Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

88 / 100

Kahramanlar yaratmaz, bazılarını acımasızlıkları ile tanırız. Tarih kitaplarından belgesellere sinemadan biyografilere ismini en çok duyduğumuz insanlardan biri belki de Adolf Hitler. Adolf Hitler’in kimdir ve nasıl Almanya’nın başına geçmeyi başardı?
Hitler
20 Nisan 1889’de Avusturya’da doğan Alman politikacı, 20. yüzyılın en bilinen diktatörü. Lisede birinci sınıfta tekrar etmek zorunda kaldı, dersleri pek sevmezdi, tarih dersi orada ilgilendiği bir ders vardı. Fakat okuduğu kitaplardan edindiği bilgilerle “antisemitizm” fikirleri bu çağlarda oluşmaya başladı, o zaman bu fikri saçma bulmuştu ama sonradan Yahudilerin her biri ayrıcalıklı olduklarını fark etti ve fikrini ilk başladım. Babası felç olunca liseyi bıraktı ve sonradan da devam etmedi. Memur olmasını isteyen babasının hedefi sadece ressam olmak istiyordu ve bu konuda oldukça tutkuluydu.
Babası öldükten sonra ailesini geçmişe çeviremezsiniz, bir süredir inşaat işçisi olarak çalışıyorum çalışan Hitler’in artık yetim maaşı da henüz paramı kalmamıştı. Viyana’ya Güzel Sanatlar Akademisi’ne başvurdu, 1908’de reddedilince ertesi sene 1908’de tekrar başvurdu fakat cevap yine olumsuzdu. Eğer kabul edilseydi tarihin açık olanı miydi bilinmez, ancak akademiye istediği zaman en yakın arkadaşlarından birisiydi ve görünüşü o ki orada farklı bir kariyer çizmesi gerekiyordu. 1910 yılında evsizler yurduna çıkan Hitler 2 yıl sonra Münih’e geçti. Avusturya yasalarına göre asker kaçağıydı, yakalandı, ancak fiziki durumunun askerliğe uygun olmadığına karar verildi ve Münih’te kalmaya devam etti.

Viyana iyi sanatlar akademisi ile ilgili iyi sonuç
günümüzde viyana güzel sanatlar akademisi

Almanya’da askerlik başvurusunda bulunan Hitler’in isteğini kabul edildi ve ne açlık ne olağanüstü kötü şartlar onu pes ettirdi. 1914’te İkinci Sınıf Demir Haç ve 1918’de Birinci Sınıf Demir Haç diye adlandırıldı iki madalya kazanıldı, hatta Almanya’da onbaşı rütbeli Almanya’da onbaşı kazandı. Birinci Dünya Savaşı sonunda Almanya’nın ülkesi kayıtsız teslim olması ve Versay Antlaşması’nı şu anda belki de bu yüzden hiçbir zaman Hitler kabullenemedi.
Savaştan sonra Hitler Alman İşçi Partisi, gizli bir örgütü denetlemek durumunda görevlendirilmişti, fakat toplantıda toplantı konuşma yedinci üye olarak davet aldı. Her ne kadar kendi partisini kurmak istese de teklif kabul etti ve kısa süre içinde lider pozisyonuna yükseldi. Bir süre sonra fırkanın ismini Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi olarak değiştirdi, kısaca NAZİ. Reis geliş gelen “Führer” ismini aldı, partinin destekçilerini artırdı ve 25 maddelik parti programını sundu. Versay’ı yok etmek ilk hedefti. Völkischer Beobachter gazetesi Nazi yandaşları açıklandı ve bir süre sonra belki de tarihin en büyük propaganda bakanı olan Goblenlerin başında gazete partisi bülteni haline getirildi.
Hitler ile ilgili sonuç
1924 yılında hükümeti devirmeye teşebbüs suçundan tutukladı, 5 yıl cezaya mahkûm edildi ve “Kavgam” adlı kitabını da bu sırada yazdı. Hapisten çıkınca yeniden parti liderliğini aldı. 1930 yılında yapılan seçimleri ikinci olarak tamamlayan Nazi partisi 1932 yılında oyların% 37’sini almayı başardı, ekonomik krizin bunda vardı. 1933’de yapılan seçimlerde oy oranını 44’ünü çıkartan Nazi partisi, Parlamento Binası’nda çıkan yangında komünistleri suçlu bulundu ve orada komünizm tehlikesi bir yerde bastırıldı. 23 Mart 1933 günkü parlamento oturumunda “Halkta ve İmparatorlukta Sıkıntının Kaldırılması Dair Yasa” adındaki yetki tasarısı kabul edildi. Almanya’da parlamenter demokrasi kümesi sona erdi. Hitler cumhurbaşkanının ölümü ile bu yetkileri de eline aldı ve kısa sürede anayasa değişikliği ile kendini diktatör ilan etti.

20-hitler - bä ± yä ± k tarzında
hitler’in bıyığı önceleri pala bıyık idi. kendisine göre pala bıyık gaz maskesinin yüzüne tam oturması izin vermediği için bıyığını küçültüyor. 1. Dünya savaşı’nda bıyığını bizim şimdiki bildiğimiz haline getirildi.

Başlar ekonomiyi düzeltmek ve Versay’dan kurtulmak gibi vaatlerle iktidara geliyor Hitler oy oranı arttıkça Yahudi nüfusun haklarını tartışıyor ve ilerliyor olacak herkesi karşısına almaktan çekinmiyordu. Küçük küçük atılanların olayın ne kadar berbat bir hale geldiği kişiselliğinin üzerini örtüyor, durumun farkında olanlar da en ser şekilde susturuluyordu. Muhalif partileri kapattırıyor, sanayiye büyük önem veriyor ve Versay’ı yıkmak için elinden geleni yapıyordu. 1929 Ekonomik Bunalımı’ndan sonra Hiter’in ekonomi politikası işe yaramış halkın çektiği zorluklar bir nebze hafiflemişti. 1934 tarihinde referandumda% 89.93 oy almasında konsepti büyüktü. Önce Avusturya ile bir iletişim kurmak Hitler, politikasının üçüncü ve son adımı olan bir yaşam alanı “lebensraum” u bahane ederek Avusturya’nın bir yerinde ziyaret etti, orada bununla da henüzinmedi ve Avusturya’yı ziyaret etti. 1939 yılında Sovyetler ile saldırmazlık antlaşması imzaladı ve 1 Eylül’de Polonya’yı birlikte yönet ettiler.
Hitler ile ilgili sonuç
Savaşın başlarında oldukça hızlı ilerleyen ve Avrupalı ​​devletleri bu durumda şaşırtan Hitlerin bundan sonra tutulması gerekiyor, Balkanlar’a asker kaydıran Hitler bu sırada Sovyetler’e devam ediyor planlanana göre oldukça geç kalmıştı. 1943’e gelindiğinde artık Almanya’ya olan güven azalıyordu ve bundan sonraki iki yıl Almanya için daha da kötüleşti. Kendini intihar etti.

İlginizi Çekebilir :   1. Dünya Savaşı Nasıl Başladı?

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Hitler'in Kısa Hikayesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Kendinize Değer Katın

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Trendler

Arşivler