Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

88 / 100

Doğa ve Müzik… Hayatımızda hep var olmasına rağmen tanımı zor bir kavram. Bu zorluk içerikten mi kaynaklanıyor yoksa geçmişinden mi karar vermek zor. Yine de araştırdığım tüm kaynaklardan bir kombinasyon yapacak olursam müzik; seslerin biçimsel ve anlamlı titreşimler kazanmasıyla bir durum veya düşüncenin aktarılması amacı taşınan sanatsal bir formdur.

Var oluşu konusunda çeşitli varsayımların olduğu gibi ne zaman ve ne amaçla da ortaya çıktığı tam olarak bilinmiyor. İnsanlığın doğuşundan beri icra ediliyor olması muhtemel olan müziğin, ilk kullanım amacının duyguların estetik bir biçimde aktarılması değil de doğada iletişim kurmak amacıyla kullanıldığı düşünülüyor. Peki müzik sadece insanlar arası kullanılan bir araç mı? Yoksa doğa ve müzik birlikteliğini bize ilham veren ve belki de müziği daha işlevsel olarak kullanan başka canlılar var mı? Elbette var! Hadi gelin, biraz onlardan bahsedelim.

 Doğa ve Müzik

Çevremizde canlı cansız pek çok nesne bulunmakta dolayısıyla da birçok ses mevcut. Peki doğada duyduğumuz her sesi müzik olarak aktarabilir miyiz? Bazı araştırmacılar bunun “müziğin tanımı” için yetersiz olduğunu savunuyor. Seslerin düzenli bir şekilde titreşim oluşturması ve bunun bir düşünce üzerine üretilmesi onları müziğe yaklaştırırken, estetik anlayışla oluşturulmaması tanımın dışında kalıyor.

Hayvanlar ve Müzik

Birçok hayvanın haz mekanizması tıpkı insanlarınki gibi eğlenceye dayalı çalışır. Bundan dolayıdır ki müziğe karşı duyarlıdırlar. Kuşlar, bazı balık türleri, maymunlar ve köpekler gibi bazı hayvan grupları müziğe duyarlı olmaları dışında ciddi bir ritim duygusuna da sahiptirler. Yapılan araştırmalar hayvanların sahip oldukları estetik zevkleri müziğe dökme konusunda yetenekli olduğunu göstermekle kalmamış, bunlar için çaba sarf eden ve kendilerine özgü müziksel tınılar oluşturma konusunda oldukça yetenekli hayvan grupları olduğunu da göstermiştir.

Doğa ve müzik| hayvanlar
Doğa ve müzik| hayvanlar

 Biyo müzikoloji ve Yapılan Araştırmalar(Doğa ve Müzik’in Uyumu Araştırılıyor..)

  Doğadaki canlıların ve insanların oluşturduğu seslerin benzerliğini ve farklılığını araştıran bilim dalıdır. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalarda bazı hayvanların ses aralıklarının insanlardan daha iyi olduğu tespit edilmiş, doğadan insana ve insandan doğaya ilham alma gibi örneklerin olduğunu göz önüne sermiştir.

  • Hayvanların müzik zevki olabilir mi? Pek inandırıcı gelmese de araştırmalar olduğunu söylüyor. Psikoloji ve zooloji konularında çalışmalar yapan Charles Snowdon tarafından yapılan araştırmalarda hayvanların sahipleriyle aynı tür müziği sevdiği sonucuna varılıyor. Buna bağlı olarak da hayvanların farklı müzik türlerinde farklı tepkiler verdikleri gözlemleniyor. Bunun haricinde bir müzisyenle birlikte onlara özgü bir müzik düzenlemek için çalıştıkları sırada maymunların insanlardan daha fazla ses aralığına sahip olduğuna ve bizi dinlendiren müziklerin onlarda daha farklı bir etki yarattığı bilgisine ulaşılıyor.Maymunlar ve muzik
  • Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda iç içe yaşadığımız doğadan soyut kalmamız elbette mümkün değil, çevremizdeki canlıların seslerine sessiz kalmamız da… Yani Doğa ve Müzik’ten kaçış yoktur..

Mesela çalı kuşları ile yapılan bir araştırmada çalı kuşunun melodileri porte üzerine dökülüyor ve ortaya çıkan frekans değişimleri, Haydn’ın senfonisindeki bir kısım ve Bach’ın Fugue XX in A Minör eserinin açılışı ile ciddi benzerlikler taşıyor. Bu durum rastlantısal bir durum gibi gözükmüyor.Dogada muzik 2

Bir Garip İlham Zinciri: Doğa – İnsan

Farelerden köpeklere, kuşlardan geyiklere… Hani o kulağınıza kötü gelen sinek sesi var ya, o bile müthiş bir harmoni aslında. Büyük ustaların bile ilham aldığı daha çok şey vardır eminim. Çevreye duyarlılık mı yoksa sadece basit bir sevgiden mi ibaret bilemiyorum ama çoğu zaman doğadan etkilendiğimiz ve aynı zamanda doğayı etkilediğimiz kesin.

Küçük bir notum daha var, bu kadar dijitalleşen bir dünyada doğadan ilham alınabilecek ve ilham olunabilecek daha çok şey var. Eğer bir gün denk gelirseniz bu muhteşem uyuma, kulak verin doğaya. Daha öğrenecek çok şeyimiz var!

Hoşça kalın!

İlginizi Çekebilir: Gelecekte Müzik Nasıl Olacak

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Doğanın Saklı Sırrı: Müzik

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Translate

Kendinize Değer Katın

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Trendler

Arşivler