Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Sunumlar, bir konu hakkında yapılan araştırmaların ya da çalışmaların bir topluluk karşısında çeşitli yöntem ve teknikler kullanılarak aktarılmasına denir. Sunumlar sırasında vereceğiniz mesajların dikkat çekmesi ve sunum amacınıza ulaşmanız için etkili ve güzel sunum hazırlama teknikleri kullanmak son derece önemli bir noktadır. Öğrencilik sürecinde verilen ödev ve çalışmaların sunulmasında olduğu kadar iş dünyasında da toplantı ve seminerlerde yeni projeleri sunarken güzel sunum hazırlama teknikleri konusundan yararlanmak da oldukça etkili olacaktır.

Bu yazımızda sunumlarınıza bambaşka bir boyut kazandıracak ve etkili sunumlar hazırlamanıza yardımcı olacak güzel sunum hazırlama teknikleri konusuna değineceğiz. 

Güzel Sunum Hazırlamak Neden Önemlidir?

Sunumlar, herhangi bir bilgiyi belirli bir topluluğa aktarırken kullanılabilecek en etkili yöntemlerden biridir. Dinleyicilerin dikkatini sunum boyunca canlı tutmak ve aktarılan bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlamak için hazırlanacak sunumların dikkat çekici, etkili ve güzel olması da son derece önemlidir. Sunum yapma amacınızın yerine ulaşması için ve vereceğiniz mesajların karşınızdaki kişiler tarafından doğru bir şekilde anlaşılabilmesi için güzel sunum hazırlama teknikleri kullanarak başarılı sunumlar hazırlayabilirsiniz. Bu noktalar göz önünde tutulduğunda güzel sunum hazırlamanın önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Güzel Bir Sunum Hazırlamak İçin Bilmeniz Gerekenler?

Yalnızca düz bir bilgi vererek karşı tarafı etkilemek her zaman mümkün kolay bir süreç değildir. İşte bu noktada öğrencilik yıllarından iş süreçlerine kadar kişilerin hayatlarında da oldukça büyük bir yeri olan sunumlar karşımıza çıkıyor. Güzel ve etkili bir sunum hazırlamak için bazı önemli noktalara dikkat etmek sunum hazırlama ve sunma süreçlerinin de en sağlıklı şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. İster öğrenci olun isterseniz de iş dünyasında çalışan ve projeler üreten bir kişi, etkili ve güzel sunum hazırlama teknikleri ve programları kullanarak harika sunumlar hazırlayabilirsiniz. Teknolojik gelişmelerin hayatımızın her alanında etkin bir şekilde kullanılması gibi sunumlarınızı hazırlarken de bu gelişmelerden en iyi yararlanabilirsiniz.  

En İyi Sunum Hazırlama Programları
En İyi Sunum Hazırlama Programları

En İyi Sunum Hazırlama Programları

Sunum yapılacak kitlenin ilgisini çekebilmek ve bu ilgiyi sunum boyunca sürdürebilmek sunumların en iyi şekilde hazırlanması konuya uygun görsel içeriklerle zenginleştirilerek geliştirilmesi gerekir. Bu nedenle sunumların hazırlandığı programlar da ayrıca önemlidir. Sunum programları; iletilmek istenilen mesajların yazılı ve görsel ögeler ile desteklenerek dinleyicilere ulaşmasına yardımcı olur. Görsel içerikleri ya da yazıları öne çıkaran çeşitli sunum hazırlama programları içerisinden sunumun yapılacağı kitleye, sunumun amacına ve içeriğe en uygun olanı seçilmelidir.  Hem eğitim hayatımız hem de iş süreçlerimiz için oldukça büyük öneme sahip sunum hazırlamak için tüm dünyada her gün çeşitli programlar geliştirilmeye ve yenileri eklenmeye devam ediyor. Etkili ve güzel sunum hazırlama teknikleri kullanarak en iyi sunumları hazırlayabilirsiniz. Bilinmesi gereken en iyi sunum hazırlama programlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Microsoft PowerPoint
 • Google Slaytlar
 • Haiku Deck
 • Prezi
 • Emaze
 • Powtoon

Bu sunum hazırlama programlarını inceleyerek hazırlayacağınız sunum için en uygun olanını seçebilir, etkili ve güzel sunumlar hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte etkili bir sunum için güzel sunum hazırlama teknikleri ve programları tek başına yeterli değildir. Bu nedenle öğrenciler ve çalışanlar için etkili sunum tüyoları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

Öğrenciler ve Çalışanlar İçin Etkili Sunum Tüyoları

Sunumlar küçük bir dinleyici önünde yapılabileceği gibi binlerce kişiden oluşan büyük ve kalabalık gruplara da yapılabilir. Küçük grupların dikkatini çekmek ve ilgilerini sürdürmek büyük gruplara oranla daha kolaydır. Fakat yine de birkaç önemli ipucu ile her kitleyi etkileyebilecek etkili sunumlar yapmak mümkün. İşte etkili ve güzel sunum hazırlama teknikleri ve küçük ipuçları!

 • Öncelikle sunum yapılacak olan kitleye uygun hazırlıklara başlamak en önemli noktadır. Grubun amacı ve ne istediğini göz önünde bulundurarak sunumları şekillendirmek gerekir. Bununla birlikte sunulacak içeriğin konuda uzman kişiler tarafından seçilmesi ve bu kişilerin sunuma en iyi şekilde hazırlanması gerekir. 
 • Sunum yapacak kişinin Türkçeyi en etkili şekilde kullanmaya özen göstermesi; düz ve monoton bir dil yerine dinleyicilerin dikkatini canlı tutacak akıcı ve sade bir dille sunumunu gerçekleştirmesi de son derece önemli bir noktadır. Aynı zamanda sunum yapan kişinin uygun jest ve mimikleri kullanarak sözlü mesajlarını desteklemesi gerekir. Beden dili ve jest ve mimikler sayesinde dinleyiciler ile daha kolay bir bağ oluşturulabilir ve dinleyiciler üzerinde bırakılan etki de kontrol edilebilir. 
 • Sunumların en önemli amacından biri de dinleyicileri ikna etmektir. Bunun yolu da sunum yapacak kişinin sunduğu bilgilere önce kendisinin inanmasından geçer. Sunumu hazırlayan ve sunan kişilerin aynı kişi olması ve aktarılacak konuya iyi bir şekilde çalışıp hakim olması dinleyicilere de güven verir. Böylece iletilmek istenen mesaj alıcıya ulaşırken herhangi bir sorunla karşılaşmaz.
 • Sunum öncesinde sunumda bahsedilecek konu başlıklarının dinleyicilere verilmesi dinleyicilerin sunumu dinlerken konuya daha hakim olmasını ve etkin bir şekilde dinlemesini sağlayacaktır. 
 • Hazırlanacak sunumun daha akılda kalıcı olmasını sağlamak için ise uygun görsel içeriklerle desteklenmesi gerekir. Yalnızca yazılardan oluşan bir sunum dinleyicilerin dikkatinin kolayca dağılmasına neden olacaktır. Bunun olmaması için yeterli görsel ve grafiklerin sunumda kullanılması son derece önemlidir. Aynı zamanda bu sayede sunumda aktarılan bilgiler daha kalıcı hale gelecektir. 

Sunumlar hayatımızın neredeyse her alanında karşımıza çıkar. Bir gün dinleyici olarak katıldığınız bir sunumda daha sonra sunumu gerçekleştirecek kişi olarak yer alabilirsiniz. Başarılı bir sunum kişilere bambaşka kapılar açabilir. Bunun için etkili ve güzel sunum hazırlama teknikleri başarılı bir şekilde kullanılmalıdır. 

Bu yazımızda güzel sunum hazırlama teknikleri ve etkili sunum tüyolarına yer verdik. İyi okumalar dileriz. 

İlginizi Çekebilir: Öğrencilerin Bilmesi Gereken Etkili Programlar

https://ogrencibloglari.net
ogrencibloglari makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Güzel Sunum Hazırlama Teknikleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.