içinde ,

GÜNÜMÜZDE PAZARLAMA

marketing

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

GÜNÜMÜZDE PAZARLAMA|İTİCİ GÜÇ

Günümüzdeki anlamıyla bakarsak pazarlama tüketici yönlüdür ve tüketicinin ihtiyaçlarının karşılanması temeline dayanır. İşletme açısından da baktığımızda işletmenin amaçlarına ulaşmayı sağlayacak belli başlı değişimleri gerçekleştirmek üzere, malların, hizmetlerin ve fikirlerin geliştirilmesi”, “fiyatlandırılması”, ” “tutundurulması” ve “dağıtılması” sürecidir. Aslında pazarlama işletmenin itici gücüdür. Gelin birlikte günümüzde pazarlama nasıl işliyor inceleyelim..

GÜNÜMÜZDE PAZARLAMA|PAZARLAMA TÜRLERİ

 • İÇERİK PAZARLAMASI

İçerik pazarlaması potansiyel müşterilerle temasa geçmesini mümkün kılan onların zihninde duyusal konumlandırma çalışmalarının yapıldığı dijital iletişim sürecidir. Nike firması bunu başarıyla uygulayan firmalar arasındadır.

İlgili resim

 • SOSYAL PAZARLAMA

Toplumun yararına olacak hizmet ya da ürünleri tutundurmak için yürütülen kampanyalardır. Yıllardır yapmış olduğu çocuklara ücretsiz tiyatro izleme deneyimi sunan ETİ Çocuk Tiyatrosu ülkemizde bunun örneklerinden biridir.
Eti Çocuk Tiyatrosu

 • KARŞILAŞTIRMALI PAZARLAMA

Bu pazarlama türü markanın ya da firmanın bir saldırıya maruz kaldığında karşı tarafa cevap vermesidir.

 • GERİLLA PAZARLAMA

Alışılmışın dışında taktiklerle ve beklenmeyen zamanda yürütülen pazarlama kampanyasıdır. Günümüz açısından girişimcilerin de ürün veya hizmetlerini sunması açısından maliyeti düşük olan bir türdür.

GÜNÜMÜZDE PAZARLAMA|PAZARLAMANIN İNSAN BEYNİNE YOLCULUĞU

Satış için insanlara ulaşmak onların duygu ve düşüncelerine inmek gerekir. Şimdi beynimizin nasıl çalıştığına biraz yakından bakalım.

 • YENİ BEYİN(AKILCI BEYİN)

Yeni beynimizle mantık yürütürüz. Bir şey düşünüp tasarlıyorsak yeni beynimizi kullanırız.

 • ORTA BEYİN

Orta beyin bizim duygusal dünyamızı yönetir. Korku, heyecan, üzüntü gibi duygular yaşarız. Hatta orta beyinle insanlarla empati kurabiliriz.

 • ESKİ BEYİN(İLKEL BEYİN)

Tehlikelerden korunmak, yemek yemek gibi en temel ihtiyaçlarımızı yöneten beynimizdir. Araştırmalara göre insanın satın alma kararlarında ilkel beynin önemli bir rol oynadığını kanıtlar.

Fotoğraf açıklaması yok.

Bir siyasi liderin ya da markanın, insanların sadece yeni beynine yani mantıklarına hitap ederek onları etkilemesi bilimsel olarak mümkün değil. İnsan, önce ilkel beyninin süzgecinden geçen sonra da hem mantığına hem de duygularını tatmin eden çözümler arar. Bu nedenle konu ne olursa olsun, insanı ikna etmenin yolu ilkel beyine hitap etmekten geçer. İnsanın ilkel beynine hitap etmeyen iletişim boşa yapılmış bir iletişimdir.

GÜNÜMÜZDE PAZARLAMA|YARATICI SATIŞ VE PAZARLAMA

yaratıcılık ile ilgili görseller ile ilgili görsel sonucu
YARATICILIK ⇒ ANLAM ⇒ NETWORK : SATIŞ

 • Yaratıcı bir satış için bu 3 anahtar kelime önemlidir. Bir hizmeti veya ürünü yaratıcı bir fikirle doğurmuş oluruz. bu fikri anlamlı bir hale getirir ve anlamlı olan fikir insanların sizin etrafınızda toplanıp network yani çevre elde etmenizi sağlar. Oluşan bu network ağı ise size satış yaptırır.

GÜNÜMÜZDE PAZARLAMA|PARAM OLSA DA BEN ALSAM!

Bir ürün sattığımızda insanlar o ürünün kalitesine, güvenilirliğine ve fiyatına bakarlar. Bu algılardan ürünün kaliteli olması ürünün üretilirken ki maliyetlerden kaçınılmadan ortaya sağlam bir ürün sunmaktır. Güvenilirlik sizin tüketiciyle olan iletişiminiz ve samimiyetinizin güçlü olmasıyla ilgilidir. Ama fiyat algısının içinden çıkmak çok zor olsa da belli başlı tekniklerle günümüzde firmalar bu algıyı yok edebiliyorlar.3 adet teknik , fiyat algısını yok etmemize yardımcı olur. Şimdi bu teknikleri inceleyelim.

 • KUKLA DEĞİŞKEN

Bu tekniğe örnek verecek olursak; bir dergi alacaksınız ve yıllık abonelikleri şu şekilde:
ONLINE DERGİ : 59 TL
BASKILI DERGİ: 125 TL
ONLINE + BASKILI DERGİ : 150 TL
bu şekilde müşteriyi istediğiniz satışa çekmiş olursunuz.

 • ARA FİYAT

Eğer bir ürünü ortada tutarsanız fiyatı ne olursa olsun cazip hale gelmiş olur. Örneğin; bir teknomarket ve 3 ayrı ekran LCD TV düşünün

 1. Panasonic : 585 TL
 2. Samsung: 825 TL
 3. Sony: 1500 TL

Bu durumda müşteri 1. ürünün ucuz olmasından dolayı kötü olduğunu düşünecek ve 3. ürün pahalı diye orta ve uygun fiyat olan 2. ürünü satın alacak. Bu teknikle de müşteriyi istediğimiz ürüne çekmiş oluyoruz.

 • YÜKSEK ÇAPA

Eğer bir ürün sattığınızda müşteriye kaybını değil kazancını gösterirseniz satış yaparsınız. Nasıl mı ?Bir ayakkabı mağazasında ayakkabı 930 TL’den 800 TL’ye indirilmiş. Diğer mağazada ise 500 TL’den 800 TL’ye çıkarılmıştır. Ama müşteri aynı fiyat olmasına rağmen ikinci mağazadaki ayakkabı fiyatını bir kayıp ilk mağazadaki ayakkabı fiyatını da bir indirim olarak görüyor. İnsanlar kaybetmeyi asla sevmez!

GÜNÜMÜZDE PAZARLAMA|ÖZET

Sizlere bu yazıda pazarlamanın tanımı ve türleriyle birlikte genel olarak pazarlamanın günümüzde işletme açısından ne kadar önemli olduğunu da göstermek istedim. Eğer insanların ne istediğini onlara sorarak veya sormadan bilirseniz siz o ürünü veya hizmeti mükemmel şekilde sunmuş olursunuz. Pazarlama istekleri ve ihtiyacı olan insanların, isteklerini ihtiyaca çevirme sanatıdır.

“Pazarlama bitiş çizgisi olmayan bir yarıştır.”

philip kotler ile ilgili görsel sonucu
PAZARLAMANIN KURUCUSU PHILIP KOTLER

İlginizi Çekebilir: Kariyer Maratonunda Ayakta Kalmak

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap bırakın
   • Kendi işini kurmak isteyenler mutlaka okumalı. Emre bey anlattıklarınız kesinlikle çok doğru. Karatay üniveristesinde İşletme bòlümü okuyorum ve anlattıklarıniz orada bile böyle detayli ve iyi şekilde anlatılmıyor bloggerlık hayatınızda başarılar dilerim.

    • Yorumunuz için teşekkür ederim. Sizede kariyer hayatında başarılar dilerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yurt dışı projeleri

YURT DIŞI PROJELERİ

aralıklıoruc

INTERMITTENT FASTING "ARALIKLI ORUÇ"