içinde

Herkesin Karşısına Çıkacak Olan Sınav; IELTS

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Öncelikle IELTS nedir diye başlayalım konumuza. Açılımı International English Language Testing System olan sınavı “İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı” olarak dilimize uyarlayabiliriz. Nerede geçerli derseniz yaklaşık 140 ülkede ve 10 binden fazla kurum tarafından tanınırlığı olan bir sınav. Yeni Zelanda’ya 1 yıllık vize başvurusu için 4,5 ortalama isterken Oxford Üniversitesi yüksek lisans için sizden 7,5 ortalama istiyor, kapsamı bu kadar geniş. Siz sınava hangi amaçlar giriyorsanız ona göre sınavınızı seçmeniz gerekiyor. Vize ile ilgili işlemler “General” kabul ederken, yüksek lisans için “Academic” sınava girmeniz şart.
ielts bölümleri ile ilgili görsel sonucu
Her yıl 3 milyon kişinin girdiği sınavı ülkemizde yapan iki kurum var, kayıt olmak için Cambridge veya IDP Education’ın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sınava ister kâğıt kalem ile ister bilgisayar ortamında katılabilirsiniz. Bilgisayar ortamında yazmak Writing açısından çok rahat olabilir fakat okuma parçalarını çizerek anlayan insanlardansanız bu sizin için oldukça zor olacaktır. Ayrıca kâğıt ile olan sınav 13. günde açıklanırken bilgisayar üzerinden olan sınavın sonucuna 5 7 gün içinde ulaşabilirsiniz. Bilgisayar üzerinde olan sınavın ücreti bir miktar daha yüksek. Ben bu yazıyı yazarken kağıt ile olan 900, bilgisayar ortamında olan 1100 TL idi.
ielts ile ilgili görsel sonucu
Gelelim sınav içeriğine. Sınav 4 bölümden oluşuyor. 40 sorudan oluşan Listening bölümü ile başlıyoruz sınava. Listening’de sorumlu olduğunuz yer karşılıklı diyalog olabilir, harita üzerine mekânları yerleştirme olabilir. Bunun dışında bu bölümde çoktan seçmeli sorularla veya kısa bir paragrafla karşılaşabilirsiniz. Bazı kelimeler/kelime grupları boşluk bırakılır, sizin çok dikkatli dinleyip doldurmanız gerekiyor çünkü ikinci dinleme şansınız olmayacak. Sınava çalışırken özellikle harflerin ve kelimelerin telaffuzuna dikkat edin. Yakalamanız gereken yer telefon numarası ise bir rakamı kaçırdığınızda diğerleri de gidiyor. Soyadları ve sokak isimleri konusunda strese gerek yok, bu tarz kelimeleri harf harf söylüyorlar genelde.
Reading bölümünün temeli üniversite sınavlarına dayanıyor. Olay paragrafı anlamak. Bunu içinden sizin paragrafları teker teker başlıklarla eşleştirmenizi isteyebilir, çoktan seçmeli sorular verebilir, size cümleler verip “doğru, yanlış, parçada geçmiyor” şeklinde işaretlemenizi isteyebilir. IELTS uzmanları genellikle paragrafın ilk iki ve son iki cümlesini okumayı yeterli bulurlar. Kelime bilgisi çok olmayanlar için kötü haber; çok fazla eş anlamlı kelime ile karşılaşabilir bu yüzden yanlış seçeneği işaretleyebilirsiniz.
Sınavın sonunda writing bölümü sizi bekliyor ve zor evet, bana kalırsa sınavın en zor bölümü. 1 saat içerisinde 2 adet task yazmanız gerekir. Bunlardan birisi 150 – 180 kelime, diğeri 250 kelimeden az olmayacak şekilde olmalı. 150 kelimelik yazıda bir grafiği tanımlamanız gerekir genelde, çok nadiren üretim aşamalarıyla da karşılaşabilirsiniz. En çok pratik yapmanız gereken kısım yazı bölümüdür, çünkü aynı kelimeyi her kullanışınızda bu size eksi puan getirir, bunun anlamı örneğin “artmak” kelimesini 3 4 farklı kelime ile ifade edebilmelisiniz. Sınava girmeden önce bir grafiği nasıl tanımlayacağınıza iyi çalışın. IELTS bilgiden çok taktik sınavıdır. Baron’u tavsiye ederim yazı konusunda. Size her paragrafta neyden bahsetmeniz gerektiğini ve nereden başlamanız gerektiğini detaylı bir şekilde anlatıyor. İkinci paragraf ilkinden çok farklı, yorum yapacaksınız. Soruda size “ne ölçüde bu fikre katılıyorsunuz, iki düşünceyi de açıklayınız” tarzı cümleler gelebilir. Fakat ilki ile ortak bir noktası var; bu bölümde de planlı ilerlemelisiniz. Aklınıza gelen cevaptan çok sınavın sizden ne istediğini bilerek yazın. Bkz: Baron 🙂
ielts ile ilgili görsel sonucu
Listening, reading ve speaking aynı gün oluyor. Erken gitmeyi unutmayın, fotoğraf çekilme, eşyaları bırakma derken epey zaman geçiyor. Ve sınav bitmeden dışarı çıkamıyorsunuz unutmayın, tuvalete gitmek için bile hoca eşlik edecek size.
Speaking bölümünün ne zaman olacağını siz seçiyorsunuz, aynı gün de olabilir ertesi günü de. Yaklaşık 15 dakika sürüyor. İlk bölümde size sizin hayatınızla ilgili sorular geliyor, ikinci bölümde size uzattığı karttaki soruları cevaplıyorsunuz; burada bütün soruları cevapladığınızdan emin olun, isterseniz karta not alabilirsiniz. Son bölümde ise ikinci bölümde verdiğiniz cevaplar üzerinden sorular gelecek. Speaking’de olabildiğince kendinizi tekrarlamamaya çalışın, cümleleriniz ne çok kısa ne gereğinden uzun olmalı ve en önemlisi konu dışına çıkmayın!

İlginizi Çekebilir : DOĞRU BİR ŞEKİLDE YABANCI DİL ÖĞRENMEK

Kolay gelsin.

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

sosyohobik tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

buda müzesi

TAYVAN BUDA MÜZESİ

google

Google Neden Bu Kadar Başarılı?