içinde

Hollywood’un fikirleri mi tükendi?

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

christopher_nolan.jpg
Hollywood’un Fikirleri

Hollywood’un fikirleri beğenseniz de beğenmeseniz de sinema dünyasının en güçlü ve en orijinal ismi. Çoğu ülke Hollywood seviyesinde bir sinema evreni oluşturmak için yıllarca uğraştı. Bazıları başardı, Hindistan, Çin, Rusya gibi. Bazıları ise Hollywood’un gölgesi altında yaşamayı kabul etti. Quentin Tarantino, Steven Spielberg, Christopher Nolan gibi isimlere sahip olan ve Walt Disney, 20th Century Fox gibi firmalar ile desteklenen bu koca endüstrinin yıkılması veya kaybolması imkansız gibi duruyor değil mi? Bir daha düşünün..

Hollywood’un Fikirleri| Hayranların Öfkesi

Hollywood hayranları artık sıkıldılar. Dünyada çıkan en orijinal ve kaliteli filmleri sunan Hollywood’un, artık o eski halinden eser kalmadığını söylüyor hayranlar. Peki Hollywood’un bu tepkiye verdiği ilk cevap neydi? “ Once Upon a Time In Hollywood ”, resmen kendi hayatlarını anlatan bir film. Peki bu kadar kolay mı? Tabii ki değil!
“ Once Upon a Time In Hollywood “un çıkmasıyla hayranların öfkesi daha çok arttı. Nedeni ise gelecek olan tekrar filmleri (bkz. Aslan Kral, Hellboy, Godzilla…), devam filmleri (bkz. Avatar 2, I, Robot 2, MIB International) ve tabii ki tüm erkek hayranların en nefret ettiği, “ feminizm ” filmleri (bkz. Ocean’s 8, Ghostbusters…). Yanlış anlaşılmasın, anti-feminist veya bu filmleri sevmiyor değilim. Benim ve çoğu Hollywood hayranının tek isteği, orijinal filmler.
West-Hollywood-1500x750.jpg

Hollywood’un Fikirleri| Orijinal Filmler?

Eğer sokağa çıkıp bir Hollywood hayranına “ Hollywood’dan beklentin ne? ” diye sorarsanız, büyük ihtimalle ilk önce “ Sen kimsin? ” der. Ama alacağınız ikinci cevap “ Orijinalite! ” olur. Bundan kasıt olarak sizi biraz geçmişe götüreceğim. O kadar uzağa değil, bundan yaklaşık, on bir yıl öncesine. Iron Man filminin ilk çıktığı günlere. O zamanlar “ süper kahraman “ filmleri yapımcılar için resmen bir fantezi, ütopik düşünce ve para tuzağıydı. Evet biliyorum, çok orijinal bir film değildi, ama Iron Man (2008) o yapımcılara yan gözle baktıkları yapıtların neler başarabileceğini gösterdi. Şimdi ise “ Süper Kahmaran Filmleri ” adlı bir endüstri var. Orijinallik neresinde derseniz cevabım “ Yok. ” olur. Fakat bu örnek ile sizlere Hollywood’dan neden orijinal filmler çıkmadığını cevaplamış oluyorum. Çünkü risk almak isteyen veya cesareti olan kimse kalmadı.
Ne yaparsanız yapın, orijinal olmak her zaman iki ucu sivri bir değnektir. Belki başarırsınız ve ağrısı sancısı daha sonra baş gösterir belki de başaramazsınız ve ağrısı sancısı çok olur. Kevin Feige, Marvel filmlerinin yapımcısı, bu riski almayı göze alıp Iron Man (2008)’i yaptı. Şimdi ise “ Marvel filmleri harika! ” diyoruz. Peki bu riski alabilecek başka yapımcılar ya da yönetmenler yok mu? Var tabii, fakat cesaretleri yok.
calıfornıa ev

Hollywood’un Fikirleri| Ctrl+C, ASDF, Ctrl+V

Yazının başında bahsettiğim isimler, Quentin Tarantino, Steven Spielberg, bu isimler milyar dolarlık isimler. Otuz, belki kırk yıldır böyledir. Peki Kevin Feige? Feige, on bir yıldır milyar dolarlık bir isim oldu. Kevin Feige ismini on bir yıl önce böyle yazılarda bırakın, filmlerin sonlarında göremezdiniz. Ama Tarantino, Spielberg gibi isimleri yıllardır görüyorsunuz. Bu adamlara ne oldu? Nereye kaçtı o Tarantino’nun vahşeti? Spielberg’ün yaratıcılığı? Nolan’ın vizyonerliği? Cevap, paranın kıymetini anladılar.
kevin-feige-marvel-studios-variety-cover-story.jpg
Feige’yi o kadar övdüm farkındayım ve evet artık Feige’yi de o isimler arasına koyabiliriz. Çünkü Hollywood’un çoğu yapımcısı artık tek bir cümleye bakıyor; “ Çok para kazandırır! ”. Bu cümleyi herhangi kötü bir filmin tanıtımını yapacakken sonuna koyun, alacağınız cevap kesinlikle “ Tamamdır! ” olur. Demek istediğim şey, Hollywood’un o eski asi, cesur, yaratıcı ve güçlü zamanları artık endüstrinin eline düştüğü için kalmadı. Fakat bu demek değil ki sonsuza kadar orijinal film görmeyeceğiz, tabii ki göreceğiz. Eskisi kadar olmasa da. Çünkü artık para konuşuyor, para ise bize “ nostalji ” yaşatmak için eski filmleri yeniden getiriyor, Kadın gücünü desteklemek için hiç keyfini bozmadan hazırda olan filmleri kadın oyuncularla getiriyor ve tabii ki biz daha çok istediğimiz için devam filmleri getiriyor. Eskisi kadar kaliteli olmasa da.
steven-spielberg.jpg

Hollywood’un Fikirleri| Peki Bundan Sonra?

Ben Hollywood’da çalışan bir yapımcı, oyuncu veya yönetmen değilim, ama şunu kesin diyebilirim, ben Hollywood’un geleceği için umutluyum. Çünkü her geçen gün daha çok yönetmen, yapımcı ve oyuncu Hollywood’a, dünyanın her köşesinden, toplumun her katmanından katılıyor. Eee illaki bunlardan birinde aradığımız o cesaret, o yaratıcılık, o asilik ve en önemlisi o para vardır. Hiç olmazsa zaten ben varım!

İlginizi Çekebilir: WWF’in 10 Adımlık Gelecek Atılımı

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar bizi Cahilleştiriyor mu?

Üniversitelerin Sorunu: Satışı Öğretememek