Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Giriş

Gittikçe artan ve türeyen zorluklar, hayatımıza güçlü kadın kavramını yerleştirdi. İş, aile, sosyal ve bireysel hayatlarında birçok engelle karşılaşan ve başa çıkmaya çalışan güçlü kadınlarımız var. Peki burada baba faktörünün yeri nedir?

Bu yazımda zorluklara karşı duran güçlü kadın kavramına benim bakış açımdan bakıp baba faktörünün etkisinden bahsedeceğim. İnternette bulabileceğiniz yazılardan farklı olarak bu yazıda içinizdeki potansiyeli fark etmenizi sağlayacağım. Ek olarak elimizde olmayan ve değiştirilebilir olmayan baba faktörünün etkisine değineceğim.

Güçlü Kadın Ne Demek?

Nedir bu güçlü kadın sözcük öbeği? Topuklu ayakkabılarını yere sağlam vurmak mı? Yalnızlıktan korkmamak mı? Biten ilişkiden sonra dimdik durmak mı yoksa? Ağlamazsam güçlü kadın olur muyum? Güçlü kadın ne demek?

İnternette araştırdığımız zaman ‘Eğer güçlü biri olmak istiyorsanız şöyle yapmalısınız, böyle yapmalısınız.’ gibi birçok maddeyle karşılaşabilirsiniz. İyi bir eğitim alabilirsiniz, birçok ülkeyi tek başınıza gezebilirsiniz, müthiş bir ailede büyümüş olabilirsiniz. Bu ve bunun gibi şeyler her ne kadar güçlü oluşunuzu arttırsa da içinizdeki hissi etkilemez.

Öncelikle her kadın güçlüdür. Sadece bazıları bu güçlerini kullanırlar. Bazıları ise daha pasif kalarak dışarıya yansıtamazlar. Tüm kadınlarımızın omuzlarında çok ağır yükler vardır. Bu ağır yüklerin çeşidi kadından kadına değişir. Ağırlığının göreceliği başkasına farklı gözükebilir ama o kişi için çok ağır olabilir. Bir kadın, karnında 9 ay çocuk taşıyıp üstüne yıllarca bakma yüküne sahiptir. Başka bir kadınsa işte çalışıp hayatını geçindirme çabasındadır. Genç bir kadınımız giydiği kıyafetiyle yargılanmadan, bakışlara maruz kalmadan sokakta yürüme zorluğuyla karşı karşıyadır. Kimisi için hafif, kimisi için ağır yükler…

Herhangi bir zorluk karşısında mağlup olsa da olmasa da o zorluğa meydan okumuş her kadın güçlüdür. Zorluğun derecesi isterse yüksek olsun isterse düşük, hiç fark etmez. Sonucunda kazansın ya da kaybetsin, ağlasın veya ağlamasın, başarsın ya da başaramasın, hiç önemli değil.

Var oluşumuzun özünde hayatımızı idame ettirme iç güdüsüyle yaşarız. Hayatımızı idame ettirmek basit bir süreç değildir. Karşımıza engeller çıkar. Bu engellerle savaşıp aşma iç güdüsüne de sahibiz. Bu savaşma iş güdüsü sadece erkeklerde değil, kadınlarda da mevcuttur. Biz kadınların yapması gereken bu iç güdüyü kullanmak.

Güçlü Kadın Nasıl Olunur
Güçlü Kadın Nasıl Olunur

Güçlü Kadın Nasıl Olunur?

Güçlü kadın nasıl olunur sorusu yanlıştır. Herhangi bir hareket yaparak, bir başarıya ulaşarak veya bir cümle söyleyerek güçlü kadın olunmaz. Güçlü kadın olduğun için bunları yaparsın. Önemli olan budur.

İlişkin bittiğinde ağlamamak, karşılaştığın zorluğun üstesinden gelmek, kariyerinde başarılı olmak, çocuk büyütebilmek, tek başına seyahat edebilmek… Bunları yaparsan güçlü bir kadın olursun denmesi yanlış. Zorluğun üstesinden gelebilmen ve engeli aşabilmen seni güçlü kılmaz. Başarılı bir kariyere sahip olmak da seni güçlü kılmaz.

Güçlü kadın nasıl olunur demek yanlışsa bunları yapan kadınların ortak özelliklerinin güçlü olması neden? Hepimizin iç güdüsünde savaşmak özelliği olmasından kaynaklı bu kadınların ortak özelliği içindeki gücü dışa vurmalarıdır. Potansiyellerini ve güçlü oluşlarını fark edip etkili biçimde kullanmalarıdır. Yapabildiklerinizin farkında olmak size verilen en büyük güçtür. Bunu verimli şekilde kullanmak sizi güçlü kılar.

Karşılaştığınız zorlukta başarılı olamazsanız bu sizi zayıf kılmaz. Önemli olan zihinsel veya fiziksel olarak savaşmanızdır. Sizin için güçlü olmak pes etmemekse, pes etmeyin. Sizin güçlü kadın anlayışınız savaşmaksa, savaşın. Sonucu ne olursa olsun sizin için güçlü olmak ne demekse onu sergileyin.

Benim için güçlü olmak tek başıma ayaklarımın üstünde durabilmek olabilir. Fakat senin için güçlü olmak biriyle anlaşıp birlikte ayaklarının üstünde durmak olabilir. Tek başına olmak senin için kolaydır ve biriyle anlaşması zordur. Bu sebeple güçlü kadın olmak tek başına ayaklarının üstünde durmak demek değildir.

Tek başınıza yaşamak sizi korkutabilir ama bu zayıflık değildir. Matematikte iyi değilsiniz diye başarısız değilsiniz. Aksine yapabildiklerinizi fark etmeyip yapmazsanız güçsüz olursunuz. Çok iyi konuşma yeteneğine ve savunma özelliğine sahipsiniz ama kendinizi insanlara savunmuyorsanız güçsüzsünüzdür. Bu yüzden güçlü kadın olmanın yolu hayatınızdan vazgeçmemek, pes etmemek ve içinizdeki gücü dışarıya yansıtmaktır.

Güçlü Kadın Olmak
Güçlü Kadın Olmak

Güçlü Kadın Olmak

İç güdümüz doğrultusunda potansiyelimizi ve yeteneklerimizi fark edip güçlü oluşumuzu dışarıya yansıttıktan ve kullandıktan sonra elimizde olmayan dış etkenler de vardır. Bu dış etkenler güçlü oluşumuzu pozitif veya negatif etkiler. Negatif etkilediği takdirde etkilenmemek için çözümler aramamız gerek.

Güçlü kadın olmamızın başlangıcı kendimizin olduğunu inceledik. Fakat bu gücü arttıracak dış faktörler de vardır. Örneğin eğitim görmemiz bizi dolaylı olarak güçlendirebilir. Bir konuda bilginiz ve fikriniz olması sizi özgüvenli hale getirebilir ve özgüvenli duruşunuz güçlülüğünüzü sembolize edebilir.

Bu dış etkenlerden biri de doğduktan itibaren hayatımıza giren anne ve baba faktörüdür. Günümüzde kız çocukları için baba faktörünün anlamı daha büyük hale gelmiştir. Bizim için daha yoğun anlamı ve daha geniş ifadesi olan bir faktördür.

Baba Faktörü
Baba Faktörü

Baba Faktörü

Çocuk gelişiminde baba faktörü çok önemli bir rol oynar. Bununla birlikte baba-kız ilişkisinin niteliği de çok etkilidir. Babanın iletişimi, disiplini, sevgisi göz ardı edilemeyecek düzeyde önemlidir. Bir çocukla sadece annenin ilgilenmesi asla yeterli değildir. Kız çocuklarının ilk aşkı babaları olabildiğini düşünürsek bir kadının hayatında çok büyük yeri vardır. Bu sebeple güçlü olmalarında etkisi de vardır.

Baba Sevgisi
Baba Sevgisi

Baba Sevgisi

Araştırmalara göre baba sevgisinin bir kadının sosyal yaşantısından karakteristik özelliklerinin oluşumuna kadar etkisi olur. Baba sevgisi bir kadının özgüvenini dolaylı olarak arttırabilir. Sosyal hayatında sağlıklı ilişkiler kurmasını sağlayabilir. Baba sevgisini görmeyen veya yanlış gören bir kız çocuğu ilerde erkeklere karşı özgüvensiz ve çekingen tavırlar sergileyebilir. Baba faktöründen uzak olması, çevresindeki erkeklerin de ondan kaçacağı fikrine gebe olabilir. Baba sevgisinden mahrum olmak daha birçok olumsuz sebebe yol açabilir.

Gözlemlerime göre güçlü kadında baba faktörünün önemli olma sebeplerinden biri onu bir dayanak gibi görmesidir. İleride bir sorun yaşadığı zaman sığınabileceği bir liman, mutsuz olduğunda ağlayabileceği bir omuz, kaçtığı zaman yanına koşabileceği bir yuva olarak görür. Bu gibi düşünceler kadının arkasında bir dayanak oluşturur. Özgüven sahibi olmasını sağlar. Bir yola girdiğinde ‘Kötü bir şey olursa arkamda dağ gibi babam var.’ diye düşünebilir. Bir zorlukla karşılaştığında ‘Babam beni korur.’ diyebilir.

Özgüvenini geliştirmesinin yanı sıra kadının kendisini ifade etmesini de geliştiriyor. Araştırmalara göre babanın desteğini ve sevgisini hissetmek, bir yetişkin olarak kadının kendisini daha rahat ifade etmesini sağlıyor.

Bir diğer araştırmaya göre çok önemli bir sonucu daha bulunuyor. Babanın ilgisi ve sevgisi çocuğun zeka gelişimini destekliyor sonucuna varıldı. Baba ilgisi arttıkça çocuğun zeka düzeyi de arttığı görüldü. Çünkü babanın varlığı, bir kişinin çocukluğunda başlayan ayırt etme ve farkındalık özelliklerini etkiliyor. Babanın eve gelişini, işe gidişini, anneye destek oluşunu, oyun oynayışını fark ediyor. Böylece zeka gelişimi destekleniyor.

Baba sevgisini doğru şekilde görmek bir kadının içindeki zorluklarla savaşma, engelleri aşma ve başarıya ulaşma gayretini olumlu şekilde tetikler. Bir kadının kendisine olan ve yapabileceklerine olan güvenini baba faktörü arttırabilir.

Baba Kız İlişkisi
Baba Kız İlişkisi

Baba-Kız İlişkisi

Doğduktan itibaren başlayan baba-kız ilişkisi güçlü bir kadın olmanın ilk temellerinde etkisini gösteriyor. Bir kadının hayatında karşı cinsten tanıştığı ilk erkek, babası olduğu için ilişkisi çok önemlidir.

Baba-kız ilişkisinin en verimli ve en etkili şekilde olabilmesi için babanın kızına yeterli ilgiyi göstermeli, destek vermeli, başarıda veya başarısızlıkta arkasında olacağını hissettirmeli, kötü anlarda kendisine koşabileceğini ve onu asla geri çevirmeyeceğini söylemelidir. Bununla ilgili bir örnek verilmesi gerekirse şiddet gören kadınları söyleyebiliriz. Şiddet gören kadınlarımız da çok güçlüdür. Bu zorluğa maruz kalmasına rağmen hala yaşamaya çalışan ve çocuklarına bakan kadınlar var. Çaresiz olmalarının sebebi kaçıp sığınabilecekleri başka bir evi yok. Çocukluk evlerine gittiği zaman kapıdan kovan bir baba olunca geri dönüyorlar. Babaları geri çevirdiği ve kabul etmedikleri için şiddet görmeye devam ediyorlar. Bu sebeple baba-kız ilişkisi her zaman çok önemlidir.

Sonuç

Güçlü kadın olmak için yapacaklarınızın bir listesi yoktur. Önemli olan yapabileceklerinizi fark edip bunları sergilemek, dışa vurmak ve yapmaktır. Savaşmaktır. Pes etmemektir. Sizin için anlamı neyse güçlü kadın olmak için yapacağınız odur.

Bunları yaparken bir de gücünüze güç ekleyecek bir faktör vardır ki çok önemli olan: baba. Baba-kız ilişkisinde sevginin, ilginin ve desteğin olması kadının güçlü olmasında çok etkilidir.

Baba desteği göre kız çocuk ve kadın, zorluklara karşı daha güçlü göğüs gerer. Daha özgüvenli olur. Kendinden emin olur ve yapabileceklerinin farkına varır. Yapmaktan korkmaz. Çünkü ona destek olan ve kötü gününde yanında olabilecek biri vardır.

Not

Doğduğum andan itibaren sevgisini, ilgisini ve desteğini esirgemeyen babama ufak bir not iletmek istiyorum. Güçlü kadın olmamda senin payın çok büyük. Benimle olan iletişimin ve ilişkin sayesinde çok daha güçlüyüm. Senin sayende yapabileceklerimin farkına vardım. Senin sayende başarıya giden yoldayım ve pes etmiyorum. Pes etsem de bir gün vazgeçsem de bana kollarını açacağını biliyorum. Hayatımın her konusunda başarılı olmam için destek olduğun gibi başarısız olduğumda da yardım edeceğini biliyorum. Mutlu olmam için elinden geleni yaptığın gibi mutsuz olduğumda da gözyaşlarımı sileceğini biliyorum.

Senin gösterdiğin destek sayesinde kendimden emin şekilde adım atıyorum. Korktuğumda yanımda olduğun için güçlü kalabiliyorum. Çok iyi bir rol model olduğun için kararlarımı doğru verebiliyorum. Benim için hem bir baba hem bir öğretmen hem de bir arkadaşsın.

Benim güçlü kadın olmamı sağladığın için teşekkür ederim.

Referanslar

Baba Kız İlişkisini Önemi

Güçlü Kadın Olmak

Çocuk gelişiminde baba faktörü

Irem Akbas makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Güçlü Kadında Baba Faktörü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.