içinde

HİÇ GERİ ÇEKİLDİĞİNİZ OLDU MU?

geri-çekilmek

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Herkese yeniden merhaba sevgili okurlar…

Geçtiğimiz hafta oldukça yoğun geçtiğinden görüşemedik ama şükür yine beraberiz. Hayatımda önemli değişiklikler oldu ve bu yazıda biraz bunlardan bahsedip konuşmak istiyorum.

Bunların en önemlisi profesyonel iş yaşamımda bu hafta birinci ayımı doldurdum. İnsan günlerin nasıl geçtiğine hayret ediyor doğrusu. Bu noktada hemen hemen her gün düşünme ve kendimi tanıma fırsatım oldu. Eminim öğrenci arkadaşlarımın da hele de son sınıfta olanların aklını kurcalayan birçok konu var. Çünkü bildiğiniz üzere sadece mezun olmakla bitmiyor… Asıl iş bundan sonra başlıyor.

Samimi olmak gerekirse sevdiğim bir bölümden, güzel bir ortalamayla mezun oldum. Fakat anladım ki kalbim ne yazık ki bu işi yapmaktan yana değil. Akademiyi de bir ara yoğun bir şekilde düşünmeme rağmen vazgeçip dümenimi özel sektöre kırdım.

ofis

Bu yöne döndükten sonra LinkedIn’den ve Kariyet.net’ten yaptığım iş başvurularının sayısını inanın ben de hatırlamıyorum… Çok fazla da iş görüşmesine gittiğimi söyleyemem. Gittiklerimden de kimisi bana uymadı kimi zaman ben işverene. Bu durum o kadar kötü ve insana kendini o kadar çok sorgulatıyor ki! Okulda yaptıklarınızı, uykusuz kaldığınız zamanları, yollarda harap olduğunuz günleri düşündükçe yanlışı nerede yaptığınızı düşünüyorsunuz. Yanlış aslında sizde olmadığı halde… O yüzden bir ara oldukça geri çekildim ve bu iş arayışlarına bir ara verdim.

Sonra bir gün bir cenazemiz için yola çıktığımızda LinkedIn’deki mesajlara bakıyordum. Bir iş için benimle görüşmek istiyorlardı. Açıkçası o zamanki ruhsal durumumla da nazikçe numaramı verip “döndüğümde ben sizi arayacağım” dedim. Bir de yapay zeka falan değişik bir iş pozisyonu, ne yapacağımı da bilmediğim için çok umursamadım. Döndüğümüzde de unutmuştum. Sonra evdekiler hatırlatınca aradım numarayı. Dünya tatlısı bir kadınla konuştuk. Enteresan bir şekilde iki hafta sonra işe başladım.

Bugünse bir aylık bir yapay zekâ diyalog tasarımcısı olarak şunu söylemek istiyorum. Ben anladım ki her şeyin bir zamanı var. Evveli ya da sonrası demek ki size iyi gelmeyecek. Eğer iyi bir şeyse başınıza gelirse ne ala. Fakat kötüyse de en iyi ihtimal ondan ders alıyorsunuz. ülkeler

Benim yeni mezun olacak arkadaşlarıma tek bir tavsiyem var; ümitvar olsunlar.

İnsanın ruhu her zaman güzelliklerle dolmaz ama geri çekildiğinde dahi o heyecanı içinde taşıyacaksın. Yoksa ne anlamı kalır bunca koşuşturmanın…

İş hayatına girdikten sonra da şunları anladım. Yirmi dört saat kesinlikle kişisel gelişimine yoğunlaşan bir insana asla yetmiyor. O yüzden akşamlarınızı, hafta sonlarınızı mümkün mertebe kaliteli etkinliklere ayırın. Evde televizyonun karşısı zahmetsiz ve keyifli bir seçenek olabilir fakat haftanın bir günü böyle olsun. Dil eğitiminiz, kitap okumalarınız, tiyatro vs. gibi etkinliklere mümkün mertebe vakit ayırın. İnanın öteki türlü insan robottan hallice bir yaşam sürüyor.

Sözün özü hayat bizi yerden yere çalmaya çalışırken biz hep yeniden kalkıp yola devam edeceğiz. Kimi zaman dörtnala koşacağız kimi zaman geri çekileceğiz ama vazgeçmeyeceğiz.

rus-konsoloslugu

  • ** Bu hafta çarşamba günü Rus Konsolosluğu’nun davetiyle Türk-Rus yılının kapanış gösterisi vardı. Bundan tam yüz sene önce Ruslarla olan diplomatik temaslarımız nedeniyle böyle bir gösteri gerçekleştirildi. Doğrusu şu sıralar izlediğim en iyi gösteriydi. Sanatçıları disiplinlerinden ve muhteşem koreografilerinden ötürü buradan da kutladığımı söylemek isterim. Ayrıca son gösterileri bizden bir halaydı. Bu jestle de gönlümü bir kez daha aldılar diyebilirim.

İlginizi Çekebilir: ÇAPA ETKİSİ VE PAZARLAMA

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

merveecevit tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

metalurji-ve-malzeme-mühendisliği-nedir

METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ NEDİR?

netflix

YENİ MİLLİ GURURUMUZ: TÜRK NETFLİX DİZİLERİ