Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Harvard Üniversitesi’ nden Alfonso Caramazza tarafından ortaklaşa yazılan ve Aralık ayında Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışma, görme engelli insanların renkler hakkında ne düşündüğünü belirlemek için yapılmadı. Daha ziyade, beynin gerçekte farklı bilgi türlerini nasıl işlediğine dair bulanık olan bilgi karmaşasını ortadan kaldırmak için yapılmış.
Bilim insanları daha önce yaptıkları araştırmalarda somut ve soyut kavramları düşünürken katılımcıların beyinlerini taradılar. Soyut kelimelere cevaben dil merkezlerinin ve somut kavramlarla harekete geçen bölümün duyusal merkezler olduğunu buldular. Ancak beynimizde düşünme ve hayal etme işini yapan bölümün sol ön temporal lob (kısaca ATL) olduğunu, zihnimizde tamamen soyut veya somut şeyleri canlandırmamızı sağladığını keşfetmişlerdi. Deneye katılan 26 kişiyle tekrarlanan testlere göre somut nesneleri düşünürken çalışan kısmın mediyal ATL, soyut nesneleri düşünürken ise dorsolateral ATL olduğu gözlemlendi.
renci blogları görme engelliler

Deney Nasıl Yapıldı?

14 görme engelli kişiyi ve doğuştan görme engelli 12 kişiyi bir beyin tarayıcısına soktular sonra onlara kelimeler okudular. Bu kelimelerin bazıları somut olarak hissedilebilen “fincan, tabak” gibi gündelik nesneler; bazıları “özgürlük, aşk ve zafer” gibi soyut, duyusal olmayan kavramlar; bazıları sadece görsel olarak algılanabilecek, “gökkuşağı ve kırmızı” gibi kavramlardı. Somut olarak hissedilebilen kelimeler tüm deneklerde mediyal ATL’yi harekete geçirdi. Soyut olan kavramlarda da tüm deneklerde dorsolateral ATL beklendiği gibi harekete geçti. Görme engeline sahip ve engeli olmayan denekleri birbirinden ayıran en önemli kısım ise renkler oldu. Görme engelli katılımcılar renkleri düşünüp hayal ederken, beyinleri bir duyguyu düşünüyor ve hayal ediyor gibi tepki veriyordu. Yani görme engellilerin de aslında renkler üzerine güçlü algıları mevcut. Ancak bu görebilen insanlarda olduğu gibi fiziksel bir yansıma değil, tamamen duygusal bir temelde oluyor.

İlginizi Çekebilir: İnstagrammable Hayatlarımız

KAYNAK

nidakaplan makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: GÖRME ENGELLİLER RENKLERİ NASIL HİSSEDER?
  • 8 Aralık 2019

    Bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim Muazzez hanım

    Cevap
  • 9 Aralık 2019

    Olayı çok net bir şekilde anlatmışsınız. Teşekkürler

    Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.