulamalardan biri.

Dijital pazarlama veriler üzerinde gelişir. Ne tür bir siteniz olursa olsun, ister büyük bir e-ticaret sitesi, ister kişisel bir web sitesi, ister küçük bir işletme sitesi olsun, insanların sitenizle nasıl etkileşime girdiğini anlamak önemlidir. Google Analytics, aradığınız birçok önemli bilgiyi sağlayabilir, ancak tek başına kullanıldığında sınırlamaları vardır. Sitenizi etiketleyerek ve Google Tag Manager, Google Analytics ile birlikte kullanarak, aksi takdirde yapabileceğinizden çok daha fazla veri toplayabilirsiniz. Google tag manager kullanımı ve arayüzü kolaylığı sayesinde sizlere daha fazla değer katar.

.

Google tag manager nedir? Algoritması nasıl çalışır?
Google tag manager nedir? Algoritması nasıl çalışır?

Google Tag Manager Nedir| Google Tag Manager kullanımı kolay mı?

Google’a göre, “Google Tag Manager, pazarlamacıların ve web yöneticilerinin web sitesi etiketlerini tek bir yerde kullanmasına izin vererek etiket yönetimini basit, kolay ve güvenilir hale getirmeye yardımcı oluyor.”

Bunun, herhangi bir pazarlamacının web geliştiricisine ihtiyaç duymadan kullanabileceği “basit” bir araç olduğunu söylüyorlar.

Aslında, Google Tag Manager bazı teknik bilgi veya eğitim (kurslar veya kendi kendine öğretilen) olmadan kullanımı kolay değildir.

Etiketleri, tetikleyicileri ve değişkenleri nasıl ayarlayacağınızı anlamak için bazı teknik bilgilere sahip olmanız gerekir. Facebook piksellerine düşüyorsanız, Facebook izleme piksellerinin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir.

Google Tag Manager’da etkinlik izleme ayarlamak istiyorsanız, “etkinliklerin” ne olduğu, Google Analytics’in nasıl çalıştığı, etkinliklerle hangi verileri izleyebileceğiniz, raporların Google Analytics’te nasıl göründüğü ve nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Kategorilerinizi, işlemlerinizi ve etiketlerinizi adlandırın.

GTM’de birden fazla etiketi yönetmek “kolay” olmasına rağmen bir öğrenme eğrisi vardır. İşin en zor tarafını atlattıktan sonra, GTM izleyebileceğiniz şeyler konusunda oldukça açık olacaktır.

Google Tag Manager Nedir| Google Tag Manager Nasıl Kurulur?

Google Analytics (GA) kullanıyorsanız, Google Tag Manager’ı kullanmaya başlamak o kadar da zor olmayacaktır. İşte web sitenize kurmak için temel bir adım adım kılavuzu:

 1. Adım: Google Tag Manager hesabı oluşturun.
 2. Adım: Kapsayıcı kodunu sitenizdeki her sayfaya ekleyin.
 3. Adım: İlk tag’inizi oluşturun. (genellikle, GA kod snippetidir)
 4. Adım: Tag’in tetiklenip tetiklenmediğini görmek için Ön izleme Modunu etkinleştirin.
 5. Adım: Ziyaretlerin kaydedildiğinden emin olmak için GA gerçek zamanlı raporuna gidin.
 6. Adım: Kapsayıcıyı yayınlayın.

Google Tag Manager Terimleri 

GTM Kodu Nedir? GTM’de Etiketler

Etiketler, bilgi toplamak ve üçüncü taraflara göndermek için bir siteye eklenen kod snippetleridir. Etiketleri kaydırma izleme, form gönderimlerini izleme, anket yürütme, ısı haritaları oluşturma, yeniden pazarlama veya kullanıcıların sitenize nasıl geldiğini izleme gibi her türlü amaç için kullanabilirsiniz. Ayrıca dosya indirme, belirli bağlantılara tıklama veya alışveriş sepetinden kaldırılan öğeler gibi belirli etkinlikleri izlemek için de kullanılırlar.

Siteler genellikle birkaç farklı etiket kullanır ve bunların tümünü oluşturmak için gereken kod miktarı, özellikle doğrudan sitenin kaynak koduna giderek etiket eklemeye veya düzenlemeye çalışıyorsanız oldukça zor olabilir. Google Tag Manager, etiketlerle çalışma işlemini basitleştiren kullanıcı dostu, web tabanlı bir ara yüze sahip bir araçtır. GTM ile kaynak koduna dokunmanıza gerek kalmadan etiket ekleyebilir, düzenleyebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz.

Google Tag Manager, kodunuzun çalışmadığını size bildiren harika bir özelliğe sahiptir. Bu, tag manager’a geri dönmeniz ve kodu düzeltmeniz gerektiğini bulmanızı kolaylaştırır.

GTM, belli ki bir Google ürünü olsa da, yalnızca AdWords veya Analytics gibi diğer Google hizmetleri için etiketlerle çalışmakla sınırlı değildir. Twitter, Bing Ads, Crazy Egg dahil olmak üzere birçok farklı üçüncü taraf etiketini yönetmek için kullanabilirsiniz. GTM’de şablonu olmayan başka bir etiket varsa, kendi özel kodunuzu ekleyebilirsiniz. GTM’nin iyi çalışmadığı yalnızca birkaç etiket türü vardır

GTM Tetikleyiciler Nedir?

Tetikleyiciler, Google Tag Manager kullanmanın bir başka önemli özelliğidir. Tetikleyiciler, sayfanızda gerçekleşen etkinliklerdir. Sayfada bir etkinlik olduğunda etiketler tetiklenir. Bu, bilgilerin etiketten toplanacağı ve seçtiğiniz yerde saklanacağı anlamına gelir. GTM’nizin Google Analytics ile birlikte çalışmasının iyi bir fikir olmasının nedeni budur. Bir web yöneticisinin bilgi toplamayı seçebileceği birçok farklı tetikleyici vardır.

Tetikleyiciler, bir kullanıcı web sitesindeki düğmeleri tıkladığında, belirli bir sayfayı görüntülediğinde, daha fazla bilgi almak için aşağı kaydırdığında veya bir şey indirdiğinde olabilir. Formların ne zaman gönderileceğini veya satın alımların yapılmasını da içerebilir. Bunlar sadece birkaç örnektir, ancak Google Tag Manager ile seçilebilecek birçok farklı tetikleyici vardır.

GTM Değişkenler Nedir?

Google Tag Manager, bir tetikleyicinin koşulunun karşılanıp karşılanmadığını anlamak için farklı yönler kullandığında, bunlar değişkenlerdir. Bunlar aracı kullanmanın bir başka önemli bileşenidir. Değişkenler de çok özel bilgiler gönderme kapasitesine sahiptir. Değişkenler belirtebilirsiniz veya bir ziyaretçi bir bağlantıyı tıkladığında tüm tıklama türlerini dâhil etme seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu, tüm farklı değişken seçeneklerinin açık kalmasına izin verecektir. Tek bir URL’ye yapılan tıklamalar gibi belirli işlemleri izlemek istiyorsanız değişkenleri kullanın. İzlemek istediğiniz farklı değişkenler için hangi değerlerin gerekli olacağını anlamanız önemlidir.

Bazı değişkenler, kullanıcının bir sayfada yukarı veya aşağı kaydırma hızını, satın aldıkları miktarı veya sitenizin belirli bir sayfasında ne kadar zaman geçirdiğini içerebilir. Bu değişkenler, pazarlama veya kullanılabilirlik amaçları için gereken en önemli ve ilgili bilgileri izlemenize yardımcı olabilir.

Değişkenler, en belirgin bilgileri almanıza yardımcı olmak için hem tetikleyiciler hem de etiketlerle birlikte kullanılır. Önemsiz verilerin dışlanmasına yardımcı olabilir, böylece ihtiyacınız olduğunda tam olarak ihtiyacınız olanı elde edersiniz. Google her ürününde olduğu gibi Google, Tag Manager kullanımı arayüzünü oldukça sade yapmıştır.

GTM Çalışma Alanları Nedir?

Çalışma alanları Google Tag Manager’a yeni eklenen bir özelliktir. Bu özelliğin farkı ise bir projede bir çok kişinin egemen olabilmesi, hatta denemelerinizi bile buradan yapabilir ve sitenizin performasını geliştirebilirsiniz. Google Tag Manager’da eğer ücret ödemek istemiyorsanız 3 adet çalışma alanına sahip olacaksınız. Eğer Google Tag Manager 360 kullanırsanız sınırsız çalışma alanına sahip olabileceksiniz.

Etiket üret
Google tag manager nedir| google tag manager örneği

Google Tag Manager Örneği

Bu varsayımı düşünün: Dönüşümleri izlemek, davranışla tetiklenen e-postalar oluşturmak, belirli bir sayfada reklam yayınlamak ve hepsini bir analiz platformuyla izlemek istiyorsanız, bunu yapmak için tüm bu programlardan etiketlere ihtiyacınız olacaktır. Google Tag Manager ile ihtiyacınız olan tek şey bunu bir kez eklemek.

Google tag manager'ı kodla etkinleştirmek
Google tag manager nedir| google tag manager’ı kodla etkinleştirmek

Yani sonunda, etiketlerin bakımını ekibiniz için çok daha temiz ve kolay hale getirir.

Kısacası Google Tag Manager, web sitenizde veya mobil uygulamanızda pazarlama etiketlerini (kod snippet’leri veya izleme pikselleri) kodu değiştirmek zorunda kalmadan yönetmenize ve yerleştirmenize olanak tanıyan ücretsiz bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır ve kullanım aşamalarında da zorluk bulunmamaktadır. Göründüğü üzere google tag manager kullanımı çok kolaydır.

Google Tag Manager Nedir| Referanslar

 1. Dijital Pazarlama Okulu
 2. Google Developers
 3. Google Tag Manager
 4. Google Support
 5. Moz
 6. Orbit Media
 7. Oberlo
 8. Webfx
 9. Dynomapper
 10. İnsta Page

İlginizi Çekebilir: Dijital Pazarlamada Minimalist Stratejiler

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Google Tag Manager Nedir? 5 Adımda Kuruluşu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Trendler