Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

88 / 100

Günlük hayatımızda çok fazla kullandığımız, şartlar ne olursa olsun yorulmaksızın gezinen bisikletlere ve yapımında kullanılan malzemelere daha yakından bakma vakti geldi… Öncelikle yazının geri kalanında çok fazla ismi geçen kadronun tanımını yapmakla başlayalım. Kadro, bisikletin iskeletine verilen terimsel adına denir. Hareket edebilen malzemeler geçmişte çok ilgi çektiği gibi hem günümüzde, hem de gelecekte çok daha geçerli olacak..

Kadroda kullanılan malzemeler hatta malzeme alaşımları, bu işi profesyonel bir şekilde yapanlar için çok önemlidir. Günlük kullanımda ve spor amacıyla kullandığımız bisikletlerde aradığımız en önemli özellik hafifliğidir lakin bisikletlerin her daim hafif olması istenmez. Dağ bisikletçileri ya da engebeli arazilerde sürüş yapanlar için ağırlığın büyük bir avantajı vardır. Şartlardan kaynaklı, farklı malzemelerden yapılan kadroları incelemeye geçebiliriz.

Hareket Edebilen Malzemeler| Alüminyum Kadrolar

Hem ucuz olsun hem de hafif olsun diyenlerin tercih ettiği bir kadro türüdür. Alüminyum kadrolarda en çok 7000 ve 6000 seriler tercih edilir. Bu kadroların çok fazla tercih edilmesinin sebebi, içerisinde Mg(magnezyum) ve Zn(çinko) barındırmasıdır. Alüminyum kadrolardan 7000 serisinin üretim aşamasında ve işlenebilirliğinde ki kolaylığı bu seriyi en önemli kılan nedenlerdendir.

Hareket Edebilen Malzemeler| Krom Kadrolar

Alüminyuma göre daha ağır ama darbelere karşı daha dayanıklıdır. Tabi darbelere karşı dayanıklı olması için ısıl işlemlerinin (ısıl işlem metallerin mekanik özelliklerini geliştirmek amaçlı uygulanan işlemdir) çok iyi yapılmış olması gerekiyor, aksi halde çok kırılgan bir yapı haline bürünebilir. Bu kırılganlık bizler içinde önemli bir husustur. Psikolojimizi sağlam temeller üzerine oturtmadığımız takdirde dışarıdan gelebilecek herhangi bir söz, bakış veya hareket bizleri çok çabuk kırabilir. Isıl işlemin ne kadar önemli olduğunu anlatabilmişimdir umarım😊

Hareket edebilen malzemeler| karbon fiber kadrolar
Hareket edebilen malzemeler| karbon fiber kadrolar

Hareket Edebilen Malzemeler| Karbon Fiber Kadrolar

Bakmayın öyle heybetli göründüğüne, kırılgan bir yapısı vardır. Kırılgan olmasına kırılgandır ama bu işler için en uygunudur. Karbon fiber, malzeme dünyasında favorilerim arasında yer alır. Neden mi? hafiftir, darbe sönümler, korozyona dayanıklı ve uzun yıllar mukavemet gösterir.

Bunların dışında pek popüler olmayan birkaç kadro türü daha vardır. Titanyum, Magnezyum ve Zirkonyum gibi elementler kullanılarak yapılan modellerde vardır ama üretim maliyetinden dolayı arka sıralarda yerini almıştır.

Bu kadro iyi, bu kadro kötü diye bir şey söylememiz mümkün değil. Kadrolar kullanım amaçlarına göre üretilir. Mesela dağ bisikletleri için ağır kadrolar seçilir, bunun sebebi ağırlık, engebeli arazilerde avantaj sağlar. Ağır bir kadroyu şehir içerisinde kullanacak olursak avantaj dezavantaja dönüşmüş olur. Doğru malzeme kullanımı birçok alanda önemli bir husustur. Örneğin, havacılık sektöründe seçilecek malzemelerin hem dayanıklı hem de hafif olması istenmektedir. Çünkü üretilen ürünün hafif olması, yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Yakıt tasarrufunun yanında, ürünlerin sürtünme dayanımı ve yorulma dayanımının da üst seviyelerde olması beklenmektedir. Bir de israf konusu var, müşterinin taleplerinden eksik yapılması müşteri memnuniyetini zedelerken, taleplerinden fazla yapılması ise gereksiz masrafa yol açacağından israf olarak nitelendirilir. İnsan ilişkilerinde de benimseyebileceğimiz bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Karşındakinin senden istediğinin eksiğini verdiğin zaman, ilişkiye zarar vermiş oluyorsun. Fazla verdiğin zaman ise kendinden ödün vermiş oluyorsun. O yüzden büyüklerimizin de dediği gibi ne eksik ne fazla her şey kararınca.

Hareket edebilen malzemeler| okuduklarımızı şöyle bir özetleyelim
Hareket edebilen malzemeler| okuduklarımızı şöyle bir özetleyelim

Hareket Edebilen Malzemeler| Okuduklarımızı Şöyle Bir Özetleyelim

Hareket edebilen malzemelerin kadrolarını inceledik. Kadro neydi peki? Kadro bisiklet iskeletinin terimsel karşılığıdır. Kadrolar temel olarak 3’e ayrılır. Alüminyum kadrolar, en çok tercih edilen kadro türüdür. En çok tercih edilmesinin nedeni ise, ucuz ve hafif olmasıdır. Krom kadrolar, alüminyuma göre daha ağır ama darbelere karşı daha dayanıklıdır. Tabi ki krom kadrolar, darbelere karşı anadan dayanıklı doğmaz. Nasıl ki bizler içimizde ki potansiyeli, aldığımız eğitimler ile eyleme dönüştürüyorsak, krom da ısıl işlem sayesinde darbelere karşı çok dayanıklı bir hale bürünebiliyor. Karbon fiber kadrolar; hafiftir, korozyona karşı dayanıklı ve uzun yıllar mukavemet gösterir. Ne yazık ki kırılgan bir yapısı vardır. Bunların dışında; titanyum, magnezyum ve zirkonyum gibi elementler kullanılarak yapılan modellerde vardır ama üretim maliyetinden dolayı arka sıralarda yerini almıştır.

İlginizi Çekebilir: Tersine Mühendislik Nedir

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

https://ogrencibloglari.net/benim-profilim/
Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Hareket Edebilen Malzemeler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Trendler