Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Growth hacking çok konuşulan ve popülerliği gittikçe artan bir terim. Türkiye’de çeşitli kurumların “Growth Hacker” pozisyonu için ilanlar verdiklerini gözlemliyorum. Her ne kadar girişimcilik ile bu kadar iç içe olan bir terimin sürekli zikredilmesi kulağa güzel gelse bile, bu aynı zamanda terimin yozlaşmasına sebep oluyor. Peki herkesin farklı bir fikir sahibi olduğu Growth Hacking nedir?

Growth Hacking| Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking, aslında karma bir kavramdır. Sean Ellis, bu kavramı; eksik gördüğü bir unvan için türetmiştir. Growth Hacking, sadece büyümeye odaklanan ve tek kuzey yıldızı büyüme olan bir “pazarlama tekniği“dir. Bunun sebebi ise Sean Ellis’in çalıştığı, “scale-up” diye bilinen, yani ölçekleme aşamasına geçmiş şirketlerin ihtiyaçlarında yatıyor. Bu şirketlerde, benzer segmentlerdeki diğer birçok şirket için olduğu gibi, büyüme hayatidir. Yeterince hızlı büyümek veya büyüyememek, şirketin ayakta kalıp kalamayacağını belirler.

Peki ama, amaç şirketi büyütmek ise; bu pazarlamaya girmiyor mu?

“Karma kavram” olmasının sebebi burada yatıyor. Pazarlamacıların tek derdi büyümek değildir. Onlar bütçeleri, planlamaları, dönüşümleri, maliyetleri ve daha birçok şeyi daha düşünürler. Ancak Growth Hacker’ın sadece tek bir derdi vardır: Daha hızlı büyümek.

Growth Hacker, büyüme yolunda hızlı ve küçük deneyler yaparak; optimizasyonu maksimize etmeye çalışır. Bu sürecin ise bir sonu yoktur. Test yapmayı, buna göre aksiyon olmayı ve sonuçları gözlemlemeyi sürekli tekrarlar.  Bu sırada risk almaktan çekinmez ve alışılmadık yöntemler izleyebilir.

Growth Hacking’in ne olduğunu ve Growth Hacker’ın ne yaptığını öğrendik. Peki Growth Hacker kimdir?

Growth Hacking| Growth Hacker Kimdir?

Growth Hacker, genellikle pazarlama bilen ve teknik arkaplana sahip bir kişidir. Genellikle sözünün altını çizerek, bu insanların “biraz pazarlama bilip kod yazabilen” kişiler olduğunu tekrardan vurgulamak istiyorum.

Her ne kadar Türkiye’de kendini “Growth Hacker” diye tanıtan insanların çoğunluğu kodlama bilmese bile, bu onların “Growth Hacker” olmadığı anlamına gelmez.

Bunun sebebi ise, “kod yazabilen / teknik arkaplana sahip” tanımında yatıyor. Bu biraz kafa karıştırmış olabilir, çünkü Growth Hacker’ın görev tanımında kodlamadan hiç bahsetmedik.  Kod yazabilmek veya teknik arkaplana sahip olmak; genellikle bir insanın mantık, algoritmik düşünme, detaylara dikkat gibi alanlarda gelişmiş olduğunu gösterebilir. Growth Hacker’a lazım olacak yeteneklerde.

Growth Hacker; analitik ve algoritmik düşünebilen, çok yaygın olan pazarlama ideolojilerinden uzak ancak pazarlamadan anlayan, detaylara dikkat edebilen, mantığı kuvvetli bireydir.

Tüm bu özelliklere sahip birisinin, işini tutkuyla yapması halinde başarılı olması KAÇINILMAZDIR.

Growth Hacking| Growth Hacking Ne Değildir?

Türkiye’de ve dünyada popülerleşmesi sebebiyle, bu terimin ne olduğundan çok ne olmadığıyla alakalı konuşmak daha elzem hale geldi. Özellikle Türkiye’deki “büyük” şirketlerin bu alandaki ilanları okunduğu zaman, İnsan Kaynakları departmanlarının konudan ne kadar bihaber olduğu anlaşılabilir.

En ve en çok karıştırıldığı alan, pazarlama ve türevleri. Growth Hacking, kesinlikle ve kesinlikle eşittir pazarlama demek değildir. Aynı şekilde, dijital pazarlama; Growth Hacking ile aynı şey değildir.

Growth Hacking aktiviteleri arasında dijital pazarlama bulunabilir, ancak Growth Hacking çok daha kapsamlıdır. Bunun sebebi ise Growth Hacking’in bir düşünce şekli, dijital pazarlamanın ise sadece bir pazarlama metodu olmasıdır.

Growth Hacking| Growth Hacker Kim Değildir?

Growth Hacking’in ne olduğuna dair yanılgının bir benzeri, Growth Hacker’ın kim olduğu konusunda da mevcut.

Growth Hacker, sadece içerik üreten kişi değildir. Sadece Arama Motoru Optimizasyonu yapan kişi değildir. Sadece reklam verip dönüşümleri kontrol eden kişi de değildir. Growth Hacker, bunların hepsini yapabilir. Ancak sadece birisine bağlı kalmaz.

Kısacası, Growth Hacker; birebir dijital pazarlamacı demek değildir. İkisi birbirinden çok farklı kavramlardır.

Growth Hacking| Growth Hacking – Growth Hacker’lar için Hedef Belirlemek

Growth hacking tam anlamıyla net bir şekilde tanımlanmadığı için, growth hacker‘lar için hedef belirlemek zor olabiliyor. Bunun farkına varan bazı growth hacker’lar, hedef belirlemek için çeşitli taslaklar belirlemişler.

Bu taslakların arasında en popüleri, SMART yani akıllı hedef taslağıdır.

smart hedef

SMART Hedefler

S: Spesifik, M: Ölçümlenebilir, A: Ulaşılabilir, R: İlgili, T: Zamana Bağlı
Şimdi her bir harfi teker teker inceleyelim.

Spesifik Hedef

SMART taslağına göre, hedeflerimiz spesifik olmalıdır. Çok genel hedefler belirlemek vizyonumuzu bulanıklaştırabilir. Örnek vermek gerekirse: işimizi büyütmek istemek çok genel bir hedeftir. Ancak daha fazla potansiyel müşteri istemek daha spesifiktir.

Çoğu durumda, hedefimiz ne kadar spesifik ise o kadar iyidir diyebiliriz. Eğer ki çok genel bir hedefimiz varsa, bunu daha spesifik yapmak için alt-hedeflere ayırabiliriz.

Ölçümlenebilir Hedef

Akıllıca hedefler için, bu hedeflerin ölçümlenebilir olması şarttır. Hedef koyarken, insan psikolojisi gereği genellikle belirsiz olmaya yatkındır. Belirsizlik, hedeflere ulaşmanın önünde çok büyük bir engel olabilir. Örnekle pekiştirmek gerekirse: daha iyi bir iş insanı olmayı istemek, ölçümlenebilir bir hedef değildir. Bunun yerine X sayıda kitap okumak, Y unvanına ulaşmak, Z sayıda konferansa katılmak; ölçümlenebilmek açısından çok daha makuldur.

Bazı hedeflerin, ölçümlemesi çok zor hatta imkansız olabilir. Bu durumlarda, ölçümlerimizi ana hedefimizle doğru orantılı şekilde ilerleyecek diğer faktörler üzerinden yapabiliriz. Her ne kadar kesin sonuçlar vermese bile, belirsizliğe çok daha iyi bir alternatiftir.

Ulaşılabilir Hedef

Bir hedefin ulaşılabilir olması, hassas bir konudur. Ulaşma zorluğunun dengesinin bozulması motivasyonu baltalayabilir. Bir hedefin kolay veya çok zor olması yeterince gelişmeyi engelleyebilir. Bu yüzden hedefin, çoğu durumda, potansiyelimizin sınırlarında çizilmesi daha iyi sonuçlar verebilir.

Ulaşılabilirlik terazisinin dengede kalması için, hedefin belirlendiği konuda bilgi sahibi olunması gerekebilir. Bu sayede potansiyelin ne olduğu konusunda daha iyi bir fikir sahibi olunarak, ulaşılabilirlik konusunda daha verimli hedefler belirlenebilir.

İlgili Hedef

Her ne kadar aşikar gözükse bile, hatırlatmakta fayda var. Mevcut konumdan ileriye götürmeye yardımcı olmayacak hedefler koymaktan mümkün oldukça kaçınmak gerekir. Hedef belirlenirken, asıl değer üretecek konulara dikkat edilmesi gerekir.

Zamana Bağlı Hedef

Zamana bağlı olmayan hedeflere sahip olmak tehlikelidir. Ertelemeye en müsait, geciktirilmeye yatkın hedeflerin en belirgin ortak özelliği; üzerlerine zaman damgası vurulmamasıdır. Hedeflerin kesin zamanlara bağlanması ve periyotlardan mümkün olduğunca kaçınılması gerekir.

Growth Hacking| Growth Hacking – Örnek Belirlenmiş Hedefler

 • Ay sonuna kadar blog trafiğini %15 arttırmak
 • Yürütülen mevcut sosyal medya kampanyasının süresi boyunca toplam 250 potansiyel müşteri ile görüşmek
 • Her ay 3.000 eşsiz ziyaretçi sayısına ulaşmak
 • Blog üzerinde bulunan içerik sayısını ay sonuna kadar %15 arttırmak

İlginizi çekebilir: Dijital Pazarlamaya Başlangıç

Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: Growth Hacking Nedir? – Geniş Rehber
 • 29 Mayıs 2020

  Growth Hacking, sürekli duyduğum ama tam olarak ne anlama geldiğini pek de bilmediğim bir şeydi. İçimdeki bilgi boşluğunu fazlasıyla doldurdunuz. Değerli bilgileriniz ve görüşleriniz için teşekkür ederim

  Cevap
  • 29 Mayıs 2020

   Bende öyle düşünüyorum..
   Growht Hacking özünde çok önemli bir konu. Çoğu startup kendini hack prensipleri ile geliştiriyor ve büyük firmalar ile rekabet edebiliyor.

   Cevap
 • 30 Mayıs 2020

  Growth Hacking’in ne olduğunu basit ve anlaşılabilir şekilde anlatmışsınız çok yararlı buldum çok teşekkürler.

  Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.